20.11.2022 21:35:00

Sapadere Kanyonu, Alanya’nın Gizli Kalmış Cenneti

Sapadere Kanyonu, Alanya’nın Gizli Kalmış Cenneti

Ülkemizde Doğanın yardımıyla eşsiz güzellikteki kanyonlar zamanın atlasında milyonlarca yılda meydana gelmiştir.   Sapadere kanyonu da bu güzelliklerden birisi; bu doğa harikası Sapadere Kanyonunu birlikte gezelim.

 Sapadere Kanyonu Nederedir ve Nasıl Gidilir?

Sapadere Kanyonu, Antalya ilinin Alanya ilçesi, Sapadere köyünde yer alan Karstik oluşumlu bir kanyondur. Sapadere Kanyonu şehir merkezine 45 km uzaklıkta olup yolculuk kendi aracınızla 1 saat civarında sürmektedir. Alanya havaalanına da 175 km uzaklıktadır. Sapadere Kanyonuna giden yol en az kanyonun kendi kadar etkileyici ve güzel manzaralar sahip olup, Toroslar’ın kalbine seyahat ettiğiniz hissini yol boyunca fazlasıyla hissettirmektedir

Bölge Hakkında Kısa Bilgi

Sapadere Kanyonu, Alanya Kaymakamlığının ve Sapadere Köyü Muhtarlığının girişimleri ile, Alanya Orman İşletme Müdürlüğünün çalışmaları sonucunda, bu doğa harikası alan 2008 yılında düzenlenerek turizme kazandırılmıştır. Yıllar boyunca akan suyun, sert esen rüzgarların ve yer hareketlerinin şekillendirdiği kanyon bir çok doğal oluşumu beraberinde getirmiş.

360 metre uzunluğundaki kanyonun girişine ulaştığınızda, tesisin önünde ücretsiz olarak aracınızı park edebileceğiniz bir alan, buz gibi suda yüzebileceğiniz bir gölet, yemek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir tesis, yemyeşil ağaçların altında bulunan piknik alanları ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz yerler bulunmakta .

Sapadere Kanyonu Nasıl Gezilir

Dinlenip güç depoladıysak kanyona doğru yol almaya başlayalım çünkü Toros Dağlarının sarp ve yüksek kayalıkları arasında ilerleyen 360 metre uzunluğundaki muhteşem bir doğa bizi beklemekte. Unutmadan hatırlatayım Sapadere Kanyonuna giriş ücretilidir. Bir süre patika yolda ilerledikten sonra fotoğraf makinemizin hakkını verecek doğal güzelliklerle dolu olan kanyonun içini gezebilmeniz için hazırlanan ahşap ve çelikten yapılmış yürüyüş platformda ilerliyoruz.

Kanyon boyunca birbirinden güzel ağaçlar ve büyüklü küçüklü şelaleler size eşlik ediyor. Eğer serinlemek isterseniz yürüdüğünüz platformdan kanyonda oluşmuş doğal havuzlara inen merdivenleri kullanarak buz gibi suya kendinizi bırakabilirsiniz. Doğal havuzların yakınlarında asılan tabelalarla derinliğin kaç metre olduğunu da öğrenebilirsiniz. Sizi huzura çağıran su sesleri adeta bir orkestra oluşturuyor ve mavinin verdiği huzurla ruhunuz dinleniyor. Yüksekliği 400 metreye ulaşan kanyondan yukarı baktığınızda, ihtişamı başınızı döndürüyor.

Kanyonda ilerlerken sona yaklaşıyoruz ve fotoğraf çekilmek için sabırsızlansanız iyi olur çünkü sizi muhteşem bir şelale karşılıyor. 7-8 metre yükseklikten dökülen şelalenin dövdüğü kayaların zaman içerisinde doğal bir havuza nasıl dönüştüğüne şahitlik ediyoruz. Buraya kadar gelmişken tertemiz ve buz gibi suya girip şelalenin altında yüzmeden geri dönmeyin derim, tabi suyun çok soğuk olduğunu hatırlatmamda fayda var..

Uzun bir gezinin ardından karnınız acıktıysa, kanyondan aşağı doğru dökülen akarsu çevresindeki tesiste karnınızı doyurabilir, dilerseniz alabalık da yiyebilirsiniz. Tesiste çocuklar için oyun parkı bulunmakla birlikte İşletmede bulunan ipek dokuma tezgahında ipeğin dokunuşunu yakından görme imkanı bulabilirsiniz.

Kısa Notar

  • Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi duyduğu sapadere kanyonuna giderken kalabalık olabileceğini unutmayın.
  • Alanya’da 2-3 gün kalacaksanız ve sıcaktan bunaldıysanız, doğa ile baş başa kalacağınız sapadere kanyonunu mutlaka tecrübe edin.
  • Gitmeden önce mayonuzu, havlunuzu, yedek kıyafetlerinizi, varsa lastik ayakkabınızı, fotoğraf çekecek ekipmanlarınızı, güneş gözlüğünüzü, su geçirmez kameranızı, şapkanızı ve taşınabilir şarj cihazınızı yanınıza almayı unutmayın.
  • Bu saklı cennet her mevsim ayrı güzellikler barındırmaktadır fakat tertemiz kaynak suyunda yüzmek isterseniz yazın gidin derim, çünkü su çok soğuk.
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8850
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.