6.12.2021 14:35:00

Köprülü Kanyon'un Gizemleri

Köprülü Kanyon'un Gizemleri

 

KÖPRÜLÜ KANYON

 

Ülkemizde sosyal medya yaygınlaşmadan önce bilinen kanyon sayısı oldukça azdı. Hatta var olan kanyonların bile ne olduğu bilinmiyordu. Dağ işte, tepe işte, dere işte deyip geçiyorduk. Fakat sosyal medya yaygınlaştıktan sonra sanki ülkemiz yeniden oluşmuş gibi onlarca yerden kanyonlar çıkmaya başladı. Turizm sen nelere kadirsin, yeni kanyonlar bile yaratıyorsun diyebiliriz. Köprülü Kanyon ise bu yeni kanyonlar çok üremeden önce bilinen nadir kanyonlarımızdan bir tanesiydi. Denize olan yakınlığı, tarihi bir köprüsü olması onu çok daha öncelerde meşhur olmaya zorlamış. Bu güzel kanyonumuzu daha iyi tanımak üzere yaptığımız gezide öğrendiklerimizi şimdi sizlerle paylaşacağız.

 

 

KÖPRÜLÜ KANYON NEREDE?

 

Köprülü Kanyon ülkemizin doğa harikalarının en çok bulunduğu şehirlerimizden biri olan Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir noktada bulunuyor. Her ne kadar Manavgat’a bağlı olsa da bölge diğer bir ilçe olan Serik’e daha yakın. İki ilçenin kesişim yerinden Doğu Toroslara doğru yol aldığınızda mavi bir inci gibi akan Köprüçay’a nazır bir seyirle Köprülü Kanyon’a ulaşabiliyorsunuz. 

 

 

Köprülü Kanyon, Antalya şehir merkezine 1.5 saat, Manavgat’a ise 70 dakika mesafede bulunuyor. Asıl gidilen mesafe ise Antalya- Alanya ana yolu üzerinden içeri girdikten sonra 50 dakika sürüyor. 

 

KÖPRÜLÜ KANYON’DA NELER VAR?

 

Köprülü Kanyon denildiğinde sadece manzaralı bir köprü var gibi gelse de çevresiyle beraber gün boyu yapılacak alternatiflerle dolu bir rotaya dönüşebiliyor. İlk köprüyü geçtikten sonra ikinci bir köprünün de olduğunu unutmayın. Köprülü Kanyon’u görmek isterseniz bir günlük rotanızı iki şekilde  planlayabilirsiniz;

 

 

1.YOL(Köprülü Kanyon- Aspendos)

Kahvaltı için erkenden yola çıkıp, köprüçay kenarında sıralanmış olan köylerde birbirinden lezzetli köy kahvaltıları yapabilirsiniz. Kahvaltınızın ardından dinlendikten sonra bölgedeki rafting firmalarının turlarına dahil olabilir aksiyon dolu dakikalar yaşayabilir ve öğle sıcağını kanyonun içerisinde yol alarak değerlendirebilirsiniz. Öğleden sonra köprüyü ve bölgeyi gördükten sonra dönüş yolunuzu çayın akış yönüne göre sağına alarak inerseniz Aspendos antik kentine ulaşacaksınız. Yaklaşık 2 saat boyunca gezebileceğiniz bu geniş ve özel şehir ülkemizde görebileceğiniz en güzel ve sağlam kalmış tiyatroya sahip. 

 

 

2.YOL(Tazı Kanyonu-Köprülü Kanyon)

Kahvaltı için erkenden yola çıkıp, Köprüçay kenarında seçtiğiniz bir yerde köy kahvaltısı yaptıktan sonra doğrudan Tazı Kanyonu’na doğru yola çıkabilirsiniz. Tazı Kanyonu yolu, Köprülü Kanyon’a varmadan 8 kilometre önce ayrılıp yukarıya doğru devam ediyor. Yukarı doğru yaptığını 45 dakikalık tırmanıştan sonra Tazı Kanyonu’nu geziyorsunuz. Yaklaşık 1 saatlik gezi yeterli oluyor. Öğleden sonra Köprülü Kanyon’a indikten sonra burada rafting yapabilir ardından da yine çay kenarındaki restoranlarda balık keyfi yapabilirsiniz.

 


 

KÖPRÜLÜ KANYON ÜCRETLİ Mİ?

 

Köprülü Kanyon girişi özel bir şekilde kapatılmış Milli Park statüsünde olmadığı için herhangi bir ücret ödemeksizin kanyonu ve çevresini gezebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5763
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz