5.12.2022 08:00:00

Urla'da Gezilecek Yerler

Urla'da Gezilecek Yerler

İzmir’in gözbebeği yerlerden birisi olan Urla, tertemiz suları ve nefis doğasıyla her gelen kişinin gönlünde taht kurmayı başarıyor. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 40 kilometre kadar uzaklıkta olan bu ilçede görülmesi gereken yerler de oldukça fazla. Urla’ya gelecek olan kişilerin farklı restoranlara uğraması, farklı şarapları keşfetmesi ve müzeleriyle de tarihi kokuyu duyumsamaları mümkün. İzmir’de hafta sonu gitmek için bir yerler arayan kişilerin en gözde yerlerinden olan Urla, doğallığıyla da bilinmekte. Aynı zamanda Urla’da konaklayabileceğiniz oteller de bulunuyor. Günübirlik gelmek yerine birkaç gün daha gezi sürenizi bu konaklama yerleri sayesinde uzatmanız mümkün. Urla’da gezilecek yerler listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Sanat Sokağı

Sanat Sokağı

Merkezden ayrılmak istemeyen kişiler tarafından ziyaret edilebilecek olan bu sokak, etrafında çok canlı dükkanları barındırıyor. Zafer Caddesi üzerinde bulunan bu sokak, ilçenin en işlek yerlerinden birisi olarak karşımıza çıkmakta. İstediğiniz her öğünde bu sokağı ziyaret etmeniz mümkün çünkü dükkanlar içerisinde yeme- içme yerleri de bulunmakta. Bunun yanı sıra sokak içerisinde yer alan dükkanlardan bazıları sanat atölyeleri, kitapçılar, el emeği ürünlerin satıldığı dükkanlar ve antikacılar olarak karşımıza çıkmakta. Daha önce hiç benzerini görmediğiniz ürünlere bu sokakta yer alan dükkanlar sayesinde ulaşmanız mümkün hale getirilmiş. Dilerseniz bu dükkanlara uğrayıp sevdikleriniz için hediye de bakabilirsiniz.

Urla İskelesi

Urla İskelesi

Asıl olarak Urla’nın merkezi olarak kabul edilen bu iskele, mükemmel manzaralarla bizi baş başa bırakma özelliğinde. Fotoğraf çekmek isteyen kişilerin hem gündüz hem de akşam saatlerinde çekim yapmaları öneriliyor. İskelenin sabah ve akşam saatlerinde farklı hallere bürünmesi her iki durumda da mükemmel fotoğraflar elde etmenize imkan tanıyacak.

İskelenin etrafında farklı restoranlar da bulunmakta. Denize sahip olduğu için taze pişirilmiş olan balıklar her daim lokantalarda yer alıyor. Dilerseniz kafelerde soluklanmanız da mümkün. Bunun yanı sıra iskelede sadece Pazar günleri kurulan pazarı da ziyaret edebilirsiniz. Organik ürün tercihinde bulunan kişilerin aradıkları her ürünü bu pazardan temin edebileceklerini söyleyebiliriz. Pazarda organik ürünlerle beraber sebze, meyve ve Ege otları da satılmakta.

Çeşmealtı

Çeşmelatı

Urla’nın semtlerinden birisi olan bu bölge, ilçe merkezinden yaklaşık olarak 5 kilometrelik mesafede yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında Urla’ya gelmişseniz özel aracınızla ya da farklı ulaşım yollarıyla bu semti kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Urla’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan Çeşmealtı, yaz mevsimlerinde daha da canlı bir yapıya bürünmekte. Diğer pek çok alanda olduğu gibi burada da kafe ve restoranlara rastlamanız mümkün. Gelmişken bir yorgunluk kahvesi içebileceğiniz şirin kafeler Çeşmealtı’nda yer alıyor.

Genelde Çeşmealtı’nda yazlık evler bulunmakta. Yerlisinin daha çok olduğu bu alanda güleryüzlü insanlarla karşılaşmak da her daim mümkün. Ayrıca Çeşmealtı’nda yat limanının olduğunu da belirtmek gerekli. Tekneler için farklı yat limanlarını bünyesinde barındırmakta olan Çeşmealtı’nda keyifli vakit geçirmeniz mümkün hale gelecektir.

Urla Bağ Yolu

Urla Bağ Yolu

Urla şaraplarıyla da dikkat çeken bir ilçe özelliği göstermekte. Farklı şarapları tatmak isteyen kişiler Urla Bağ Yolu’nu tercih edebilecektir. İlçe merkezinden yaklaşık olarak 4 kilometre mesafede bulunan bu bağ yoluna ulaşım da oldukça kolay.

Şarap seven kişilerin bu bağ yolunda farklı tattaki şarapları denemeleri ve istedikleri şarabı satın almaları da mümkün hale getirilmiş. Ayrıca tadımla kalmayıp bir yerde oturup şarap içmek isteyen kişiler için de restoranlar mevcuttur. Sadece Urla Bağ Yolu için turların düzenlendiği de elde edilen bilgiler arasında yer alıyor. Özellikle turistlerin bu bağ yolunu görmeleri için günü birlik sefer düzenlemeleri yapılmaktadır. Sizler de isterseniz özel aracınızla, isterseniz de bu günü birlik düzenlenen seferlerle bağ yoluna ulaşım sağlayabilirsiniz.

Limantepe

Limantepe

Urla’da tarihi yer arayışında olan kişiler Limantepe’yi ziyaret edebilirler. Bu yer 1980’li yılların başında keşfedilmiş olan bir yer özelliği göstermektedir. Tarihinin çok eskiye dayanması da orayı özel bir hale getiriyor. Urla İskelesi’nden ulaşım sağlamak isteyen kişiler, yaklaşık 3 kilometrelik bir mesafe sonrasında Limantepe’ye rahatlıkla ulaşabileceklerdir. Özel aracı olmayan kişiler için de otobüs seferleri yer almakta. Ayrıca bölgede kazı çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini de belirtmek gerekmekte. Tarihte de ticaret açısından önemli bölgelerden birisi olarak görülmektedir.

İzmir Kiralık Evlerigörmek için tıklayabilirsiniz.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1447
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz