22.12.2022 15:00:00

Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in merkez noktalarından biri olan Samsun, hem kültür hem tarih hem de ticari açıdan çok önemli bir yere sahiptir. Milli Mücadele için ilk adım olması burada yer alan anıtları, yemyeşil el değmemiş doğası, kültürel zenginliği ve Karadeniz’e kıyısı olan bu şehir turizmiyle de oldukça ilgi çekicidir. Özellikle şelaleleri ve geniş ekosistemiyle ruhunuzu açacak bu şehirde birçok festival ve etkinlik de düzenlenmektedir. İşte Karadeniz turunuz için oldukça keyifli zamanlar geçirebileceğiniz Samsun’da gezilecek yerler listeniz:

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı

Atatürk’ü ve ekip arkadaşlarını Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nun orijinal çizimlerinden yararlanılarak yapılan gemi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Milli Mücadele Parkı’nın kıyısında yer alan geminin kamarasında Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Bandırma Vapuru’ndan önce Milli Mücadele parkını ziyaret edebilirsiniz. İçinde İstiklal Harbini yansıtan uzun bronz rölyefler bulunmaktadır. Samsun ve çevresindeki illerden verilen şehitlerin anıldığı “Şehitler Yazıtı”, Mustafa Kemal’in, kültürümüzün yansıması efelerin, memleketlilerin, askerlerin ve Kara Fatma’nın olduğu yedi figürlü anıt ziyaretçiler tarafından ilgi çekmektedir.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Türkiye’nin en büyük deltalarından biri olan Kızılırmak hem nesli tükenen kuş türlerine ev sahipliği yapması hem de doğası sebebiyle zengin bir ekosisteme sahip. Samsun’un birçok ilçesine de kıyısı olan delta UNESCO Dünya Miras Listesine Geçici olarak adını yazdırmıştır. Özellikle bahar aylarında sizi dinlendirecek ve eğlendirecek bu doğa manzarasını yakından görmelisiniz. Ayrıca ziyaretçileri için hazırlanmış merkezde sergi salonu ve görüntü izleme merkezi bulunmaktadır. Bölgede ender bulunan kuşları daha yakından izlemek içinde iki adet kuş gözlem merkezi bulunmaktadır.

Şahinkaya Kanyonu

Samsun’un içerisinde yer alan o müthiş doğa manzaralarından biri Şahinkaya Kanyonu. Tabiat parkı olarak kullanılan bu yer sarp kayalıkların arasından geçen masmavi suyuyla tablo manzaralarını aratmıyor. Kayaların arasında gezinerek yapabileceğiniz tekne turları, su sporları ve doğa yürüyüşleriyle keyifli anılar biriktirebileceğiniz bu yerin çevresinde kamp ve piknik alanları da bulunmakta. Samsun’un berrak suyu ve havasının birleştiği bu doğal güzelliği mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Atatürk Evi ve Müzesi

Mustafa Kemal’in 1919 yılında Samsun’da ikamet ettiği bu yer eşyalarıyla birlikte korunarak “Gazi Odası” adını almış ve ziyarete açılmıştır. Günümüzde ilk katı el sanatları sergisi olarak kullanılan evin ikinci katında Atatürk’ün çalışma ve yatak odası o dönemdeki orijinal eşyalarla birebir tasarlanarak düzenlenmiştir. Milli Mücadele için kilit nokta olarak varsayabileceğimiz Samsun’da yer alan bu evde sizleri Mustafa Kemal Paşa’nın balmumu heykeli de karşılamaktadır.

Amisos Tepesi

Eski adı “Baruthane Tepesi” olarak da bilinen bu yer birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda bu yerde Helenistik döneme ait Amisos Tümülüs mezarları bulunmuştur. Karadeniz’in ferah manzarasına bakan bu tepede Amisos mezarlarını gezebilir isterseniz kafeteryasında da zaman geçirebilirsiniz. Antik mezarlara doğru yeşilliklerin arasından gezerek ulaşabileceğiniz tepeye şehirden teleferikle de gelebilirsiniz.

Çakırlar Korusu

Özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl kuş sesleriyle şenlenen yemyeşil doğasıyla büyüleyen Çakırlar Korusu’nda sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Temiz suyunun üstünde yer alan otantik tahta köprüsünde fotoğraf çekilebilirsiniz. Doğa yürüyüşü için birebir olan parkta spor sahaları ve tenis kortlarıyla oldukça geniş bir alanda yer alıyor.

Atakum Plajı

Atakum Plajı

Her mevsim güzelliğiyle göz kamaştıran Samsun’un en uzun sahili olan bu yer, özellikle yaz aylarında gece gündüz aktif olarak kullanılmaktadır. Yerli ve yabancı birçok kişinin akın ettiği bu yerde yürüyüş yolları, iskeleler, parklar bulunmaktadır. Birçok plajı bulunan bu sahil yolunda Karadeniz’e karşı gündoğumu ve batımını izleyebilirsiniz. Şehir merkezine de oldukça yakın olan sahilde yazın tadını çıkarabilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi

Şehrin merkezinde yer alan müzede Samsunluların tarihi kültürel izlerinin yer aldığı belge ve eşyalar sergilenmektedir. Eski TCDD yapısının restore edilmesi ardından müze olarak kullanılmaya başlanmış yer yedi bölümden oluşmaktadır. Samsun halkı hakkında bilgiler edinebileceğiniz, Milli Mücadele’ye dair resim ve belgelerle karşılaşabileceğiniz bu yer Samsun’a geldiğinizde ilk durak noktalarınızdan biri olmalıdır.

Onur Anıtı

Samsun’a geldiğinizde sizi şaha kalkmış atıyla karşılayan Atatürk heykeli karşılamaktadır. Samsun’un ilk parkında yer alan bu heykel Avusturyalı H. Kriphel tarafından yapılmıştır. Bronz heykelin altında rölyeften yapılmış kabartmalar ve yazılar yer almaktadır. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıktığı yer anısına yapılmış bu heykel şehrin en önemli simgelerinden biridir.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5284
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz