31.10.2022 17:50:00

Sapanca'da Yapılacaklar

Sapanca'da Yapılacaklar

SAPANCA

 

İstanbul’un arka bahçesi denilince akla ilk gelen yerlerden biri de şüphesiz Sapanca oluyor. İstanbul’a yakınlığı, ulaşımın kolay olması onu en gözde yerlerden biri yapmaya yetiyor ev artıyor.

 

 

SAPANCA NASIL BİR YER

 

Sapanca, Sakarya ilinin batısında bulunan bir ilçesidir. Şehir adını Sapanca Gölünden alır. Yemyeşil tepelerin altında uzanan ve genelde çarşaf gibi görünen huzurlu bir doğa parçası olan bu göl çok eski zamanlarda İstanbul bölgesinin kahvaltı noktalarından birisiydi. Bugün ise bölgede yapılan oteller, siteler, alışveriş merkezleri ve yaşam alanlarıyla daha da dolmuş durumda. Yapılaşmanın büyük bir kısmı göl kıyısında olsa da manzara tepelerine de siteler yapılıp yeşil alanlar işgal edilmiş durumda. Umuyorum ki Sapanca onu seveceğimiz yeşilliği ile kalmaya devam eder.

 

 

 

SAPANCA’DA NELER YAPILIR

 

Gezi Alternatifleri

 

Sapanca bölgesi oldukça geniş bir alanı kapsıyor. Bu sebeple bölgede yapabileceğiniz  bir çok şey bulunmakta. Bölgeye geldikten sonra sahil yürüyüşü yapmak için en güzel yerler Sapanca merkez sahili ve Kırkpınar sahilidir. Bu noktalarda gölün tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

Doğa yürüyüşü için seçebileceğiniz alanlar ise oldukça çeşitli. En popüler alternatiflerden biri Çatalkaya vadisidir. Kırkpınar Maşukiye yolu üzerinde bulunur ve kolay ulaşılabilir. Diğer alternatif ise Sapanca- Arifiye yolu üzerindeki İl Ormanıdır. Ücretli girişi olan bölgede piknik ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Üçüncü bir alternatif ise Davlumbaz Yaylası’dır. Şehrin iki tarafından da çıkma imkanı bulunan yayla yılın her dönemi oldukça soğuktur. 

 

 

 

Kış turizmi ve yaz turizmi için bölgedeki en meşhur nokta ise Kartepe’dir. Sapanca gölünün yukarısında kayak severlerin en popüler noktalarından biridir. Bu bölgede tüm mevsimlerde doğa yürüyüşleri, kamp, atv safarileri, at safarileri gibi birçok etkinlik yapılabilmektedir. İdari bölge olarak Kartepe, Kocaeli’ye bağlı olsa da ziyaretçilerinin birçoğu bölgeyi bir bütün olarak ziyaret etmektedir.  

Yeme-İçme Noktaları

 

Kahvaltı

Sapanca bölgesinde yeme-içme konusunda da birçok alternatif bulunmaktadır. Kahvaltıdan başlayacak olursak en favori noktalar Sapanca merkez sahili üzerinde bulunan restoranlardır. Bunlara ek olarak Kırkpınar bölgesinde de kahvaltı için birçok sahil işletmesi bulabiliyorsunuz. Bunlara ek olarak en turistik bölgelerden biri de özel bir işletme olan Sopeli Doğal Yaşam Köyü’dür. Ücretler biraz pahalı olsa da butik yapısıyla gelenleri memnun etmektedir. 

 

 

 

Öğle Yemeği

 

Öğle yemeği için şehir merkezinden başlayarak alternatiflerinizi sıralayabiliriz. Şehir merkezinde kebap ve döner çeşitleri için Merkez Lokantasını, sulu yemekler için Eker Lokantasını, lahhmacun ve pide için Şahin Pideyi tavsiye ediyoruz. Bunların hepsi yalnızca lokal insanların bildiği ve gittiği lezzet duraklarıdır. Bölgeye gelip dağlardan gelen soğuk sulardan gelen alabalıkların tadına bakmak isterseniz en meşhur noktalar Sapanca’daki İstanbuldere Alabalık ve Maşukiye’deki birbirinden güzel alabalık tesisleridir. 

 

 

 

Akşam Yemeği

 

Öğle yemeğinde bahsettiğimiz noktaların birçoğunu akşam yemeği için de değerlendirebilirsiniz. Akşam yemeği için özellikle tercih edilen restoranların çoğu ise Kırkpınar ve merkez sahil bölgelerinde bulunan restoranlardır. Kırkpınar tarafında bulunan restoranlar genelde kır bahçesi konseptlidir. 

 

 

 

SAPANCA’DA KONAKLAMA

 

Ülkemizde kuzey turizmi açısından en zengin noktalardan biri de Sapanca’dır. 1.5 saat mesafede İstanbul bulunması sebebiyle bölge yıl boyu turizme doymaktadır. Bölgedeki konaklama alternatifleri sınırsız olsa da en popüler konaklama tercihleri villa kiralama ve bungalov tatilidir. Villa ve bungalovlar göl kıyısından Sapanca’nın tepelerine kadar uzanan bir yelpazede hizmet vermektedir. Bölgede irili ufaklı birçok otel bulunmaktadır. Butik otelden, 5 yıldızlı büyük otellere kadar birçok alternatif mevcut. Bölgede konaklamalı hafta sonu planı yapmak istiyorsanız birkaç hafta öncesinden yer ayırttırmanız gerekiyor. 

 

 

SAPANCA’YA NASIL GİDİLİR?

 

Sapanca ulaşım açısından oldukça zengin bir noktada yer almaktadır. Sapanca’ya karayolu ile gelmek için İstanbul-Ankara otoyolunu kullanabilirsiniz. Sapanca gişelerini kullanarak şehrin tam orta noktasına ulaşabilirsiniz. Gişelerden sonra batı kısmı Kırkpınar, doğu kısmı ise Sapanca şehir merkezidir. 

 

 

Sapanca’ya tren ile gelmek isterseniz İstanbul-Ankara treninden Sapanca durağında inebilmektesiniz. Ayrıca Gebze-Adapazarı arasında çalışan Adapazarı ekspresini de alternatif olarak kullanabilirsiniz. 

 

 

Sapanca’ya havayolu ile gelmek için ise en yakın alternatif Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. Ülkenin her yerinden direkt uçuş bulunan bu havalimanından Sapanca yaklaşık 100 kilometre olup 1 saat 15 dakika içerisinde ulaşabilmektesiniz. 

Sapanca Bölgesinde güvenli konaklama seçenekleri için Sapanca Bungalov Evler listelerimize göz atın hepsi sözleşmeli içeriklerinin bizim oluşturduğu bungalovlardır.

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2529
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.