11.10.2022 13:45:00

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

Vezir Köprü Şahinkaya Kanyonu

VEZİRKÖPRÜ ŞAHİNKAYA KANYONU

 

Ülkemizin son yıllarda en çok merak edilen coğrafi şekli kanyonlar oldu. Sanki instagram öncesinde ülkemizde hiç kanyon yokmuş gibi geliyor artık. Instagram çıkar çıkmaz herkes en gizli yerleri keşfetmeye gitti. Sordu soruşturdu ve kanyonları bulduk. 10 yıl önce yolu bile olmayan bu kanyonlar bugün ise gitmemiş olanın ayıplandığı kadar meşhur oldu. O güzelim kanyonlardan belki de en güzeli Şahinkaya Kanyonunu da gidemeyenlere anlatalım dedik. 

 

 

ŞAHİNKAYA KANYONU NASIL BİR YER?

 

Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak nehri üzerine kurulan Altınkaya barajı sayesinde bugünkü görünümüne kavuşuyor. !988 yılında tamamlanmış olan baraj sonrasında yükselen sular bölgedeki anyon görüntüsünü daha da görsel olarak güzel bir hale getirmiş. Yüksek dik kayaların arasından akan yeşil sular görsel bir şov yaratmış. Bugün ise bu şov turizme dönüşmüş durumda.

 

 

ŞAHİNKAYA KANYONU NASIL GEZİLİR?
 

Kanyon bölgesi gezisinin iki şekli bulunuyor. Buraya gelen turistler bölgede kanyon içerisinde tekne turlarına katılıp Kızılırmak üzerinde kanyonu gezmekteler. Bu tekne turları yaklaşık 1 saat sürmekte ve fiyatları 2021 de 20 lira idi. Güncel fiyatlar aşağı yukarı bu skalada olacaktır. 

 

 

Tekne turu dışında manzara noktasına tırmanmak için ise karşı kıyıya geçmeniz gerekiyor. Aracınızı nehrin karşı kıyısına geçirip belirli bir süre yukarı çıkıp bir de yürümeniz gerekiyor. Karşı kıyıdan yaklaşık 15 dakika boyunca tırmandıktan sonra yürüyüş patikasına ulaşıyorsunuz. Bu patikadan da yaklaşık yarım saat yürüdükten sonra en popüler manzara noktasına ulaşmış oluyorsunuz. Bölgede gezmek ise pek mümkün değil. Yukarı çıktıktan sonra güvenli bir şekilde dolaşabileceğiniz kısım yaklaşık 300 metrekarelik bir alandır. Tabi bu kadar alanda gördüğünüz manzara her şeye değecektir.

 

7

 

ŞAHİNKAYA KANYONUNDAKİ İMKANLAR

 

Kanyon bölgesindeki imkanlar oldukça sınırlıdır. Gezinizi zenginleştirmek için dahil olabileceğiniz tekne turu ve aracınızla suyun karşısına geçebileceğiniz feribot buradaki en çok tercih edilen imkanlardır. Bölgede teknelerin başlangıç noktasında aynı zamanda bir de restoran bulunuyor. Bu restoranda gezinizin üstüne veya öncesinde lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Tekne turları için ise Türkmen Köyü yada Vezirsuyu Tabiat Parkından biniş yapabilmektesiniz.

 

7

 

 Bölgeye gitmek veya bölgede karayoluyla gezmek için ise herhangi bir yerel hizmet bulunmamakta. Bölgede konaklama için de herhangi bir imkan bulunmuyor ne yazık ki. Kanyon bölgesinde ise en yakın konaklama noktası Havza’dır. Havza hamamlarıyla ve kaplıcalı otelleri ile meşhurdur. Fakat günübirlik bir tur yaptıysanız Samsun veya Amasya bölgesine konaklama için gidebilirsiniz.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 136
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz