2.12.2021 13:00:00

Tatil Cenneti Alanya

Tatil Cenneti Alanya

TATİL CENNETİ ALANYA


Ülkemizin en büyük tatil noktalarından biri olan Alanya her yıl milyonlarca turist ağırlamaya devam ediyor. Alanya denildiği zaman aklımıza ilk olarak gece hayatı gelmekte. Gerçekten de ülkemizin en büyük eğlence merkezlerinden biri Alanya’da bulunuyor. Yaklaşık olarak nüfusu Antalya’ya yaklaşmış olan bu güzel şehir denilince neleri anlamamız gerekiyor bir bakalım.

BÜYÜK BİR ŞEHİR

Alanya’ya ilk defa tatile gidecek olanlar burayı denize girilen bir tatil kasabası olarak düşünse de gittiklerinde öyle olmadığını anlıyorlar. Alanya tek başına bir şehir değil. Başından sonuna 1 saatten fazla yol alabileceğiniz birçok tatil beldesinin toplamından oluşuyor. Bu bölgede ülkemizin en büyük yatak kapasitelerinden biri bulunuyor. Yaz zamanı geldiğinde binlerce konaklama tesisinin içerisinden turistler sokaklara dökülüyor. Her beldenin kendine ait çarşıları, sahilleri, otelleri ve hatta alışveriş merkezleri dahi var. Burayı denize girilebilen bir İstanbul olarak düşünebilirsiniz. Her ne kadar bu kadar kalabalık olsa da herkese yetecek kadar kum ve güneş bulunuyor.

 

ALANYA’DA NERELERİ GEZEBİLİRİZ

ALANYA KALESİ

Alanya denildiğinde ilk akla gelen turistik noktamız Alanya Kalesi oluyor. Ülkemizdeki en özel kale yapılarından biri olan bu kale bizlere Selçuklulardan miras. Hatta şöyle ki Alanya’nın yerlileri kendilerini Alaeddin Keykubat’ın torunu olarak görüyorlar. Şehir tarihi dönemlerinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olsa da gözle görülür birçok şey Selçuklulardan kalmış. Şehrin tam ortasından denize doğru uzanan yüksek yarımada kalenin tamamına ev sahipliği yapmakta.

Kalenin girişi ücretli değil fakat iç kalenin girişi ücretli. Şehir merkezinden çıktığınızda dar yollardan geçerek yaklaşık 10 dakikada birçok tarihi kapı ve manzaradan dolaşarak tepeye çıkıyorsunuz. Kalenin en üst kısmında bulunan iç kale ve müze alanına giriş ücreti bulunmakta. Ayrıca buranın heme aşağısında manzara izlemek için arabanızı koyduğunuzda sizden haraç keser gibi otopark ücreti almaya iniyorlar. Yani onlar gelene kadar izlediniz izlediniz yoksa 10 lira hemen cebinizden uçuyor. Kaleyi gezerken bunlara dikkat edin sonra keyfiniz kaçmasın.


 

ALANYA TERSANESİ

Şehrin merkezinden kaleye doğru baktığınızda tonozlu yapısıyla karşıdan görünen kısım Alanya Tersanesi oluyor. Şehrin en karakteristik yapılarından biri olan tersanenin gece ışıklandırması ise oldukça güzel.

Kalenin hemen altında bulunan tersane I. Alaeddin Keykubat tarafından 1228 yılında yaptırılmaya başlanmış. Bölgedeki denizciliğin gelişmesindeki en büyük adımlardan biri olan tersanenin yapımı bölge halkının ticarette zenginleşmesine sebep olmuş. Gittikçe zenginleşen bölge tarihin birçok döneminde saldırılara uğramış. Bu zenginlik başlarına bela açsa da tarih sahnesinde Alanya’nın var olmasında tersanenin yapımı büyük rol oynamış.

 

Tersanenin girişi marinanın hemen yanında bulunan Kızıl Kule’nin hemen yanından yapılmakta. Buradan geçtikten sonra eski kale altı tersane yapılarının yanından yürüyerek devam ediyorsunuz. Yaklaşık 5 dakika boyunca sur dibinden ine çıka yürüdükten sonra tersanenin girişine geliyorsunuz. Buraya kadar herşey tamamken girişte bir anda bilet kesildiğini görüyorsunuz. Tabi bu kadar gelmişken de giriyorsunuz. Alanya tersanesi giriş ücreti 10 liradır. Eğer dönüşte Kızıl Kule’yi de görmek isterseniz ikisi birlikte 15 liralık bir bilete sahip olabilirsiniz. Müzekart geçmiyor!

 

Tersaneye girdikten sonra solunuzda suya inen sağınızda ise kayık garajı görünümündeki büyük odalar göreceksiniz. Bu odaların her biri bölge denizliği hakkında bilgi veren kısımlardan oluşmakta. İçeride bulunan 5 odada tekneler tamir edilmekte ve onların tekrar suya dönmesi sağlanmaktaymış. Bugün ise o günlerden kalan parçaları görebiliyorsunuz.

KIZIL KULE

 

Alanya Kalesi’nin ve tersanenin birleştiği noktada kırmızı tuğlalardan yapılmış 30 metrelik bir yapı karşınıza çıkıyor. Şehrin savunması için mükemmel şekilde konumlandırılmış olan bu kalenin içerisi 5 katlı olarak Alaeddin Keykubat tarafından dizayn edilmiş. Kalenin 3 tarafı sularla ve sarp kayalıklarla çevrili olunca karadan giriş yapılacak olan bu dar alan bir kule ile sağlamlaştırılmış. Kalenin yapısında kaynar zift ve su döküm alanları dahi yapılmış. Kuleyi gezmek ücretli ve müzekart geçmiyor. Tersane ile birlikte gezi için bilet fiyatı 15 lira.

 

 

DAMLATAŞMAĞARASI

 

Şehir merkezinin sahile uzanan kordonunun en sonunda bir mağara bulunuyor. Mağaranın girişi ise bölgedeki bir taş ocağının dinamit patlatması sonucu ortaya çıkmış. Suyun kenarında neden taş ocağı vardı diye sorarsanız da cevap yok. Konum Türkiye olunca her şey mümkün. Ama yanlışlıkla güzel bir şeye sebep olununca hadi ocağı kapatalım mağaradan para kazanalım olmuş. Mağara özel işletme tarafından işletilmekte. Ülkemizdeki en meşhur mağaralardan biri olan Damlataş mağarasının fiyatları hakkında ise sizlere net bir bilgi veremiyoruz. Çünkü yaz-kış-bahar gibi turistin yoğunluğuna bazen de keyiflerine göre fiyatlar sürekli olarak değişmekte. Kışın 30 lira iken yazın 80 lira olabiliyor. Her an değişen kur sebebiyle de sizlere net bir fiyat veremiyoruz. Küçük tatlı bir mağara görmek isterseniz burayı ziyaret edebilir 5 dakikada gezebilirsiniz.

 

 

ALANYA MANZARA TEPELERİ

 

Alanya enlemesine uzanan bir şehir ve çok da içeriye girmeden hemen dikleşen bir yapıya sahip. Şehrin en güzel manzaraları ise sırtını dayadığı bu tepelerden görünüyor. Herhangi bir yoldan yukarı doğru gitseniz de bulabileceğiniz bu manzara tepelerinden en meşhur olanları ise iki tane:

 

 

I LOVE ALANYA TEPESİ

 

Bu tepe merkezin tam üzerinden yukarı doğru çıkıldığında bulunabiliyor. Araçla gidişi yaklaşık 10 dakika sürüyor. Kaleyi neredeyse tam arkasından görebiliyorsunuz.

 

 

CİKCİLLİ TERAS PARKI

 

Alanya şehir merkezinin doğusundan yukarı çıkıldığında ulaşılan Cikcilli beldesinde buunuyor. Tahmini ulaşım 15 dakika sürmekte. 

 

 

KLEOPATRA PLAJI

 

Şehrin en işlek kordonun bulunduğu yol boyunca uzanan güzel bir plaj bulunuyor. Şehre batısından girdiğinizde uzanan bu sahil yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda. Sahil çevresi tamamen etkinlik alanlarıyla çevrilmiş durumda. Bölgede kafeler, marketler ve restoranlar bulunuyor. Sahilin kendisi üzerinde ise yer yer beach clublar ve şezlong kiralama bölgeleri bulunuyor. Şezlong kiralamadan da oldukça geniş alanlardan denize istediğiniz yerden girebiliyorsunuz. 

 

MAYMUN TIRMANMAZ AĞAÇLARI

 

Kleopatra plajına  doğru giderken teleferiğin arka tarafında bulunan parkın içerisinde göreceğiniz bu ağaçlar Alanya’da görebileceğiniz en ilginç şeylerden biri olacaktır.

 

 

ALANYA’DAKİ ULAŞIMLAR VE İMKANLAR

 

Alanya şehir merkezinden köylere ve çevre tatil beldelerinin hepsine otobüs ve dolmuş hizmetleri bulunuyor. Tek dikkat etmeniz gereken her bölgenin kendi adını taşıyan dolmuşlarına binmeniz. Yoksa sorun çıkabiliyor çünkü çok fazla yer var. Yaz zamanı şehir merkezinden ve çevre yolunda gitmek trafik sebebiyle oldukça zor. Şehrin içinden geçen yolun kenarı sürekli binlerce park edilmiş arabayla dolu oluyor. Bu kadar araç olmasına rağmen otopark bulmak ise oldukça zor.

 

 

Şehirde bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz imkanlar bulunmakta. Hastaneden, süpermarketlere, eczanelerden eğlence merkezlerine kadar her şey mevcut. Tatiliniz esnasında tekne turları yapmak isterseniz de dikkatli olun çünkü Türkiye’deki en pahalı tekne turu fiyatları bu bölgede. Antalya’nın batısında 80 liraya yapabileceğiniz turlar bu bölgede 150 liradan başlıyor.

 

ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

 

Kara yolu ile Alanya’ya gelmek isterseniz yüzlerce firma alternatifiniz bulunuyor. Özellikle yaz zamanı her yerden otobüs mevcut. Eğer Antalya merkeze gelip sonra geçmek istersenizde merkez otogarda sürekli Alanya otobüsleri bulunuyor. Eğer şehre havayolu ile gelecekseniz de yine iki alternatifiniz bulunuyor. Şehrin ana havalimanı olan Gazipaşa havalimanı merkeze yaklaşık 45 dakika mesafede yer alıyor. Eğer burada uçuş bulamazsanız Antalya havalimanına inip oradan kalkan otobüslerle yine buraya gelebiliyorsunuz. Bu ise yaklaşık 2.5 saat sürüyor. 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 7250
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz