24.01.2023 09:05:00

Rusya'da Gezilecek Yerler

Rusya'da Gezilecek Yerler

Yüzölçümü açısından bakıldığında dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, içerisinde tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri bünyesinde toplamaktadır. Pek çok turistin ziyaret ettiği ülkeler içerisinde yer alan Rusya, doğal güzellikleri ile herkesi kendine hayran bırakmakta. Rusya’da gezilecek yerler listesini de sizin için hazırladık. Bu liste sayesinde gezinizi planlayabilir ve zaman açısından daha kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Moskova Kremlin ve Kızıl Meydan

Rusya’nın sembolü olan Moskova Kremlin Sarayı, kentin en eski yapılarından birisi olma özelliği göstermekte. Sarayın yaklaşık olarak 1147 yılında yapıldığı bilinmektedir. İçerisinde silah odası, cumhurbaşkanının senato binası ve kilise binasını da taşıyan Kızıl Meydan, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Rusya’nın meşhur olan Kızıl Meydan’ını göremeden Rusya gezinizi sonlandırmayınız. Ayrıca UNESCO tarafından 1991 yılından beri Kremlin Sarayı ve Kızıl Meydan koruma altına alınmış durumdadır. Muhteşem binaların fotoğraflarını çekip Rusya gezinizi ölümsüzleştirmeniz mümkün olacak.

St. Petersburg

Mimari açıdan herkesi kendine hayran bırakan St. Petersburg, en güzel şehirlerden birisi olarak karşımıza çıkmakta. İçerisinde tarihi merkezleri de bulundurması, Rusya’nın tarihini yakından görmek isteyecek olan kişilerin ziyaret etmesi gereken alanlardan birisi. Ayrıca Ermitaj Müzesi de bu şehirde bulunmakta. Müze sayesinde Rusya’nın tarihi hakkında daha detaylı bilgi edinebilmeniz mümkündür. Kış Sarayı, Büyük Peter Yaz Sarayı ve Bilim Akademisi gibi önemli alanlar da bu şehirde yer alan yapılar arasında. Özellikle belirtmeliyiz ki bu şehir de UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan yerler arasında bulunmaktadır.

Lena Sütunları

Rusya’nın muhteşem doğal güzelliklerini yakından görmek isteyen kişilerin gezi listelerinin ilk sırasına eklemeleri gereken yerlerden birisi Lena Sütunları’dır. Nehir boyunca uzanan bu dikey oluşumlu kayalar muhteşem bir görsellik de sunmakta. 2012 tarihinden itibaren UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan bu sütunlara turistik turlar da düzenlenmekte. Dilerseniz bu turlara katılıp sütunları daha yakından görebilirsiniz.

Solovetsky Adaları

Adeta masallardan fırlamış olan bu adalar, farklı amaçlarla kullanım sağlamıştır. Ortodoks Kalesi, bir dönem sonrasında kamp alanına dönmüştür. Eşsiz bir manzaraya şahitlik edebileceğiniz Solovetsky Adaları mutlaka görülmesi gereken yerler içerisinde. 1992 yılından beri de UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan yerlerden birisi.

Vladimir ve Suzdal Bayaz Taş Anıtları

Rusya’nın en eski mimari eserlerini bir alanda görmek isterseniz bu taş anıtları kesinlikle ziyaret etmeniz gerekmekte. Eşsiz mimari güzellikleri barındıran bu alan, farklı yapı örneklerini bir arada toplamakta. Genelinin beyaz kalker ile yapıldığı bu eserler ince taş oymacılığı sayesinde bu muhteşem görünüme sahip olmuş durumdalar.

Gayzer Vadisi ve Kamçatka Volkanları

Yaklaşık olarak 300’den fazla sönmüş ve aktif olan volkanları içerisinde tutan bu alan, görülmeye değer yerlerden birisi. Görüntüsü ile ziyaretçileri etkileyen Gayzer Vadisi ve Kamçatka Volkanları fotoğraflamak isteyeceğiniz alanlar içerisinde. Özellikle de Rusya’nın iklim şartlarına bakıldığında genel olarak dağların üzerinde kar görmek de mümkün olacak. Kar ile beraber dağların daha hoş bir görünüme kavuştuğunu söylemek mümkün.

Baykal Gölü

Doğanın sakinliği ile baş başa kalmak isterseniz Baykal Gölü Rusya’da mutlaka gitmeniz gereken yerlerden birisidir. Dünyanın en derin gölü olma özelliğine sahip olan bu göl aynı zamanda en eski tatlı su depolarından birisi olma özelliğini göstermekte. Hem yerli hem de yabancı turistin ilgisini çeken bu göl, arkasındaki dağların görünümüyle muhteşem görüntüleri sizlere sunmakta.

Altay Dağları

Rusya’dan bahsederken Altay Dağları’na değinmemek olmaz. İçerisinde UNESCO’nun da koruma altına aldığı toplamda dört adet göle ev sahipliği yapmaktadır. Her mevsim farklı bir güzelliğe kavuşan bu dağlar mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Kırlangıç Yuvası

1912 yılında inşa edilmiş olan bu binayı görünce içerisinde bir prensesin yaşadığı hissine kapılacaksınız. Kale zaman içerisinde pek çok hasar almış olsa da her zaman restore çalışmaları sayesinde günümüzdeki şeklini almayı başarabilmiştir. Bir dönem restoran olarak da kullanılmış olan kale, şimdi sanat eserlerinin sergilendiği bir alan olarak kullanılmakta. Muhteşem bir manzaraya da sahip olan Kırlangıç Yuvası’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Hem iç hem de dış mimarisi açısından mükemmel güzellikleri ziyaretçilerine sunan bir kaledir.

Kutsal Vvedensky Tolga Manastırı

Yaroslavl şehrinde yer alan bu manastır, eski olma özelliği sayesinde turistlerin ilgisini çekmektedir. Adını da hemen yakın kısımda yer alan Tolga Nehri’nden almıştır. Şu anda açık olan manastır ziyaretçilerini bekliyor.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 7344
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz