18.03.2023 14:20:00

Prag'da Görmeniz Gereken 7 Yer

Prag'da Görmeniz Gereken 7 Yer

Prag her şeyi bulabileceğiniz harika bir şehir merkezine, yüzyıllara dayanan muhteşem bir tarihe, Romanesk, Gotik, Barok, Rönesans ve Art Nouveau mimarisinin en güzel örneklerine sahip. Yaklaşık 25 yıl önce göstericiler “kadife devrimi” adında birçok barışçıl protestolar düzenlediler ve komünist rejime son verdiler. Tek partili dönemin ürkütücü gölgesinden kurtulan şehir Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri oldu. Her tarafından kültür fışkıran ve insanları mutlu olan çok keyifli bir şehir Prag. Ucuz uçak bileti kampanyalarını yakalayınca bu güzel şehri keşfetmeye gidin.

1.Powder Tower

Pudra Kulesi 1475’de Kral II. Vladislav tarafından yaptırıldı. Eskiden saray olan yer şimdi Belediye binası ve kapalı bir köprü ile kuleye bağlı olarak bulunuyor. Kulenin içinde spiral şeklinde 186 basamak merdiven bulunuyor ve tepesinden insanlar tarihi şehir merkezinin muhteşem bir görüntüsünü izleyebiliyorlar.

2.Dans Eden Ev

Prag yüzyıllara dayanan mimarisi ile biliniyor ve 20. Yüzyılın sonlarında inşa edilen yapı çözücülük örneği olan Dans Eden Ev ile bunda ne kadar başarılı olduğunu kanıtladı. Çek mimar Valdo Milunic ve Kanadalı Frank Gehry imzası taşıyan bu efsanevi bina hem dinamik hem statik elementleri bir arada bulunduruyor. Kadın bir dansçının erkek partnerinin kolları arasında gidip gelmesini tasvir eden yapı mimarlık dünyasının Fred Astaire ve Ginger Rodgersı olarak da biliniyor. Vltava Nehri ile Resslova Caddesinin kıyısında bulunan Dans Eden Ev şu anda özel bir şirketin ofisi ancak 7. Kattaki restoran, Celeste, herkese açık.

3.Eski Yeni Sinagog

Prag’ın eski Yahudi Meydanı olan Josefov’da bulunan sinagog Avrupa’nın aktif haldeki en eski sinagogu. Rivayete göre Kudüs’ten melekler tarafından Prag’a getirilen taşlar ile sinagogun duvarları örülmüş. Prag’ın ilk gotik binası olan Eski Yeni Sinagog 1270’de tamamlandı ve 1942-45 yılları arasındaki Nazi istilası hariç günümüze kadar hizmet vermeye devam etti.

4.Tyn Kilisesi

Tarihi şehir merkezinde yer alan Tyn Kilisesi Prag’ın en bilinen turistik noktalarından biri. 80 metreye ulaşan yüksekliğiyle şehrin hemen her yerinden görünüyor. Prag’da ki aynı diğer kiliseler gibi aslı 11. Yüzyıla dayanan bir Romanesk kilisesiydi. Burası aslında Tyn Avlusunda ticaret yapmaya gelen tüccarlar için yapılmış bir kiliseydi. Günümüzdeki kilise ise 14. Yüzyılda inşa edildi ve hatta çatı ve kuleleri daha da sonradan eklendi. İçerisinde Gotik, Barok ve Rönesans dönemlerine ait birçok eser bulunuyor.

5.Mala Strana

Charles köprüsünün diğer tarafı Mala Strana’ya uzanıyor. Barok mimarisi Mala Strana’nın altın kuralı ve bir kraliyet kasabası olarak bulunduğu 1257 yılına dayanan bir geçmişe sahip. Barok St. Nicholas Kilisesi ve devasa Wallenstein Sarayı tüm bölgeyi etkisi altına alıyor. Bu bölgede saraylar, kiliseler, meydanlar, parklar, bahçeler ve daha birçok etkinlikler bulunuyor. Barlar, dükkânlar, restoranlar ve uluslararası elçiliklerin hepsi muhteşem ve devasa barok binalarının içerisinde yer alıyor.

6.Wenceslas Meydanı

Prag’ın iki ana meydanından biri olan Wenceslas alışveriş tutkunları için tam anlamıyla bir cennet. Bir zamanlar IV. Charles’ın 1348’de kurduğu Pazar günümüzde geleneksel bir yerden ziyade bir bulvar şeklinde. Meydanda birçok bar, kulüp, restoran, otel, market ve bankalar yer aldığından dolayı eğlence, gece hayatı ve alışverişin çok yoğun şekilde yaşandığı bir bölge.

7.Prag Astronomik Saati

Prag’da görülmesi gereken yerlerinden biri de astronomik saat. Çok kompleks bir yapıya sahip olan saat Babil saatini, eski bohem saatini, Alman saatini ve gerçek saati göstermesinin yanı sıra gündoğumu ile günbatımını, ay ve güneşin konumlarını da gösteriyor. 1410’da bir saat ustası ve matematik profesörü tarafından yapılan saat 600 yıl boyunca tamir edilip bakımı yapıldı ve günümüzdeki dünyanın en eski üçüncü saati olarak varlığını sürdürüyor. Her saat başı üstteki iki pencerede görünen havarilerin figürleri ise 1865 yılında eklendi. Her saat başı çanlar çalıyor ve havarilerin yürüyüşü başlıyor.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4948
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.