6.12.2021 14:40:00

Tazı Kanyonunun Bilinmeyen Yönleri

Tazı Kanyonunun Bilinmeyen Yönleri

TAZI KANYONU : BİLGELİK VADİSİ

 

Milyonlarca yıldır var olan ama 4 yıl önceye kadar bazı bölge köylülerinin dışında kimsenin bilmediği gizli bir kanyona götüreceğiz şimdi sizleri. Bu kanyonun ortaya çıkışına dair birçok hikaye mevcut olsa da genel kabul instagramda burada paylaşım yapan yerel bir gezginin fotoğrafı paylaşması olduğudur. Birçok kişinin burası neresi dedikten sonra gitmeye çalışması 1 yıl içerisinde yol açılması ile sonuçlanmış. İlk giden birçok kişinin burayı ararken kaybolması bugün elle yapılmış tahta tabelaların yol tarifleriyle netleşti. 

 

 

TAZI KANYONUNA NASIL GİDİLİR?

 

Tazı Kanyonunun nasıl bir yer olduğunu anlatmadan önce en büyük problem olan yolu anlatmayı ilk görev edindik. Öncelikle kanyon Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı fakat Manavgat’a çok uzak. Konum olarak Gaziler Köyü’nün yakınlarında bulunsa da adım adım yol tarifi yapacağız. 

 

 

İlk olarak Antalya- Alanya yolu üzerinde Beşkonak tabelasını arıyorsunuz. Alanya yönünden gelirken ve Antalya yönünden gelirken farklı kavşaklar bulunuyor olsa da ikisi de Beşkonak’a çıkıyor. Beşkonak’tan sonra anayolu devam ettirdikten sonra Köprülü Kanyon istikametine devam ediyorsunuz. Köprülü kanyon kavşağı geldiğinde oraya dönmeyip yola devam ediyorsunuz ve 5 dakika kadar sonra soldan bir tabela ile anayoldan ayrılıyorsunuz. Yolu hiç bırakmadığınızda kıl çadır ve çay bahçesi göreceksiniz. Burası her ne kadar giriş gibi görünse de giriş için buradaki yolu devam ettirip 2 km daha devam etmeniz gerekiyor.

 

 

Yolun sonunda kanyonun girişine ulaşmış olacaksınız. Buraya geldikten sonra yaklaşık 3 dakika yürüdükten sonra manzaranın bulunduğu noktaya ulaşmış olacaksınız. Bu nokta en güzel manzaranın bulunduğu noktaya çıkarıyor sizleri. 

 

 

Eğer farklı bir açıdan bölgeyi görmek isterseniz bizim kaybolarak bulduğumuz bir noktaya yürümeniz gerekiyor. Ana yolu devam ettikten sonra ilk kıvrımı geçtikten sonra atvlerin gittiği patika bir yol bulunuyor. Bu yolu takip ettikten sonra bir erden sonra yol bitiyor ve 7-8 dakika daha ormanın içindeki patikadan yürüyorsunuz. Karşınıza özel arazi çıktığında telleri solunuza alarak devam ederseniz de aşağıdaki manzaraya ulaşmış oluyorsunuz.

 

 

TAZI KANYONU ÜCRETLİ Mİ?

 

Tazı Kanyonu’nda herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

 

 

TAZI KANYONU’NDAKİ İMKANLAR

 

Kanyon çevresinde giriş bölgesinde otopark ve yeme-içme alanı bulunmakta. Kanyon seyir bölgesinde ise herhangi bir imkan bulunmuyor. Bölgeye toplu taşıma ile gelinemiyor. Toplu taşıma ile gelmek isterseniz anayol kavşağına kadar geldikten sonra yukarıya otostop çekmekten başka şansınız kalmıyor. Bölgede aktivite yapmak isterseniz de tek seçeneğiniz ATV safari turu yapmak. Girişteki tesisten Atv kiralayabilir ve çevreyi rehberli olarak gezebilirsiniz. Ayrıca kanyon civarında kamping veya konaklama alanı bulunmuyor. En yakın noktalar yarım saat mesafeden başlıyor.

 

 

TAZI KANYONU ÇEVRESİNDE GÖRÜLEBİLECEK DİĞER NOKTALAR

 

Tazı kanyonuna ulaştıktan sonra bölgede görülebilecek yerlerin neredeyse tamamı dönüş yolu üzerinde yer alıyor. İlk olarak ineceğiniz noktada Köprüçay’ın kıyısındaki işletmelerde rafting yapabiliyorsunuz. Ardından Köprülü kanyonun köprülerini gezebilirsiniz. Serik yönüne doğru dönüşte ise Aspendos Antik Kentini ziyaret edebilirsiniz.

 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4511
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.