5.12.2022 21:00:00

Tiflis Gezilecek Yerler

Tiflis Gezilecek Yerler

Kendine özgü mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan Tiflis, Gürcistan’ın başkenti özelliğini göstermektedir. Özellikle de farklı yemekleri bünyesinde barındıran Tiflis, doğa konusunda da sadece bakanlıkların değil; orada yaşayan insanların da koruması altına alınmış. Vize işlemleriyle uğraşılmasına gerek kalmadan Türkiye’den uçakla geçilebilecek olan Tiflis gezilecek yerler listesine bir göz gezdirelim.

Parlamento Binası

Tiflis Parlamento Binası

Dış mimarisinin farklılığı ile göze çarpan yapılardan birisi olarak Parlamento Binası karşımıza çıkmakta. İç kısmının ne yazık ki gezilemediği bu yapının fotoğraflarını dış yapısından çekmeniz mümkün. Yüksek kemerlere sahip olması sebebiyle dikkat çeken bu yapı, pek çok tarihi döneme de tanıklık etmesi sebebiyle değerli yapılar arasındadır. Özellikle Gül Devrimi, 18 adet Gürcünün Sovyet birlikleri tarafından öldürülmesi gibi dönemlerde de ayakta olan bu yapının önünde küçük bir anıt da yer almakta. Yapılan bu kıyımı unutmamak için anıt içerisine cam paneller, kaldırımlar da yerleştirilmiştir.

Bank Of Georgia Genel Merkezi

Bank Of Georgia Genel Merkezi

Farklı bina yapılarına merakı olan kişilerin Tiflis’te görmeden gitmemeleri gereken en önemli yapılardan birisi olan Bank Of Georgia Genel Merkezi, Ünlü mimar olan George Chakhava tarafından inşa edilmiştir. Yapının farklı olmasına imkan tanıyan özelliklerinden birisi de binanın dikdörtgenler biçiminde tasarlanmış olmasıdır. Aynı zamanda çevresindeki ağaçlar da bir süre sonra sarmaşıklar halini almış ve binanın bir kısmının yeşil olarak gözükmesine sebebiyet vermiştir. Farklı cam şekilleri sayesinde daha da sıra dışı olan bina, ilk gören kişiler tarafından oldukça beğenilmektedir.

Bina 18 kata sahip olmakta ve Gürcistan’ın bağımsızlığını kazanması ile birlikte Gürcistan Bankası tarafından satın alınmıştır. Ufak hasarlar görmesinden dolayı ayrıntılı bir yenileme çalışması başlatılmış ve kullanıma yeniden açılmıştır. Fotoğraf çekmek isteyen kişilerin Tiflis’te en çok ziyaret edilen bina özelliğini gösteren bu yapıyı sizler de fotoğraflayabilirsiniz.

Eğik Saat Kulesi

Eğik Saat Kulesi

Dağınık biçimde görülen bu saat kulesi, Kukla Tiyatrosu’na ek olarak yapılmış bir binadır. Yine dış yapısının farklılığı sebebiyle görenleri kendine hayran bıraktıran bu yapı, yapılışından dolayı pek de sağlam değildir. Binanın ayakta durabilmesi için sürekli restore çalışmalarına ihtiyaç duyulmakta.

Tarihi çok eski olmayan bu bina, 2011 yılında toplamda 4 yıl içinde yapılmıştır. 2015 yılında tamamlanan binanın içinde bir de kukla tiyatrosu yer alıyor. Sabah saat 07.00’da kukla tiyatrosunu izlemeniz mümkün. Aynı zamanda akşam saat 19.00’da da son kez kukla tiyatrosunu izleyebilirsiniz. Hem siz hem de çocuklarınız için görsel bir şölen olabilecek kukla tiyatrosu sayesinde keyifli zaman geçirmeniz mümkün olacaktır.

Baratashvili Köprüsü

Köprüyü en özel yapan ayrıntılardan birisi, köprünün kenar kısımlarına yerleştirilen heykeller olmakta. Hem yaya hem de araç trafiğine açık olan bu köprünün korkuluk kısımlarında yer alan heykeller, onu sıra dışı bir özelliğe büründürmekte. Aynı zamanda köprünün etrafında yer alan yemek yerleri ile beraber kafelerde oturup dinlenmek de mümkün. Sosyal medyanız için de pek çok kare yakalayabileceğiniz bu köprü, Nikoloz Baratashvili Caddesinin devamında yer almakta. Tiflis’e gitmişken kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Opera Binası

Tiflis Opera Binası

Opera Binası’nın temeli 1847 tarihinde atışmıştır. Farklı bir mimari yapıya sahip olması sebebiyle dış cephesiyle de turistleri etkileme özelliği gösteriyor. Binada 1874 yılında meydana gelen yangın sebebiyle de binanın çok büyük oranda etkilendiği bilinmekte. Bunun için bina hemen yeniden inşa edilmiştir. Binada meydana gelen yangından dolayı içerisindeki pek çok eşyanın da yangından etkilenmesi ve geri getirilemez hasarlar oluşmasından dolayı, bina içindeki çoğu eşya eski tarihi niteliğini ne yazık ki koruyamamıştır. Hem tarihi hem de mimari eser yönünden ziyaret eden kişileri fazlasıyla doyuracak olan bu bina, Tiflis’te kesinlikle ziyaret edilmesi gereken noktalar içerisinde yer alıyor.

Sachino- Kraliçe Darejan Sarayı

1766 yılında yapılmış olan bu bina Kraliçe Darejan’ın eşi tarafından yapılmıştır. Sachino diğer bir ismidir. Kelime olarak da ‘önemli’ anlamına gelmektedir. Ahşap oymalara sahip olması yönüyle dikkat çekmesinden dolayı turistlerin ziyaret ettiği yerlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Taş oymaları ile bir bütünlük oluşturması da görsel bir ahenk meydana getirmiş. Özellikle balkon kısmının en çok fotoğraflanan yerlerden birisi olduğunu söylemek mümkün. Bu saraya giriş için herhangi bir ücret ödemeniz de gerekmemekte.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4844
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz