18.03.2023 15:50:00

Uçak Korkusunu Yenmek İçin Yapılabilecekler

Uçak Korkusunu Yenmek İçin Yapılabilecekler

Sürekli artan uçuş sayılarıyla dünya artık eskisi kadar büyük bir yer değil. İstenilen her yere rahatlıkla ulaşılabilen şu günlerde özellikle uygun uçak bileti fiyatları özgürce seyahat etmeyi biraz daha kolaylaştırıyor. Geçmişten beri süregelen özgür olma arzusuyla başlayan uçma girişimleri artık hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip.

Yurtiçi ve yurtdışı fark etmeksizin sürekli hareket halinde bulunduğumuz günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biriyse uçma korkusu. Yükseklik, boşlukta olmak, havada yaşanan sarsıntılar gibi pek çok nedenden kaynaklı bu korkuyu yenmek aslında bir o kadar kolay.

1. Türbülans’tan korkmayın

Uçak korkusunun başlıca nedenleri arasında türbülans geliyor. Ancak bu durum aslında oldukça normal. Uçmaktan hoşlanmayan kişilerin adeta kabusu haline gelen türbülans, uçağı düşürmüyor. Havada uçağın istek dışı sallanmasının nedeni, coğrafi olaylardan dolayı meydana gelen türbülanstır. Uçak türbülanstayken kemerlerin takılmasını istenmesinin asıl nedeniyle sarsıntılarla kişinin yanında oturan yolcunun üzerine devrilmesini önlemek için yalnızca. Yani herhangi bir riskli durum söz konusu değil. Genelde oldukça kısa süren türbülanslarda, uygun şartlar sağlanıp düzgün hava akımı yakalandığında uçuş normale dönüyor. Tekrar hatırlatmak gerekirse, uçaklar türbülansa girdikleri için düşmüyorlar.

2. Uçaktaki sesler normal

Uçuşlardan korkulmasının bir diğer nedeniyse zaman zaman duyulan değişik seslerden kaynaklanıyor. Ancak bu sesler aslında hayatımızın her anında bizimle birlikte. Araba, otobüs, tren ve gemi gibi kullanılan diğer ulaşım araçlarında nasıl ki pek çok farklı ses duyuyorsak, uçak gibi büyük bir araçta da duyulması oldukça normal. Şöyle ki, günlük yaşamda keyif için sürülen bir bisiklet bile tamamen sessiz hareket etmiyor. Yalnızca havada olduğu için duyulan seslere biraz daha hassasiyet gösteriyor olunması, herhangi bir sorun olduğunu göstermiyor.

3. Büyük uçakları tercih edin

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uçak bileti almak da bir o kadar kolaylaştı. Günümüzde yalnızca uçak firmasını seçip uygun bilet almaktan çok daha fazlası yapılabiliyor. Yolcular artık uçağın tipini ve özelliklerini rahatlıkla inceleme fırsatına sahip. Uçma korkusu olan kişiler için en uygun tercih çift koridorlu geniş ve büyük uçaklar oluyor. Bilet alınırken Airbus A380, A330 ya da Boeing 747, 777 gibi uçaklara bakmak, rahat bir yolculuk sağlamada oldukça yardımcı olabiliyor.

4. Koltuğunuzu seçin

Yolcular bilet alırken tabii ki yalnızca uçaklarını seçmiyor, koltuğunu da seçebiliyor. Uçuşların genel olarak tedirgin edici anlarından olan kalkış ve inişlerdeki sarsıntıyı az hissetmek için kanat kısmına yakın oturmak güzel bir tercih. Bunun yanı sıra cam kenarından manzarayı izlemek güzel olsa da sıkışmışlık hissinden kurtulmak isteyenlerin koridor tarafında oturması bu tedirginliği azaltıyor. Acil çıkış kapılarının ön genişliği fazla olacağından burası da uçak korkusu olan yolcuların rahat edebileceği yerler arasında bulunuyor. Hatırlatmak gerekirse, koltuk araları uçağın arkasına gidildikçe daralıyor.

5. Uçakları izleyin

Uçuş için önceden gidilen havaalanlarında bekleme süreleri uzun olabiliyor. Bu durumu fırsata çevirmek de mümkün. Beklerken alanda bulunan uçakları izlemek bir süre sonra rahatlatıcı bir etkiye neden oluyor. Kalkıp inen uçakları seyrederken içine kişinin kendisini hayal etmesi, kendi uçağına bindiğinde aynı o anlardaki gibi rahat ve sorunsuz bir yolculuk geçireceği gerçeğini hatırlamasına yardımcı oluyor. Başlarda tedirgin etse de, birkaç uçuşu izledikten sonra bu durum keyifli bir hale dönüşüyor.

6. Kendinizi meşgul edin, kitap okuyun

Uçuş esnasında gelen seslere ya da ufak sarsıntılara takılmak yerine beyni meşgul etmek, yolculuğun rahat geçmesi açısından önemli bir yer tutuyor. Aklı farklı şeylerle meşgul ediyor olmak tedirginliği en aza indirmeye yardımcı oluyor. Bunu yapmanın pek çok çeşidi var. Kitap okumak, koltuk cebinde bulunan dergideki bulmacayla ilgilenmek, sayı saymak gibi aktiviteler zamanın hızlı geçmesini sağlayabiliyor. Bu şekilde beyin uçuştan daha farklı şeyleri düşündüğü için panik de bir o kadar azalıyor.

7. Kabin ekibini izleyin, hayatları uçakta geçiyor

Uçuş anında olası tedirginlik anında yapılabilecek en iyi şeylerden biri kabin ekibini izlemek oluyor. Gün içerisinde çok sayıda uçuş yapan ancak hala güler yüzle uçağın içerisinde dolaşan görevliler aslında korkulacak bir şey olmadığının en güzel kanıtı. Sürekli havada olmaya alışmış bu kişileri görmek, beyninize sizin de alışabileceği sinyalleri göndererek rahatlamaya yardımcı oluyor. Her zaman sakin olan ekip, ihtiyaç anında konuşarak pozitif hallerini yolcuya da geçirmeyi çok iyi başarıyor.

8. Sakız çiğneyin

Uçuş korkusunu geçirmenin diğer bir yöntemiyse sakız çiğnemek. Farklı bir çalışma sistemi olan vücut, çiğneyerek yapılan bu aktiviteyi tehlikesiz olarak algılayarak ortamın da rahat olduğunu düşünüyor. Bu nedenle beynin paniklemesine ya da tedirgin olmasına fırsat vermiyor. Yemek yemek de aynı etkiyi gösterse de sakız çiğnemek ek olarak vücudun basıncını dengeleyerek kulak tıkanmalarını da engelliyor. Ayrıca yapılan ağız hareketleriyle orta kulağı da çalıştıran sakız, bulantıları da önlemede oldukça etkili.

9. Müzik dinleyip uyuyun

Uyku kişinin en rahat hissettiği anlardan biri. Aynı zamanda beyin olarak ne kadar rahatsak bir o kadar kolay uykuya dalabiliyoruz. Bu nedenle uçuş esnasında aklı sakinleştirerek biraz uykuya dalmak havada kalınan zamanın hızlı ve çok rahat geçmesini sağlayan en güzel çözümlerden biri. Bunun için hafif bir müzik, sevilen bir kitap ya da mide tutmasına karşı alınacak düşük dozlu bir ilaç yardımcı olabiliyor.

10. Uçtukça korkular azalır

Her şeyde olduğu gibi uçuş da yapıldıkça alışılan bir aktivite. Ne kadar sık uçulursa o kadar rutine binerek yolcuda büyük bir rahatlama sağlıyor. Zaman içerisinde korkulan yanlar kaybolmaya başlayarak daha sakin uçuşlar geçirilmesine yardımcı oluyor. Genelde bir zaman sonra kalkış ve inişlerdeki tedirginlik hissi dahi kaybolarak yerini uykuya bırakıyor.

Günümüzde istenilen her yere bulunabilen ucuz uçak biletleri ile gezmenin sınırları ortadan kalkıyor. Uçak firmalarının yaptığı kampanyalar sayesinde akla gelmeyecek rahatlıkta uçma fırsatı yakalayan yolcuların önündeki tek engel bazen yalnızca uçmaya karşı olan korkuları. Ancak bu durumu ortadan kaldırmak sanıldığı kadar zor değil. Biraz istekle aşılabilecek bu sorun sayesinde dünya, herkes için daha da kolay gezilebilir hale geliyor.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5802
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.