3.12.2022 15:20:00

Tokat'ta Gezilecek Yerler

Tokat'ta Gezilecek Yerler

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Tokat, hem zengin kültürel yapısı hem havasına doyulamayan yaylaları hem de Yeşilırmak Vadisini içinde barındırmasıyla çok güzel bir kent. Tokat deyince Zile kalesi akla gelse de kimileri için de Ballıca Mağarası öne çıkmaktadır.

Bu bereketli şehrin birbirinden doğal ve ihtişamlı yerlerini sizler için derledik.

Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası

Diğer adı “İndere” olan Ballıca Mağarası sütunlar, sarkıtlar ve damlataş havuzlarıyla birçok zenginliği içinde barındırıyor. Doğa harikası olan bu mağaraya turistik ziyaret için gelenlerin yanında şifa bulmak için gelenlerde çok. Yaz-kış ortalama sıcaklığının 18 derece ve nem oranının 54 seviyesinde olması sebebiyle mağara KOAH ve astım hastalıklarına iyi gelmekte. Mağara içinde nadir rastlanan mağara incileri de ziyaretçiler tarafından rağbet görüyor. Bu doğa harikasını görmek ve havasını solumak için UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne adını yazdıran bu ilginç mağarayı mutlaka gezmelisiniz.

Kaz Gölü

Kaz Gölü

Kuş göçleri için konumu önemli olan Kaz Gölü kuşların göçleri sırasında konakladıkları yerlerden biri. Buradaki konaklama süreçlerinde kuluçkaya yatan kuşlar Tokat içerisindeki kuş zenginliğini arttırırlar. Leylek türleri, Balıkçıl türleri, sarı bülbüller, serçeler ve daha nicesi bu ekosistemde yer almaktadır. Kaz Gölü, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olması yönüyle önemlidir. Burada kuş çeşitliliği sebebiyle ziyaretçi evi ve kuş gözetleme kuleleri de bulunmaktadır. Kuşlara ilginiz varsa ve onların fotoğrafını çekmeyi seviyorsanız burası tam size göre.

Selemen Yaylası

Selemen Yaylası

Çaldıran Seferi öncesi Yavuz Sultan Selim’in Cuma namazını burada kılması sebebiyle bu yaylada halk tarafından her cuma günü pazar kurulmaktadır. Çevre illerden de gelip sergilerini açan köylüler ilkbaharla başlayıp yaylaya kar yağana kadar cuma günlerini burada geçirirler. Hem doğası hem tarihi yanıyla baktığınızda içinizi ferahlatacak geniş yeşillikleri olan Selemen Yaylası sizleri bekliyor.

Çamiçi Yaylası

Tokat’ın yeşil bereketli yaylalarından biri olan Çamiçi Yaylası ahşap yayla evlerinin süslediği, çam ağaçlarıyla dolu çok güzel bir doğa harikası. Buradaki restoranların özellikle rağbet gördüğü bu yerde isterseniz yeşil manzaraya karşı piknikte yapabilirsiniz. Burada bazı günler ateş yakılarak şarkılar söyleniyor ve gece köze gömülen patatesler sabah yeniyor. Sizde bu güzel deneyimlere ortak olabilir ve yaylanın huzurlu tadını çıkarabilirsiniz.

Tokat Kalesi

Tokat Kalesi

Tokat Kalesi’nin inşa edildiği kayalıklar sebebiyle doğal bir güzellik olduğunu söyleyebiliriz. Surları ve içerisinde yer alan odalarıyla Orta Çağ mimarisini andırıyor. Evliya Çelebi’nin bu kaleyi gezdikten sonra Seyahatname’sinde bu tarihi yapıdan bahsetmiştir. Bizans İmparatoru A. Diogenis gibi pek çok kişinin tutsak olarak burada kaldığı bilinmektedir. Daha birçok alametifarikası bulunan bu tarihi yapı şehrin önemli noktalarından biridir.

Yağıbasan Medresesi

Yağıbasan Medresesi

Danişment Beyliği zamanında yapılan bu medrese “Çukur Medrese” olarak da bilinmektedir. Kapalı avlulu olan bu medrese Anadolu medreselerinin ilk örneği olması sebebiyle önemlidir.  Bir bölümü Niksar Kalesi’ne yaslanan medrese yalın ve süslemesiz olarak yapılmıştır. Tarihi ve mimarisi açısından önemli bir yapıdır.

Hıdırlık Köprüsü

Selçuklu sultanının üç oğlunu barıştırmasıyla ünlü olan köprü Yeşilırmak üzerinde yer almaktadır. Selçuklular zamanında yapılan köprü adını su kenarlarındaki yeşillik ve ağaçlık alanlardan almıştır. Trafiğin geçmesine izin verilmeyen köprüden yaya olarak geçebilirsiniz. Bu köprünün üzerinde yazılı olan kitabelerde önemini arttırmaktadır. İhtişamı ve hikayesiyle görenleri büyüleyen köprü Tokat yerlileri tarafından çok sevilmektedir.

Taşhan

Anadolu’nun en büyük şehir hanlarından olan Taşhan, Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiştir. Açık avlulu, dikdörtgen olan bu han Tokat’ın tam şehir merkezinde yer almaktadır. “Voyvoda Han” olarak da bilinen bu yapı şehrin içinde sizi kültürel yanıyla tanıştırıyor.

Garipler Camii

Minaresinde yer alan yeşil sırlı tuğlalardan dolayı halk arasında “Yeşil Minareli Camii” olarak bilinmekte. Anadolu’nun en eski İslami eserlerinden biri olan bu camii Danişment Gazi tarafından Tokat Merkez’e inşa edilmiştir. Tokat’ın zengin kültürel ve dini yapılarından biri olan bu camii sade görüntüsü ve tarihi yönüyle görülmesi gereken yerlerden biridir.

Mahperi Hatun Kervansarayı

Alaeddin Keykubad’ın zevcesi ve validesi Mahperi Hatun tarafından yaptırıldığı üzerindeki kitabelerden öğrenilen bu yapının giriş kapısı çok gösterişlidir. Bu görkemli mimari temel hatlarıyla hala tarihi yapısını korusa da üst örtüsü oldukça tahrip olmuştur. Günümüzde restoran olarak kullanılan bu yere gelip yemek yiyebilir tarihi yapıyı yakından inceleyebilirsiniz.

Zile Kalesi

Zile Kalesi

Tokat'ın Zile İlçesinde bir höyük üzerinde bulunan kale, Zile Ovası’na hâkim bir konumdadır. Günümüzde kale içerisinde çevreye dağılmış durumda Roma ve Bizans dönemlerine ait mimari parçalar ve kitabeler bulunmaktadır. Bunlara dayanılarak kalenin Roma Dönemi'nde MS. I'inci yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8034
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz