1.12.2022 14:10:00

Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz'in incisi olan ve her mevsim binlerce ziyaretçi ağırlayan Rize, son zamanların en çok merak edilen ve en çok tercih edilen turizm destinasyonları arasında yer almtaktadır. Çay yetiştiriciliği ile meşhur olan şehir, muhteşem yaylaları, doğa harikası şelaleleri ve muhteşem manzaralarıyla da öne çıkmaktadır. Her yıl turların düzenlendiği Karadeniz’in incisi Rize hem tarihi yapıları hem de doğal güzellikleriyle görülmeye değer. Gelin hep beraber bu yerlere göz atalım.

Rize Kalesi

Rize Kalesi

Şehrin merkezinde Piri Reis Caddesi üzerinde bulunan yapıya yürüyerek ulaşmak mümkün. Kalenin iç kısmının 1200’lü yıllarda inşa edildiği söylenen yapının toplam 5 adet kulesi bulunuyor. Restorasyonu günümüzde hala edem eden kale; iç kale, dış kale, surlar ve dış kale kalıntılarından oluşuyor. Rize Müzesi’ne fazlasıyla yakında bulunan kale, ücretsiz olarak gezilebiliyor. Hem şehri panoramik olarak seyretmek hem de bu ihtişamlı yapının çay bahçesinde oturup temiz havanın tadını sıcacık demliğinizle çıkarabilirsiniz.

Rize Bungalov Evleri incelemek için tıklayabilirsiniz.

Fırtına Deresi

Fırtına Deresi

Çamlıhemşin ilçesinde bulunan dere şehir merkezine 75 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Geleneksel yaşamın izlerini taşıyan bölge muhteşem doğası ve manzarasıyla ziyaretçilerinin oldukça keyifli vakit geçirdikleri bir alan. Erken Osmanlı Döneminde inşa edilen taş köprülerin görüldüğü Fırtına Deresi’nin kafeleri de ziyaretçiler için oldukça ilgi gören konfor olanları. Doğa yürüyüşleri, rafting ve zipline gibi aktivite imkanları sunan Fırtına Deresi, Karadeniz turunuz için harika bir rota olacak!

Rize Müzesi

Müze, şehir merkezinde Piriçelebi Mahallesi’nde bulunuyor. Halk arasında Sarı Ev olarak da bilinen 19. Yüzyılda inşa edilmiş olan Tuzcuoğlu Konağında hizmete açık olan Rize Müzesi’nin tarihi 1998 yıllarına kadar uzanıyor. Etnografya müzesi kapsamında içeriğinde sikkeler, arkeolojik eserler, el yazmaları sergilenmekte olup zengin koleksiyonu ile şehirde bulunan müzeler arasında en ilgi çekenlerden bir tanesi Rize Müzesi. Pazartesi hariç haftanın her günü ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Zilkale

Zil Kale

Rize’de bulunan bir diğer önemli tarihi kule olan Zilkale, Çamlıhemşin ilçesinde merkeze 85 kilometre mesafede yer alıyor.  750 metre yükseklikte bir tepenin üzerine Orta Çağ’da inşa edilen kale, çevresindeki şelaleleri, ormanları ve muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Üstelik bu kale aynı zamanda “Türkiye’nin en güzel 15 kalesi” sınıflandırmasında da yer alıyor. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Şehrin en çok ziyaretçi ağırlayan yaylalarından biri olan Ayder, Çamlıhemşin ilçesinde, merkeze 85 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bal üretimiyle meşhur olan yayla, muhteşem Karadeniz kahvaltılarının yapıldığı mekanları, ahşap evleri, serin yayla havasıyla her yıl ziyarete gelen binlerce yerli yabancı turistin gözdesi. Ayrıca burada rafting yapabilir, kamp ve otellerde konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. Siz de bu muhteşem doğasıyla yeşilin her tonunu görebileceğiniz, ferah ve şehrin gürültüsünden uzakla bir tatil yapmak isterseniz Ayder Yaylası’na mutlaka uğrayın deriz.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Park, şehir merkezine 110 kilometre mesafede olup Çamlıhemşin ilçesinde yer alıyor. Doğa gezginlerinin favori adreslerinden biri olan milli park, sık rastlanmayan bitki türleri, yabani hayvanları ve buzul gölleriyle de oldukça ilgi çekiyor. Helikopter kayağı, doğa yürüyüşleri ve dağcılık gibi aktivite imkanları sunan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kıble Dağı Camii

Güneysu mevkiinde, şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan cami, 1800’lü yıllarda inşa edilmiştir. 1950 yılında çıkan yangında zarar görünce 2016 yılında restore edilerek bugünkü haline kavuşmuştur. Kıble Dağı Camii, pazar günleri dışında her gün ibadete açıktır.

Çeçeva Köyü Harem Tepe

Çeçeva Köyü Harem Tepe

Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı olan köy, merkeze yaklaşık 24 kilometre mesafede bulunuyor. Çay tarlalarıyla meşhur olan Çeçeva, her yıl binlerce konsept fotoğrafın arka planı olarak hizmet vermekte olup sosyal medyada oldukça popüler ve ilgi çekici. Yaz ve bahar aylarında fotoğrafçıların, yerli yabancı yüzlerce turistin gelip hayran kaldığı çay tarlalarının, uzak doğudaki pirinç tarlalarına olan benzerliğiyle de görenleri mest ediyor diyebiliriz. Sizin de burada bir fotoğrafınız olmasın mı?

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 7339
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz