8.12.2021 10:35:00

Viking Havuzu, Etler Ve Gelin Şelalesi

Serik Gizli Kalmış 3 Şelale

SERİK’TE 3 GİZLİ ŞELALE

 

Bu yazımızda Antalya’nın Serik ilçesinin kuzeyinde bulunan tepelerin içerisindeki birbirinden güzel 3 şelaleden bahsedeceğiz. Bu şelaleler Torosların uzantılarında yıl boyunca dağlardaki kar sularının erimesiyle akmaya devam etmekteler. Gitmesi oldukça zor olan bu 3 şelaleyi sizlere her yönüyle anlatacağız. 

 

ŞELALELERİN OLDUĞU BÖLGEYE NASIL GİDİLİR?

 

Şelaleri eğer bir günde gezmeyi düşünüyorsanız mutlaka erken yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Rotanızı ise yukarıdan aşağı ya da tam tersi olarak düzenleyebilirsiniz. Yol tarifini Etler şelalesi olarak alırsanız en yukarıdaki noktaya ana yoldan gidebilirsiniz. Yoldan devam ettikten sonra tali yola girip 3 dakika indiğinizde şelalenin yukarısına ulaşıyorsunuz. Ardından patikadan 5 dakika kadar dik bir iniş yapmanız gerekiyor.

 

 

İkinci kısım olan Gelin Şelalesi ve Viking Havuzu ise aşağıda yer alıyor. Bu notadan da Akbaş Göletine yol tarifi alabilirsiniz. Fakat burada önemli nokta aralarında kısa gibi görünen ve sizi tali yolda götüren yola yalnızca 4x4 aracınız varsa girebilirsiniz. Eğer aracınız böyle değilse geldiğiniz yoldan aşağı inerek köylerin bağlantı noktasından göletin oraya ulaşabilirsiniz. Göletin çevresindeki yolu devam ettirdikten sonra kuzeyindeki orman yolundan devam etmeniz gerekiyor. Aracınızla bir yere kadar ulaştıktan sonra bir bent karşınıza çıkıyor. Burada ötesi için yürümeniz gerekiyor. 

 

 

GELİN ŞELALESİ

 

Akbaş Göleti’nin bulunduğu bölgeden yukarı çıkan orman yolunu takip ettiğinizde karşınıza bir bent gelmekte. Burdan sonra yola suyun batısından yürüyerek devam ediyorsunuz. Yaklaşık 7-8 dakika suyun kenarından yürüdükten sonra taşlardan veya suya devrilmiş büyük kütük üzerinden karşıya geçebiliyorsunuz.  

 

 

Gelin Şelalesi iki parçalı olarak karşınızda bulunuyor. İlk dökülen uzun kısım döküldüğü yerde bir havuz oluşturuyor. Bu havuzdan taşan sularda aşağıdaki ana çaya bağlanarak devam ediyor. Şelalenin üst kısmına ise doğaçlama olarak çıkılıyor. Bariz bir patika varsa da biz keşfedemedik fakat siz buna hazırlıklı olun. Şelalenin yukarı kısmındaki taşların da oldukça kaygan olduğunu da hatırlatalım.

 

 

VİKİNG HAVUZU

 

Viking havuzu yazdığınızda haritada herhangi bir yer bulamama ihtimaliniz oldukça yüksek. Burası yukarı da anlattığımız Gelin Şelalesi'nin devamında bulunan bir nokta. Bu noktaya giderken yukarıda anlatılanları yaptıktan sonra suyu solunuza alarak doğaçlama olarak taşları takip etmeniz gerekmekte. Yaklaşık 15-20 dakika süren mücadelenin ardından havuzun bulunduğu noktaya ulaşıyorsunuz.

 

 

Havuzun bulunduğu yer küçük bir şelalenin döküldüğü noktada oluşmuş genişçe bir çukurluk. Burası dağdan gelen turkuaz sularla dolarak harika bir görünüm oluşturmuş. Genel olarak buz gibi bir su var. Yazın en sıcak günlerinde daha normal hale gelse de sonuçta kar suyu olduğunu unutmayınız. Oldukça keyifli olan bölgede oturmanız piknik yapmanız için pek de bir alan olmadığını söylemekte yarar var. Buraya gelmek oldukça zor olduğu için eğer giderseniz, çok fazla kişi göremeyeceğinizi tahmin ediyoruz.

 

 

ETLER ŞELALESİ

 

Etler Şelalesi, yukarıdaki şelalelere nazaran ulaşımı daha kolay ve daha güzel olan bir yer aslında. Oldukça yüksekten dökülen bir su ve önünde oluşan güzel bir havuzu var. Fakat bir yerin kolay ulaşılabilir olmasının ülkemizde doğurduğu sonuçlardan da nasibini almış durumda. Buraya kişilerin bıraktıkları çöpleri gördüğünüzde bütün keyfiniz kaçabiliyor. Çevrede o kadar çöp var ki suya yüzmeye girsem ayağıma da gelir mi diye endişeleniyorsunuz. 

 

 

Suyun olduğu kısım olduğu kısım yine de oldukça temiz görünüyordu. Su kar suları sebebiyle oldukça soğuk fakat yaz zamanı derinliği azalan kısımda serinlemek keyifli olacaktır. Siz da Antalya’da farklı bir yer keşfetmek isterseniz yolunuzu buraya düşürebilirsiniz. Bölgenin oldukça yüksekte ve yolun bayır yukarı olduğunu da belirtelim.

 

ŞELALELER BÖLGESİNDEKİ İMKANLAR

 

Şelalelerin bulunduğu bölgeye giderken yanınıza almanız gereken her şeyi Serik tarafında halletmiş olmanız gerekiyor. Çünkü Serik’ten çıktıktan sonra neredeyse hiç market bulamıyorsunuz. En fazla aradaki köylerde küçük bakkallar mevcut. Bölgeye giderken geçtiğiniz yollar oldukça karışık olduğu için kesinlikle navigasyon kullanmanızı tavsiye ederiz.


 

Bölgede şebeke çekimi oldukça alt seviyede bulunuyor. Şelaleler çevresinde herhangi bir konaklama tesisi bulunmuyor. Şelalelere yakın noktalarda da arazi genel olarak taşlık olduğu için kampa da pek fazla uygun değil. Bölgede kamp kurabileceğiniz en iyi nokta Akbaş Göleti ve çevresi. Bu bölgede vadi yapısı olduğundan rüzgarlı olma ihtimali de oldukça yüksek. Bu sebeple göletin hemen kıyısında olmak yerine kampınızı yukarı bölgedeki çamlıkların arasına kurabilirsiniz. Gece ise domuz veya çakal inme ihtimali olduğunu da bilmenizde fayda var. Mümkün oldukça gece dışarıda yiyecek içecek ve çöp bırakmayınız.  

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4578
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz