31.10.2022 22:30:00

Rize Günlük Kiralık Dağ Evi

Rize Günlük Kiralık Dağ Evi

Rize denince akıllara Rize’nin tabiat harikası doğası, yemyeşil dağları ve bol oksijenli tertemiz havası gelir. Yemyeşil dağların arasından enfes manzarayı seyrederek birkaç gün tatil yapmak isteyenler için Rize’nin en güzel yerlerini derlediğimiz bu yazımızı kaçırmayın.

Rize, doğaseverler için sık sık dağcılık ve kamp rotası olarak belirlenir. Daha konforlu konaklamalar için oteller, bungalovlar, pansiyonlar ve daha birçok konaklama seçeneği bölgede mevcuttur. Sizin seyahat tarzınız ne olursa olsun, bu yazıda bahsedeceğimiz yerleri de listenize eklemeyi unutmayın.

Trabzon, Artvin, Erzurum ve Bayburt’a komşu olan Rize, Karadeniz kıyılarında bulunan cennet gibi bir ilimizdir. Türkiye’de çay yetiştiriciliğinin merkezidir ve meşhur Rize çayıyla ünlüdür. Yazın ılık, kışın serin bir havası vardır ve dört mevsim bölgeye ziyaretçi çekmektedir. Doğayla ve huzurla dolu birkaç gün geçirmek isterseniz yaylalarıyla, muhteşem dağ manzaralarıyla ve tertemiz şelaleleriyle sizler için çok keyifli bir destinasyon olacaktır.

Güne dağ manzarası eşliğinde kahvaltı ile başlayın!

Sabahları mis gibi Rize çayıyla yemyeşil dağlara bakarak kahvaltı yapmak, sonra yayla yürüyüşlerine çıkmak Rize’de yapılması en keyifli etkinliklerden. Tarihi zenginliğiyle de Rize birçok kaleye, taş köprüye ve müzeye ev sahipliği etmektedir. Buradaki bazı müzeler Rize Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Doğal Yaşam Müzesi, Çaykur Çay Müzesi’dir.

Doğal güzelliğiyle meşhur Rize’ye gitmişken kaplıcalar, göller, şelaleler, milli parklar, kamp alanları, seyir terasları, çiftlikler ve mesire alanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Fırtına Deresi

Fırtına Deresi’nde rafting yapmak ya da arkanıza yaslanıp çay içerek dereyi seyretmek isteyebilirsiniz. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda 9 adet köy, 33 adet yayla yerleşimi bulunmaktadır. 1994’te milli park ilan edilmiştir. Burası bölgenin en yağışlı yerlerinden biri olduğu için orman, alpin çayır ve orman altı florası inanılmaz zenginleşmiştir ve bu bölgeyi bir akarsu cenneti haline getirmiştir.

Ayder, Elevit, Sal Yaylası...

Rize’nin doğal güzelliklerinden biraz daha bahsedecek olursak, Ayder Yaylası, Elevit Yaylası, Sal Yaylası, Gito Yaylası, Anzer Yaylası kesinlikle görülmesi ve mümkünse birkaç gün deneyimlenmesi gereken tabiat cennetlerindendir.

Rize Kalesi iki kaleden oluşmaktadır. İç kalenin I. Justinianus (527-565) döneminde, aşağı kalenin de 13. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Bizans’ın ilk dönemlerinden kalma bu efsanevi yapıyı kesinlikle görmelisiniz. Fırtına Vadisi’nde bulunan Zilkale ise, 14. yüzyıldan kaldığı tahmin edilmekte olan ve bakanları büyüleyen bir ortaçağ mirasıdır.

 

 

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5064
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz