5.12.2022 22:45:00

Silivri'de Gezilecek Yerler

Silivri'de Gezilecek Yerler

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan bu ilçe, şehir merkezinden uzak olması ile bilinmekte. Fakat Silivri’de yaşayan kişiler için farklı etkinlikler yapmak da mümkün hale getirilmiş. Bu ilçede yer alan farklı etkinlikler sayesinde, ziyarete gelen kişiler için ya da buranın yerlisi için farklı etkinlikler gerçekleştirmek de mümkündür. Özellikle de İstanbul’un yaz aylarında en kalabalık ilçelerinden birisi olan Silivri, sahile de sahiptir. İstanbul içerisinde yaşayan kişilerin Silivri’de yer alan bu sahil şeridini gezmek için yaz mevsimlerinde buraya uğradıkları bilinmekte. Peki Silivri’de gezilecek yerler nereler? Gelin beraber bakalım.

Silivri Kalesi

Bizans döneminden kalmış olan bu kale, Bizans mimarisini yakından incelemek isteyen kişiler tarafından kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bölgelerden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Bizans sonrasında Osmanlı’nın eline geçen bu kale farklı tadilatlardan geçirilmek zorunda kalmış. Restore çalışmalarını da beraberinde getirmiştir. Son dönemlerde de Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen kale, ziyaretçiler için açık hale getirilmiştir. Aynı zamanda içerisinde bir sosyal tesis de barındırmaktadır. Yolculuk sırasında yorulan kişiler bu sosyal tesiste barınabileceklerdir.

Silivri Çarşısı

Silivri Çarşısı, Silivri’ye gelenler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir çarşı olarak kayıtlara geçmekte. Çarşıda yer alan güler yüzlü esnaf sayesinde aradığınız hemen hemen her şeyi de bulmanız mümkün hale getirilmiş. İçerisinde yer alan dükkanların yeni yapıldığını da görmek mümkün. Aynı zamanda bazı dükkanların senelerden beri hizmet vermesinden kaynaklı eski dükkanlara sahip olduğu da görülmekte. Hem tarih hem de modern yapıları içerisinde barındıran bu çarşıdan hediyelik eşya almanız da mümkündür.

Mimar Sinan Köprüsü

Silivri Mimar Sinan Köprüsü

Silivri Çayı’nın üzerine inşa edilmiş olan bu köprü, 1568 yılında yapılmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere köprünün mimarı Mimar Sinan’dır. Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinden birisi olan bu köprü zaman içerisinde farklı tahriplere uğramaması adına da araç trafiğine kapanmıştır. Görmek isteyen kişiler araçları olmadan yaya olarak köprüyü ziyaret edebileceklerdir. Silivri ilçesinin en büyük tarihi yapılarından birisi olan Mimar Sinan Köprüsü eski İstanbul Edirne yolunda bulunan bir köprüdür. Ulaşımın da gayet kolay olduğunu söylemek mümkün.

Masal Köyü

Köy ziyaretinde bulunmak ve doğal yemeklerle baş başa kalmak isteyen kişilerin Silivri’ye gelmişken Masal Köyü’ne uğramaları önerilmekte. Özellikle etrafının yemyeşil alanlara kaplı olması köyün en dikkat çekici özelliklerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu köyün içerisinde istediğiniz kadar yürüyüş yapabilir ve yorulduğunuzda da köylü kadınların hazırladıkları gözleme, kahvaltı ya da mantı gibi yemekleri yiyebilirsiniz. Her şeyin en doğallarından seçilerek yapılmış olan bu yemeklerin tadına doyamayacaksınız. Köy içerisinde aynı zamanda botanik bahçesi de yer alıyor. Çocuklu aileler tarafından da ziyaret edilebilecek olan hayvanat bahçesi sayesinde daha keyifli vakit geçirmek mümkün. Bunun yanı sıra oyun ve etkinlik alanları da düşünülmüş.

Silivri Sahili

Silivri Sahili

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Silivri içerisinde bir sahil mevcuttur. Eğlenceli vakit geçirmek isteyen kişilerin her zaman ilk tercihlerinden birisi olan bu sahilde farklı restoranlara rastlamak da mümkün. Özellikle balık yemek isteyen kişilerin sahilin çevresinde yer alan balık restoranlarını tercih etmeleri öneriliyor. Bunun yanı sıra sahilde çay bahçeleri de yer almakta. Hem kahve hem de çay içip dinlenebileceğiniz bu alanlar oldukça sakin. Genel olarak da Silivri Sahili’nin yaz mevsimlerinde daha da kalabalık bir hal aldığını görmek mümkün. İstanbul’un metropolünden kaçmak isteyen kişiler için Silivri Sahili tercih edilebilecek yerlerden birisi.

Selimpaşa Sahili

Selimpaşa Sahili

Bir diğer sahillerden olan Selimpaşa Sahili de yaz mevsimlerinde tercih edilen alanlar içerisinde bulunuyor. Silivri Sahili sadece gezilebilecek alanları kapsadığı için bu sahilde denize girmek de mümkün olacaktır. Temiz plajı sayesinde herhangi bir ücret ödenmesine gerek kalmadan sahilde güneşlenmek ve denize girmek mümkün. Bu sahile düzenlemeler yapan belediye, farklı bakım çalışmalarıyla alanı daha da geliştirip düzenlemiş durumda.

At Çiftlikleri

Silivri’de yer alan alanlardan birisi de at çiftlikleridir. Bu çiftliklerde ata binmek de mümkün hale getirilmiş. Belli bir ücret karşılığında sevdiklerinizle beraber at binme deneyimini paylaşmanız mümkün. Aynı zamanda yakınlarında yer alan işletmelerde mangal ve kahvaltı yapabilmeniz de olanaklı hale getirilmiş. Bu etkinlik hafta sonlarında da rahatlıkla tercih edebileceğiniz özellikte.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5551
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz