22.01.2023 12:40:00

Türkiye'de Gezilecek Yerler

Türkiye'de Gezilecek Yerler

Her köşesinde ayrı bir sır saklayan ülkemiz, gezilecek yerler açısından da çok çeşitli alanları bünyesinde bulunduruyor. Tarihinin yanı sıra kültürel ve doğal güzellikleri sayesinde yıl içerisinde çok sayıda turisti de kendisine çekmekte. Gelin Türkiye’de gezilecek yerlere göz atalım.

Ayasofya- İstanbul

Türkiye denilince yabancı turistin de aklına gelen ilk isimlerden birisi Ayasofya’dır. Iki büyük dinin merkezi olmuş olan Ayasofya’nın inşasının Bizans dönemine dayandığı bilinmekte. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra da cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi.

Heybeliada- İstanbul

Marmara Denizi’nin üzerinde bulunan Heybeliada, İstanbul’da görmeniz gereken yerlerden birisi. Nefis bir manzaray ev sahipliği yapan Heybeliada özellikle de İstanbul’un yerli halkı tarafından hafta sonalrında sıklıkla ziyaret edilmekte. Çok güzel manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bu alanda şehrin gürültüsünden bir nebze olsun uzaklaşmanız mümkün.

Kapadokya- Nevşehir

Turizm açısından en çok ziyaret edilen yerlerden birisi de Kapadokya’dır. Balon turları ile ilgiyi üzerine çekmeyi başarmış olan Kapadokya, doğal güzellikleriyle herkesi kendine hayran bırakmakta.

Efes Antik Kenti- İzmir

Yıl boyunca ziyarete açık olan Efes Antik Kenti, eski dönemdeki medeniyetleri yakından görebilmenize imkan tanıyacak. Tarihinin kokusunu içine çekebileceğiniz bu antik kent İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmakta. Toplu taşıma ile de rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Midyat- Mardin

Tarihte farklı dinlere ev sahipliği yapan şehirlerimizden olan Mardin’in Midyat ilçesi kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Özellikle inanç turizmi açısından önemli olan Midyat, tarihi evlere de sahip. Mimari tarzda alışılagelmişin dışında örneklerin bir arada toplanmasından dolayı da herkesin ilgisini çeken özellikte bulunuyor. Dilerseniz içerisinde yer alan Moor Gabriel Manastırı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Boyabat- Sinop

Sessizlik arayan herkesin kesin olarak uğraması gereken yerlerden birisi olarak Sinop’ta bulunan Boyabat listeye dahil edilmelidir. El değmemiş güzelliklere sahip olan Boyabat, Osmanlı döneminden kalma ahşap evleri de bünyesinde bulundurmakta. Mimariye ilgili olan herkesin Boyabat içerisinde bulunan bu tarihi evleri mutlaka ziyaret etmelerini öneriyoruz. Özellikle yaz mevsimlerinde gezebileceğiniz Boyabat denize de sahip olması sayesinde deniz turizmi açısından önemli yerlerden birisi.

Salda Gölü- Burdur

Türkiye’nin Maldivleri olarak bildiğimiz Salda Gölü, yıl boyu muhteşem manzaralar görmenize imkan tanıyacak yerlerden. Özellikle suyunun renginden dolayı ilgi çeken Salda Gölü’nün 1989 yılından beri sit alanı olarak ilan edildiği bilinmektedir. Kumunda yer alan yoğun kil sayesinde kil maskesi yapmanız da olanaklı. Türkiye’de gezilecek yerler listesinin ilk sırasına eklenmesi gereken yerlerden birisi.

Göbeklitepe- Şanlıurfa

Binlerce yıllık tarihi ile geçmiş dönemlere ışık tutmamıza imkan tanımış olan Göbeklitepe hala kazıların devam ettiği alanlardan birisi. İçerisinden çıkarışmış olan tüm arkeolojik bulguların sergilendiği de görülmekte. Zamanda yolculuk yapmak isterseniz Göbeklitepe’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yeşilgöz Obruğu- Kahramanmaraş

Ruhsal ve bedensel olarak rahatlama imkanına sahip olabileceğiniz yerler içerisinde bulunan bu obruk, muhteşem güzelliklerini de gözler önüne sermekte. Yemyeşil ağaçlarla çevrili olan bu doğada huzuru yakalamanız mümkün. Maraş merkezden yaklaşık olarak 1 saat uzaklıkta bulunan bu obruğa özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı- Ağrı

Mimari açıdan büyük bir öneme sahip olan İshak Paşa Sarayı, içinde hem Selçuklu hem de Osmanlı mimarisinden izler taşımakta. Lale Devri’nden günümüze kalan yapılardan birisi olan bu mimari eser, Ağrı içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Nefes kesen manzaralara eşlik eden İshak Paşa Sarayı’nı yılın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü- Bursa

Osmanlı döneminden kalmış olan Cumalıkızık Köyü, içerisinde yer alan binalarıyla da dikkat çekmektedir. Osmanlı’dan kalmış olmasından dolayı evlerin de o dönemlerden kalma mimariler ile oluşturulduğu görülebilecektir. Evlerin restore işlemlerinden geçirilmiş olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Alanda organik ürünlerle yapılmış olan kahvaltı salonlarını görmeniz de mümkün.

Safranbolu- Karabük

Osmanlı mimarisine ait olan eserleri bir arada toplayan bir başka alan da Karabük sınırları içerisinde bulunan Safranbolu’dur. Tarihi Safranbolu evlerini bu alanda gözlemleyebilir ve dilediğiniz gibi fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Ayder Yaylası- Rize

Muhteşem güzelliğiyle rahatlamanıza imkan tanıyacak olan Ayder Yaylası, her tarafın yemyeşil olduğu alanlardan birisi. Özellikle de sabah yürüyüşlerinizde mutlaka görmeniz gereken pek çok alanı da bünyesinde bulundurmakta. Türkiye’de gezi listenize eklemelisiniz.

Mevlana Müzesi- Konya

Mevlana’ya ait unsurları bünyesinde bulunduran bu müze, tarihimiz açısından çok büyük bir öneme sahip. Mevlana hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz müzeye ulaşım da oldukça kolay bir şekilde yapılmakta. Eğer denk gelirseniz Şeb-i Arus sema törenine de katılmanızı tavsiye ediyoruz.

Alaçatı- İzmir

İzmir’in en sevilen köşelerinden birisi olan Alaçatı, özellikle evleriyle ve dondurmasıyla meşhur olan yerlerden birisi. Sarmaşıklı evlerin rengarenk çiçeklerle kaplanması ile oluşan muhteşem görüntülere bu alanda şahit olabilirsiniz. Çevresinde yer alan pek çok kafe ve restoran gibi yerler sayesinde oturup dinlenebilirsiniz. İzmir’e gittiğinizde mutlaka Alaçatı’yı da ziyaret etmelisiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 7417
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz