9.11.2022 14:30:00

Uludağ Şömineli Dağ Evi Günlük Kiralık

Uludağ Şömineli Dağ Evi Günlük Kiralık

Antik çağın ilk tarihçilerinden olan Heredot’un kitabında Olimpos adıyla bilinen ve güncel ismini 1925 yılında almış olan Uludağ, 2541 metre yüksekliği ile Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır. Doğal güzellikleriyle ve Türkiye’de kış sporlarının merkezi olmasıyla bölge yılda 1 milyon turist çekmektedir.

1961 yılında Milli Park ilan edilen ve 33 adet endemik bitkiye ev sahipliği yapan Uludağ Milli Parkı’nın 71%i ormandır. 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir. Dağın kuzeyinde bulunan Sarıalan, Kirazlı, Kadı ve Sobra yaylaları da tabiat cenneti oluşlarıyla oldukça ziyaretçi çeker. Bursa Ovasına yakın yerlerde doğal jeotermal suların bulunmasıyla beraber burası kaplıcalarıyla da ünlenmeye başlamıştır.

Milli parkın en yüksek noktası 2453 metre ile Uludağ Tepe’dir. Sarıalan (1621 m), Kirazlıyayla (1505 m), Kadıyayla (1235 m) gibi yaylaları, Nilüfer Çayı’nın kolları olan Dombay Çukuru Dere, Softadere, Derinçay Dere gibi dereleri vardır. Bölgenin endemik türü olan Apollo kelebeğini görürseniz bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın, çünkü başka bir yerde görmeniz mümkün değil.

Ulaşım imkanlarının uygunluğu, doğal yapısı ve Ekim-Nisan arasında geniş bir aralıkta kar bulundurması bölgenin Türkiye kış turizmi ve sporları merkezi olmasına sebep olmuştur. Uludağ, kış turizminin yanı sıra yaz aylarında da kampçılık, trekking ve piknik etkinlikleri bölgeye yerli ve yabancı turistleri çekmektedir. Bu özellikleri ile Uludağ dört mevsim turizm faaliyetlerine olanak sağlayan bir doğaya sahiptir.

Uludağ’a Ulaşım

İstanbul kent merkezinden Bursa 145 km uzaklıktadır ve Bursa’dan keyifli ve manzara dolu bir teleferik yolculuğu sonrasında Uludağ’a ulaşabilirsiniz. Teleferik kullanmak istemeyen ziyaretçiler 180 km gibi bir mesafe sonunda Uludağ’a ulaşabilirler. Bölgeye otobüsle gelmek isteyen ziyaretçiler Bursa’ya otobüs yolculuğuyla ortalama 3 saatte ulaşılabilir. Daha sonra ister teleferik ister bölgedeki otobüs ve dolmuşları kullanarak dağın zirvesine çıkabilirler.

Aynı zamanda Bursa’ya feribotla da ulaşabilirsiniz. Eminönü veya Sirkeci’den Mudanya’ya feribotla geçebilirsiniz.

Uludağ’ın çevre illere olan mesafesinden de bahsedelim. Balıkesir’den 194 km, Ankara’dan 385 km, İzmir’den 392 km, Eskişehir’den 149 km, Çanakkale’den 322 km’dir.

Uludağ’da Konaklama

1. Derece Doğal Sit Alanı olması sebebiyle bölgede yapılaşma azdır. Buna karşın, Uludağ’da birçok özel veya kamuya ait otel tesisi bulunmaktadır. Otel dışında ise çevrede bazı kiralık orman köşkleri, bungalovlar ve villalar mevcuttur. Bursa’da ve çevresindeki yerleşim alanlarında ise daha çok konaklama imkânı vardır. Bunlar oteller, bungalovlar, kamp alanları, pansiyonlar ve kiralık evler olup, Bursa’dan teleferikle günübirlik olarak Uludağ’a geçmek de mümkün.

Uludağ’da keyifli akşam kahveleri içerken sevdiklerinizle güzel fotoğraf çekinip hatıralarınızı ölümsüzleştirmeyi unutmayın. Sağlıklı ve huzurlu tatiller dileriz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5347
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz