4.12.2022 09:30:00

Üsküp Gezilecek Yerler

Üsküp Gezilecek Yerler

Makedonya’nın başkenti olan Üsküp, diğer Avrupa şehirlerine oranla yaklaşık %40 Müslüman’a ev sahipliği yapmakta olan bir şehir özelliği göstermekte. Bunun sebeplerinden birisi de Üsküp’ün bir dönemler Osmanlı’nın elinde bulunması ve yüzyıllarca Osmanlı’nın egemenliğinde kalmasıdır. Üsküp 1395 ve 1912 yılları arasında Osmanlı’nın himayesinde yer almıştır. Bu kadar uzun süreli bir himaye durumu da orada yaşayan Türklerin sayısını arttırmakta. Üsküp tarihi yerler açısından oldukça zengin bir şehirdir. Hem Osmanlı hem de Avrupa’nın mimari yapılarının içerisinde bulunduğu Üsküp’te yaklaşık 2 gün geçirmeniz şehri tam anlamıyla gezebilmeniz için yeterli olacaktır.Üsküp’te gezilecek yerler konusunu bu yazımızda sizler için derledik.

Üsküp Sanat Köprüsü

Üsküp Sanat Köprüsü

Üsküp denince akla gelen ilk yerlerden birisi de Üsküp Sanat Köprüsü’dür. Köprü 2014 yılında tamamlanmıştır. Aynı zamanda üzerinde toplamda 29 adet heykel bulunmaktadır. Asıl olarak köprüyü farklılaştıran unsur da üzerinde yer alan bu heykellerdir. Sadece yayalar için açık olduğu için köprüyü rahat bir şekilde gezmek ve fotoğraflamak da daha kolay bir hale gelmekte. Heykellerdeki kişilerin de hem Kuzey Makedonya’nın müzisyen ve sanatçılarından oluşmakta.

Çifte Hamam

Çifte Hamam

Osmanlı döneminde mimari eser görmek isteyen kişilerin rahatlıkla bu hamama uğrayabileceklerini söylemek mümkün. Osmanlı döneminden kalmış olan Çifte Hamam, 2. Bayezid döneminde Davut Paşa tarafından yapılmıştır. 1963 yılında yaşanan depremde çok hasar görmüş olan hamam, sonrasında restorasyon işlemlerine tabi tutulmuştur. Osmanlı mimari örneklerini daha yakından görmek isteyen kişiler hamamın içini ve dış cephesini fotoğraflayabilecekler.

Taş Köprü

Üsküp Taş Köprü

Üsküp’ün simgelerinden birisi haline gelmiş olan Taş Köprü, Osmanlı döneminde kalmış olan bir köprü özelliğini barındırmakta. Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiş olan köprünün bir rivayete göre Mimar Sinan’ın mimarlığında yapıldığı da belirtilmekte. Dönem olarak hemen hemen yaklaşık bilgilere sahip olsak da köprü mimarının kesin olarak Mimar Sinan olduğu bilgisi elimizde yer almamaktadır. Toplamda 12 kemer ve 6 metre genişliğinde olan bu köprü, akşam saatlerinde alt kısımlarından aydınlatılarak daha da hoş bir görüntüye sahip oluyor.

Üsküp Şehir Müzesi

Üsküp Şehir Müzesi

Üsküp’ün tarihi parçalarına göz atmak isteyen kişilerin mutlaka bu müzeyi gezmeleri önerilmekte. Özellikle de yer olarak eski tren istasyonunun içinde bulunması da müzeyi farklı bir hale büründürmekte. Dış yapısının da tarih kokması, müzenin içerisine girme isteği uyandırmakta. Sadece Makedonya’nın tarihini keşfetmekle kalmayıp aynı zamanda sanatçıların koleksiyonlarını da müze içinde görmek mümkün hale gelmekte.

Makedonya Meydanı

Aynı zamanda bu meydan Üsküp Meydanı olarak da geçmekte. Meydan tam şehrin merkez konumunda yer almasından dolayı da her yere ulaşımın rahatça yapılabildiği bölümlerden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Tüm ulaşım ağları sayesinde de istediğiniz her yere bu meydandan ulaşım sağlamanız mümkün hale getirilmiştir. Etrafında yer alan kafe ve restoranlar sayesinde, oturup bu yerlerde dinlenmeniz de mümkün. Özellikle meydanın akşam saatlerinde oldukça aydınlatılmış ve canlı bir durumda olması da turistlerin ilgisini çekmekte. Meydandan bahsetmişken tam ortasında yer alan Büyük İskender Heykeli’nden bahsetmemek olmaz. Gelin detaylıca Büyük İskender Heykeli’ne bakalım.

Büyük İskender Heykeli

Büyük İskender Heykeli

Asıl orijinal ismiyle Alexander the Great Heykeli, tam olarak meydanda yer alan bir heykel özelliğinde. Bu anıtın toplamda 28 metre uzunluğunda olduğu da edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Makedonyalı İskender tarihte çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle de topraklarını Yunanistan’dan Hindistan’a kadar ilerleyerek genişletmesi sebebi ile tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olduğu biliniyor. Yunanistan ve Makedonya arasında da tartışmalara sebep olan bu heykeli görmek isteyen kişiler, Üsküp Meydanı’nı ziyaret edip daha yakından görme imkanına sahip olabilirler.

Makedonya Müzesi

En eski müzelerden birisi olan Makedonya Müzesi, aslında üç ayrı müzenin bir araya getirilmesi ile meydana gelmiş olan bir müze. Üç farklı kısmından birisi de içerisinde arkeoloji ürünlerini taşıyan arkeoloji bölümü olarak bilinmekte. Aynı zamanda etnoloji ve tarih bölümleri de müzede yer almakta. Makedonya’nın tarihine daha da yakından bakmak isteyen kişiler 14. ve 20 yüzyıldan kalmış olan bu ürünleri rahatlıkla inceleyebilecekler. Turistler için her zaman ilgi odağı olan bu müzenin yanında yer alan Kurşunlu Han Kervansarayı’nı da ziyaret etmeniz önerilmekte.

Makedonya Mücadele Müzesi

Makedonya Mücadele Müzesi

Makedonya’nın bağımsızlığını kazandıktan sonra bağımsızlığını anlatan eserleri bu müzede topladığı bilinmekte. Müzede fotoğraflar ve heykeller bulunmakta. Bu unsurlarla bağımsızlıklarını canlandırmaya çalışmışlar. 2011 yılında yapılmış olan müzeye o dönemde çok fazla para da harcanmış. Müzenin içerisinde bal mumu heykelleri de bulunmakta. Bağımsızlıklarını nasıl kazandıklarını daha yakından görmek isteyen turistlerin ilgi odağında olan bu müzeyi sizler de gezebilirsiniz. Pazartesi haricinde haftanın her günü açıktır.

Holokost Müzesi

Holokost Müzesi

Kuzey Makedonya’da yer alan Bitola şehrinde bir katliam sonucunda hayatını kaybetmiş olan kişiler adına yapılmış olan bu müze, Yahudilerin anısına yapılmıştır. Özellikle de Nazi Almanyası döneminde Adolf Hitler bünyesinde Yahudi katliamları yapıldığı bilinmekte. Bu katliamdan çokça etkilenen ülkelerden birisi de Makedonya olarak karşımıza çıkmakta. Bu kişilerin anısını devam ettirebilmek adına kurulmuş olan müze, pazartesi günü harici hafta içi her gün ziyaret edilebilecektir. Aynı zamanda o dönemde yaşanan olaylara da ışık tutan bu müze, farklı arşivleri bünyesinde barındırmakta. Arşiv fotoğraflarının da içerisinde yer aldığı müze sayesinde tarihin detaylarına ulaşmak mümkün.

Üsküp Eski Çarşı

Üsküp Eski Çarşı

Bu çarşı aslında Türk Çarşısı olarak da bilinmekte. Tarihte de Türk Çarşısı olarak kullanılan çarşıda çok çeşitli ürüne ulaşmak mümkün. Evinize dönmeden sevdikleriniz için hediyelik eşya almak istiyorsanız bu çarşıdan hediyelik eşya bulmanız da mümkün. Türk esnaflarının bulunduğu bu çarşıyı gezerken çok keyif alacaksınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8091
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz