3.12.2022 10:00:00

Sarıyer'de Gezilecek Yerler

Sarıyer'de Gezilecek Yerler

Özellikle bahar aylarında baharın kokusunu üzerine çeken Sarıyer’in hem doğası hem de tarihi mekanları oldukça cezbedicidir. İstanbul içinde doğa yürüyüşleri ve kamplar dediğimizde Anadolu Yakasında Beykoz, Avrupa Yakasında da Sarıyer aklımıza gelir. Sadece ormanları ve tarihi yerleriyle de sınırlı değil Sariyer’in güzellikleri... Yazın İstanbulluların severek gittiği Kilyos plajları da Sariyer’in değerini artırmaktadır. Madem bugün Sariyer’i geziyorsunuz, meşhur Sarıyer Börekçisi’ne uğramayı unutmayın. İşte okurken bile kendinizi doğada yürüyüş yapar gibi hissedeceğiniz Sarıyer:

1)Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

İstanbul Boğazı’nın Kıyılarındaki bu koruya ilk zamanlar “Feridun Bahçeleri” denirmiş. Zamanla el değiştiren bu doğal güzelliğin içine 1871- 1878 yılları arasında Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk adında üç köşk inşa edilmiş. Günümüzde park olarak gelip ziyaret edebileceğiniz Emirgan Korusu’nda her yıl nisan ayında lale festivalleri düzenlenmekte. 120’den fazla ağaç türünün bulunduğu bu alanda isterseniz sevdiklerinizle piknik de yapabilirsiniz.

2)Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Doğası ve yeşilliğiyle ziyaretçilerini ağırlayan bu yere pazartesi günleri hariç her gün gidebilirsiniz. 1982 yılında Atatürk’ün 100. doğum yılı kutlamaları dolayısıyla Atatürk Arboretumu adını aldı. İçinde su kaplumbağalarına, ördeklere ve kuğulara da rastlayabileceğiniz göletler bulunan bu yerde sevdiklerinizle gezebilir, kafa dinleyebilir, kitap okuyabilirsiniz. Şehrin içindeki bu huzurlu ve temiz havayı Sarıyer’e giderseniz mutlaka deneyin.

3)Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı

Boğazkesen Hisarı olarak da duyabileceğiniz panoramik manzaralı eski kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından saldırılara karşı ön koruma olarak Anadolu Hisarı’nın karşısına inşa edilmiştir. Önceleri Rumeli Hisarı konserleri verilen bu yer günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Topların, güllelerin bahçede sergilendiği bu yerde 2022’de restorasyon çalışmalarına başlandı.

4)Sadberk Hanım Müzesi

İki ahşap villadan oluşan yapı önceleri “Azeryan Yalısı” olarak anılmaktaydı. 1980 yılında Sadberk Koç’un koleksiyonunun yayınlanmasıyla müzeye dönüşen yapı Türkiye’nin ilk özel müzesi unvanına sahip. İçerisinde Sadberk Hanım’ın topladığı el işleri, İznik çini ve seramikleri, Osmanlı Dönemi kadın kıyafetleri bulunmakta.

5)Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Özellikle sonbahar aylarında toprak kokusuyla buluşabileceğiniz bu mucizevi yer İstanbul’un en güzel doğal alanlarından biri. Doğa yürüyüşleri, koşular, kamplar ve daha nicesini yapabileceğiniz b u yerde şehrin gürültüsünden ve yoğun kalabalığından uzaklaşarak doğayla bir araya geliyorsunuz. Orman’ın ilerisinde rastlayabileceğiniz üçgen evle fotoğraf çekilebilirsiniz. Tabiat parkları, göletleri ve piknik yerleriyle doğayla huzuru bir arada isteyenlerin adresi burası.

6)Sakıp Sabancı Müzesi

Çağdaş müzeciliğin izlerini taşıyan bu yerde çok yönlü Müzecilik anlayışı benimsenmektedir. Müzede kitap sanatları ve hat koleksiyonları, resim koleksiyonları, dekoratif, arkeolojik eserlerin yer aldığı koleksiyonların yanı sıra Abidin Dino ve Emirgan arşivleri de bulunuyor. Bahçesinde de heykel, sütün ve çeşme gibi taş eserlerin sergilendiği Boğaz’a bakan bir sergi bulabileceğiniz çok yönlü bir müze burası. Müzede yer alan koleksiyonlardan ve sergilerden yararlanılarak yapılmış hediye dükkanları da mevcut.

7)Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi

Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi

İstanbul, bahar boyunca devam eden kuş göçlerinin gözlemleneceği en iyi konumlardan birine sahip. Üniversite araştırma çalışmalarına da destek olmak amacıyla yapılan bu kulenin yüksekliği 30m civarında. Özellikle bahar aylarında birçok ülkeden araştırmacı ve fotoğrafçının ziyaret ettiği bu yerde kuşların göçleri izleniyor ve farklı kuş türlerinin fotoğrafları çekiliyor. Siz de bu kuleye çıkarak İstanbul’un Sarıyer’deki güzelliklerine tanık olabilirsiniz.

8)Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Klasik arabalara ilginiz varsa onları daha yakından incelemek istiyorsanız bu müze tam size göre. 1920-1970 yılları arasına ait otomobillerin sergilendiği bu yer koleksiyonlara uygun olarak dekore edilmiş. Hatta 1960-1970 yılları arası Amerikan fast-food anlayışının yansıtıldığı bir bar bölümü bile bulunmakta.

9)Atatürk Kent Ormanı

Sarıyer’in yeşilliklerine doyum olmaz. Şehrin havasını etkileyen bin bir çeşit ağacına sahip ormanlarıyla ünlü Sarıyer’in sevilen yerlerinden birisi de Atatürk Kent Ormanı. Adı da içi kadar değerli olan bu ormanda yürüyüş parkurları, göletler, festival alanları ve seyir terası bulunmakta. 2020 yılında halkla buluşturulan bu yerde keyifli dakikalar geçirebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Güzel fotoğraflar çekilmeyi unutmayın.

10)Kilyos Plajları

Kilyos

Doğasıyla özellikle bahar aylarında ziyaretçileri üstüne çeken Sarıyer, yazın da plajlarıyla rağbet görüyor. İstanbul’un Avrupa yakasındaki en temiz ve uzun sahil şeridine sahip bu yerde yaz tatilinizin de tadını çıkarabilirsiniz. İsteğinize göre tercih edebileceğiniz birçok beach bulunan bu yer Karadeniz kıyılarına uzanıyor ve size Ege’de küçük bir tatil kasabasında gibi hissettiriyor. Yaz boyu işten başınızı kaldıramıyor, uzak şehirlere gitmeye fırsat bulamıyorsanız Kilyos Plajlarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

11)Baltalimanı Japon Bahçesi

Dizilerden, filmlerden görüp hoşunuza giden “keşke ülkemizde de görebilsek” dediğiniz Japon kiraz bahçelerine Sarıyer’de ulaşabilirsiniz. Sezonluk olarak kiraz çiçeği açan bu bahçelerde göletler, dekoratif taşlar ve şelaleler bulunuyor. Japon çiçeklerini seviyorsanız sezonunu takip ederek bu bahçeye gidebilir onları daha yakından görebilirsiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8337
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz