17.03.2022 11:20:00

Salda Gölü Nerede Hangi Şehirde

Salda Gölü Nerede Hangi Şehirde

SALDA GÖLÜ

 

Uzun zaman önceye kadar ülkemizin en meşhur gölü neresi denilince akla direkt Van Gölü gelirdi. Bugün ise iletişim çağında her yerden hızlıca haberimiz olduğu için bu nokta değişmekte. Ülkemizin en güzel göllerinden biri olan Salda gölü tüm ülkenin merakını ve sevgisini kazanmış durumda. Uzun bir süre kimsenin varlığından biri haberdar olmadığı göl bugün bu ilginin kurbanı olmaya doğru gidiyor da olabilir.

 

 

 

SALDA GÖLÜ NASIL BİR YER?

 

Salda Gölü, Burdur’un batısında Denizli sınırında bulunan Yeşilova ilçesindeki bir göldür. Kendi kendine kaynayan bir yapısı ile yaşamını devam ettirmektedir. Kıyılarında bulunan kayaç yapısı ve bembeyaz sahillere sahiptir. Suyun belli bir kısmı sığ yapısı sebebiyle turkuaz bir renk almakta diğer noktaları ise koyu mavi görünmektedir. Suyun derinliği ise hızlı bir şekilde artmaktadır. Bugün çevresinde her gün yeni bir işletme yapılıp gölün bakir doğası kirletilmiş durumdadır. Her ne kadar önlemler alınmaya çalışılsa da yeteri kadar önlem alınmamakta.

 

 

SALDA GÖLÜNÜN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 

Salda Gölü hem ülkemiz hem dünya için oldukça ilginç özelliklere sahip. Bu özellikleri ise şöyle sıralayabiliriz.

  • Dünyada Mars yüzeyi ile aynı karakteristik özellikleri taşıyan iki noktadan en ulaşılabilir olanıdır.

  • Dünyanın en temiz 5. gölüdür (hala öyle olup olmadığını bilmiyoruz)

  • Ülkemizin en derin göllerinden biridir

  • Ülkemizde beyaz kumsalı olan nadir göllerdendir ve bu kumlar yaz güneşinde ısınmazlar

  • Alkali seviyesi yüksek olması sebebiyle neredeyse direkt olarak içilebilecek düzeydedir

  • Çevresinde kil oluşumları bulunur fakat cilde yararlı olma durumu abartılmıştır

 

 

 

SALDA GÖLÜ ÇEVRESİNDE BULUNAN İMKANLAR

 

Salda Gölü çevresinde her geçen gün daha fazla konaklama tesisleri açılıyor. Salda’nın köyündeki bazı evler de pansiyona dönüştürülmüş durumda. Yasak olmasına rağmen yapılmış olan bungalov evlerde gölün güney kısmında bulunuyor. Yeşilova ilçe merkezinde de otel ve pansiyon bulabiliyorsunuz. 

 

 

 

Bölgede yeme içme konusunda ise alternatifler göl kıyısından başlıyor. Gölün batı kısmındaki sahil kısında ve güney noktasında tesisler bulunuyor. Gölün batı kıyısındaki alan ise küçük bir kafeterya şeklinde hizmet veriyor. Bölgeye giderken içinden geçilen Salda köyünde ise pideciler ve tostçular meşhur olmaya başladılar bile. Yeşilova ilçe merkezi de market ve diğer ihtiyaçlarınız için birçok seçeneğe sahip.

 

 


 

SALDA GÖLÜNE NASIL GİDİLİR?

 

Salda Gölüne karayolu ile gitmek oldukça kolay. Gölün bulunduğu Yeşilova ilçesine Burdur yönünden, Denizli yönünden ve güneyde Korkuteli yönünden geliş imkanı bulunuyor. Toplu taşıma ile bölgeye gitmek için ise ilk olarak Burdur’a ulaşmanız gerekiyor. Burdur’dan ise Yeşilova ilçe otobüslerini ve ardından da Salda dolmuşunu kullanmanız gerekiyor. Salda gölüne havayolu ile ulaşmak için ise en yakın alternatif Denizli Çardak Havalimanı olup yaklaşık 1 saat uzaklıktadır. 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3675
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz