17.01.2023 23:25:00

Van'da Gezilecek Yerler

Van'da Gezilecek Yerler

Doğu kültürünün müthiş örneklerini bünyesinde barındıran Van, zaman içerisinde pek çok medeniyeti de bünyesinde barındırmış durumda. Bu medeniyetlerin kalıntılarını ise Van’da görmek mümkün. Tarihi binaları, doğal güzellikleri ve cami, kilise gibi yapılara da ev sahipliği yapan Van, Doğu illeri içerisinde mutlaka görülmesi gereken şehirlerimizden birisi. İçerisinde yöresel yemeklerini tadabileceğiniz lokantaların bulunması da, geziniz sırasında soluklanabilmek ve ihtiyaçlarınızı giderebilmek için mutlaka tercih etmeniz gereken yerlerden. Van’da gezilecek yerler listemizi de bu yazımızda sizler için hazırladık.

Van Kalesi

Urartular tarafından inşa edilen bu kale, M.Ö 800’lü yıllarda yapılmıştır. Van’ın en görkemli yapıları içerisinde bulunan bu kale, farklı restore işlemlerinden geçirilmiştir. Bu restore işlemlerinden birisi de merdivenlerdir. Kaleye daha kolay ulaşabilmek adına ek merdiven inşa edilmiştir. Kalenin en üst katına çıkıp Van’ın tüm güzelliğini görmeniz de mümkün. Ayrıca kale Van’ın merkezinden yaklaşık olarak 5 km uzaklıktadır. Toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Van Evleri

Kalecik Mahallesi’nde yer alan bu evler zamanında koruma altına alınmış. Bu yüzden alana yeniden bir ev yapmak ya da varolan evleri değiştirmek yasak. Muhteşem evleri yakından görmek isterseniz Kalecik Mahallesi’ne ulaşım sağlamanız gerekecek. Evlerin yapı malzemesinde de kerpiç ve ahşap kullanılmış. Genelde iki katlı olan evler fotoğraf çekebilmeniz açısından da uygun.

Cumhuriyet Caddesi

Van’ın en hareketli alanları arasında yer alan Cumhuriyet Caddesi, pek çok dükkanı da bünyesinde bulunduruyor. Çevresinde yer alan dükkanlardan alışveriş yapmanız mümkün. İçerisinde restoran ve kafelerin de yer aldığı bu caddeden mutlaka geçmelisiniz.

Van Müzesi

Van sınırları içerisinde bir dönem yaşamış olan Urartular, Akkoyunlu ve Karakoyunlu döneminden kalma arkeolojik kazılardan elde edilen unsurlar bu müze içerisinde sergilenmekte. Van’ın tarihini yakından inceleme şansını elde edebileceğiniz bu müzede bilgilendirici tabelalar da yer almakta. Van geziniz sırasında kesinlikle listenize eklemeniz gereken yerlerden.

Akdamar Kilisesi

Ermeni kralı tarafından bir keşişe inşa ettirilmiş olan bu yapı, Ermeniler için çok büyük bir öneme sahip. Binanın dış yapısında taş kabartma örnekleri de yer almakta. Yıl içerisinde hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağında olan bir kilisedir.

Erciş Kaplıcaları

Şehrin stresinden kaçmak isteyen yerli halk tarafından da sıklıkla ziyaret edilen bu kaplıca, rahatlamanız için tercih edebileceğiniz yerlerden. Hem bedensel hem de zihinsel dinlenme şansını elde edebileceğiniz kaplıcalar, Erciş’te yer almakta. Dilerseniz toplu taşıma araçlarıyla da bölgeye ulaşım sağlayabileceksiniz.

Vanadokya

Başkale ilçesinde yer alan Vanadokya, dağın püskürtmüş olduğu lavlarla meydana gelmiş. Rüzgar aşındırması sonucu son görünümünü almış olan bu yer, Peri Bacaları’nı anımsatmasından dolayı Vanadokya ismi ile anılmaktadır.

Erciş Balık Bendi

İnci Kefali balığının göç yolları içerisinde yer alması, alanın değerini arttıran bir unsur olarak görülmekte. Muhteşem bir doğaya sahip olan bu yerin mutlaka görülmesi gerektiğine inanıyoruz.

Atatürk Kültür Parkı

Yerli halkın hafta sonlarını değerlendirdiği alanlardan birisi olan park, en sevilen yerler arasında. Özellikle de piknik yapılabilecek alanlara sahip olması, ailelerin tercih etmesini arttıran bir unsurdur. Çevresindeki doğal güzellikleri görebilmeniz adına gezi listesine eklenmelidir. Muhteşem doğası ve temiz havasıyla yürüyüşlerin oldukça keyifli olduğunu söylemek de mümkün.

Kurtuluş Parkı

Farklı peyzaj çalışmalarını bünyesinde bulunduran Kurtuluş Parkı, 7’den 70’e herkesin severek uğradığı alanlar arasında. İçerisinde yer alan bisiklet yolları sayesinde bisiklet sürebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca süs havuzları ve ahşap köprüleri ile de bilinmekte olan bir park. Dilediğinizce sabah ya da akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz Kurtuluş Parkı, sakin yapısıyla da dikkat çekmekte olan nadir yerlerden.

Van Gölü

Sodalı olma özelliğiyle bilinen bu gölde çok sayıda inci kefali yaşamakta. Ayrıca üzerinde feribot seferlerinin yapılabilmesi onu diğer göllerden ayıran bir özellik. Mevsimden sevsime farklı güzelliklere şahit olabileceğiniz bu göl, yılın her günü ziyaret edilebilir.

Muradiye Şelalesi

Osmanlı döneminin padişahı olan IV. Murat’ın ismini almış olan bu şelale, doğal güzelliğiyle her göreni kendisine hayran bırakmakta. Çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz alanları bünyesinde barındıran şelale, doğa ile iç içe olmanıza olanak sağlayacak.

Abalı Kayak Merkezi

Kayak turizmi açısından önemli alanlar içerisinde bulunan Abalı Kayak Merkezi, turistlerin ziyaret ettikleri yerler arasında. Kış tatillerinde değerlendirilebilecek olan bu kayak merkezi, şehir merkezinden 35 kilometrelik uzaklıkta bulunuyor.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2162
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz