16.11.2022 18:30:00

Türkiye Kayak Merkezleri

Türkiye Kayak Merkezleri

Kış aylarında sevdiklerimizle keyifli zaman geçirmek ve fit kalmak için yapabileceğimiz birçok kış sporu vardır. Tüm dünyada en popular kış sporu olarak da hiç şüphesiz olarak kayak yapılmaktadır. Oldukça şanslıyız ki, Türkiye kış turizmi açısından çok zengindir ve uluslararası standartlarda kayak tesislerine sahiptir. Aileler tarafından kayak merkezleri en çok Şubat tatilinde tercih edilse de, büyük kentlere yakınlıkları sayesinde bir haftasonu kaçıp gelmek de mümkündür. Harika anılar yaratabileceğimiz kayak tesisleri yılın her dönemi açıktır ancak kayak yapmak için kar sezonunda gitmek önemlidir. Örneğin Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ’da Ekim-Mayıs arası gibi geniş bir sezon boyunca kar bulmak mümkündür. Listedeki bu kayak merkezlerinde deneyimli kayak ve snowboard eğitmenleri ve gerekli ilk yardım/sağlık hizmetleri mevcuttur. Gitmeye karar verdiğiniz merkezin gerekli pist ve kar durumlarını, eğitim verilen alanları, ekipman kiralama olanaklarını, teleferik ve teleski imkanlarını ve daha fazlasını kayak merkezinin web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Gelelim Türkiye’deki kayak merkezlerine… Elbette her kayak merkezini burada listelemek mümkün değil ama en iyi ve en yüksek standartlı kayak merkezilerinden bahsederek kış tatilinizde göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz bazı bilgiler vereceğiz.

BURSA ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ

Bursa’nın Güneybatısında yer alan Uludağ Kayak Merkezi, Türkiye’nin en meşhur kayak merkezidir. Uludağ, 1961 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Kayak merkezi Bursa kent merkezinden yarım saat mesafededir ve ulaşım koşulları oldukça fazladır. Zirvesi 2543 metre ile Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağıdır. Uzun ve keyifli bir teleferik hattı vardır ve Bursa’dan Uludağ’a ulaşım sağlamak için kullanılabilir. İstanbul kent merkezinden Bursa kent merkezi 152 km, Kayak merkezi 186 km’dir. Gerekli sayfalardan güncel kar durumunu öğrenebilirsiniz.

BOLU KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ

Bolu şehir merkezinin 38 kilometre güneydoğusunda bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, "Bolu - Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" içinde kabul edilmektedir. Bölgede 5 kayak tesisi olup, Aralık – Nisan aylarında faaliyet göstermektedir. Farklı eğim ve zorluklarda toplam 25 pisti bulunmaktadır. Ankara Esenboğa’dan 2.5 saat, İstanbul’dan 3.5 - 4 saat mesafededir.

KAYSERİ ERCİYES KAYAK MERKEZİ

Ülkemizin tam ortasında yer alan Erciyes Kayak Merkezi’nde çeşitli aylarda çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Örneğin Dünya’da en fazla bisiklet yarışı yapılan yer oluşuyla ünlenmiş ve çok kaliteli bisiklet pistleriyle uluslararası alanda isim yapmıştır. Gerekli sitelerden pist ve teleferik durumlarını öğrenmek mümkün. Tripadvisor 2019 yılında tesise Mükemmellik Sertifikası vermiştir.

KOCAELİ KARTEPE KAYAK MERKEZİ

İstanbul’a yalnızca 125 km uzaklığıyla ve doğal güzellikleriyle ünlü Sapanca’ya yakınlığıyla en sevilen kayak merkezlerinden biri Kartepe Kayak Merkezi’dir. Kasım ortalarında başlayan kar, Nisan sonuna kadar ortalama 1,5-3 metreyi bulmaktadır. Kartepe Kış Sporları Merkezi'nde, 14 adet doğal pist, 3 adet telesiyej ve 2 adet T bar (teleski) bulunmaktadır. Gerekli tüm bilgilere Kartepe Kayak Merkezi’nin sitesinden ulaşabilirsiniz.

ERZURUM PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ

1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilen Palandöken Dağları’nda, Erzurum (Hınıs) Boğazı, Konaklı ve Gez Yaylası’ndan oluşan 3 adet kayak merkezi mevcuttur. Palandöken Kayak Merkezi denince akla Erzurum Boğazı gelir. Bu kayak merkezinde slalom ve büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş iki adet pist bulunur. 3 bin 176 metre yüksekliğinde olan Palandöken, 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişlidir ve kar kalitesi çok yüksektir. 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır ve New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki en iyi 41 kayak pisti arasından 18. sırada gösterilmiştir. Havaalanı’na 15 km uzaklıktadır ve şehir merkezine 4 km uzaklıktadır.

BOLU ESENTEPE KAYAK MERKEZİ

Bolu’nun Gerede ilçesinde olan Arkut Dağı Kayak Tesisleri, Çam ormanlarıyla kaplı tertemiz bir bölgede olmasına rağmen Gerede’ye yalnızca 5 km uzaklıktadır ve ulaşımı oldukça kolaydır. Kayağa yeni başlayanlar için ideal pistlere sahip olan Esentepe Kayak Merkezi, Ankara’ya 140 km, İstanbul’a 300 km uzaklıktadır.

ANKARA ELMADAĞ KAYAK MERKEZİ

Ankara’ya26 kilometre uzaklıktaki Elmadağ ilçesine bağlı Yakup Abdal köyünde yer alan Elmadağ Kayak Merkezi, kış aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turisti bölgeye çeken bir kayak ve dağcılık merkezidir. Elmadağ Kayak Merkezinde kışın kar kalınlığı 30–40 cm’yi bulmaktadır. Merkezde 650 metrelik bir kayak parkuru vardır ve 2 adet teleski bulunmaktadır.

ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ

Davraz Dağı, 2635 m zirve yüksekliği ile, Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi’nde bulunur. Kayak Merkezi, Davraz Dağı’nın kuzey yamacında yer almaktadır. Davraz, Isparta il merkezine 26 km mesafededir ve Antalya’ya yakınlığıyla doğa ve spor turizmi açısından da gelecek vadetmektedir.

ANTALYA SAKLIKENT KAYAK MERKEZİ

Saklıkent Kayak Merkezi, Torosların kuzey yamacına kurulmuş 500 dağ evi ve kayak tesisinden oluşan bir kayak kompleksidir. Akdeniz`e ve Ekvator`a en yakın kayak tesislerinden olan Saklıkent Kayak Merkezinde Aralık ve Nisan arasında yaklaşık 120 gün kaliteli kayak imkânı mevcuttur. Ilıman iklimi sayesinde kış sporlarına yeni başlayanlar için idealdir. Ortalama kar kalınlığı 100-200 cm’dir ve 2550 metre yükseklikteki zirvesinde 4-5 metreyi bulabilir.

BURDUR SALDA KAYAK MERKEZİ

Son yıllarda güzelliğiyle tüm ülkenin gündemine oturan Salda Gölü’ne bakan Salda Kayak Merkezi’nde uzunlukları 1000 ila 1500 metre arasında olan 5 adet pist vardır. Kar durumu müsait olmadığında tesis kapanabilmektedir, önceden araştırmanızı yaparak burada keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Ülkemizdeki diğer başarılı kayak merkezlerine Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi, Denizli BozdağKayak Merkezi, Erzincan Ergan Kayak Merkezi, Gümüşhane Zigana Kayak Merkezi, Sivas Yıldız Dağı Kayak Merkezi, Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi, Samsun Akdağ Kayak Merkezi, Artvin Atabarı Kayak Merkezi, Kars Sarıkamış Kayak Merkezi, Elâzığ Hazarbaba Kayak Merkezi gibi birçok kayak merkezi örnek gösterilebilir.

Sevdiklerinizle huzurlu, keyifli ve sağlıklı tatiller dileriz.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8050
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz