17.01.2023 09:00:00

Vize Gezilecek Yerler

Vize Gezilecek Yerler

Kırklareli’ne bağlı olan Vize, tarihi yapılara sahip olan bir ilçe özelliğindedir. Son dönemlerde popüler olmasının sebebi de antik kalıntıları bünyesinde taşıması olarak görülmekte. Yılın her günü rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz bir yer olan Vize, özellikle Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Koyları, kale ve sahilleriyle bu muhteşem güzellikleri yerinde görmelisiniz. Gezinize çıkmadan önce Vize gezilecek yerleri sizler için derledik. Bu sayede geziye çıkmadan daha sağlıklı bir rota oluşturmanız mümkün olabilecek.

Aya Nikola Manastırı

6. yüzyıldan kalma özelliğe sahip olmasından dolayı tarihi eserler içerisinde bulunan bu manastır, özellikle yabancı turistin ilgilendiği yerlerden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Vize’den yaklaşık olarak 37 km uzaklıkta bulunan manastır ziyarete açıktır. Dilediğiniz her gün içerisini gezebilme fırsatını elde edebilirsiniz. Ayrıca bina manastır olduğu için giriş ücreti ödemenize de gerek olmamaktadır. Tarihi yerlerde karşı ilgisi olan herkesin bu manastırı ziyaret etmesini öneriyoruz. Özel araçla bölgeye kolay bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız yoksa toplu taşıma araçlarıyla da Aya Nikola Manastırı’na gidebilmeniz mümkün.

Vize Kalesi

İlçe merkezinden kolay bir ulaşım sağlayabileceğiniz Vize Kalesi, Roma döneminden kalma yapılar arasında bulunuyor. M.Ö 72 ya da 76 yılları arasında inşa edildiği düşünülen kale, kesme taşlarla inşa yapılmıştır. Günümüze kadar da sağlam bir şekilde gelmeyi başarmış tarihi eserler arasında bulunmaktadır. İki kaleden meydana gelen bu kale iç ve dış kale şeklinde bölümlere ayrılmakta. Giriş ücreti ödemeden giriş yapabileceğiniz kale, bölgenin en önemli yapıları içerisinde yer alıyor. Özellikle Roma döneminden kalmış olması yabancı turistlerin de ilgisini çekmekte. Vize ziyaretiniz sırasında mutlaka bu alana da uğramanızı öneriyoruz.

Balkaya Köyü

İlçe merkezine oldukça yakın olan bu köy, doğa havası almak isteyen kişilerin mutlaka tercih etmesi gereken yerler içerisinde bulunuyor. Tertemiz bir havası olan Balkaya Köyü, sizlere muhteşem doğal güzelliklerini de sunmakta. Sevdiklerinizle beraber keyifli vakit geçirmek için yer arayışındaysanız bu köye ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz içerisinde piknik yapabilir ya da çadır atıp daha uzun süreli bir konaklama imkanına da sahip olabilirsiniz. Özellikle de bu alanın hafta sonlarında kampçılar tarafından tercih edilen yerlerden olduğunu söylememiz gerekiyor.

Pabuçdere

İlçe merkezinden 36 km mesafede bulunan bu alana kolay ulaşım imkanı bulunmaktadır. Bu alanda ayrıca bir de plaj yer almakta. Özellikle yaz tatillerinizde serinlemek için tercih edebileceğiniz bu plaj çok fazla kalabalık olmamakta. Sakin bir tatil geçirmek isteyen kişiler tarafından ziyaret edilebilecek olan plajda huzurlu bir tatil yapabilmek mümkün durumda. Dilerseniz kayıklarla geziler de yapabilirsiniz. Bir tesise bağlı olan kayık ve motorlar sayesinde dere havası almanız da olanaklı hale getirilmiş durumda. Alan içerisinde kamp yerleri de bulunuyor.

Panayır İskelesi Koyu

20 metre genişliğe sahip olan kumsalı da içerisinde bulunduran koy, sakin bir yer olma özelliğinde. Arkadaşlarınızla beraber keyifli bir tatil geçirebilme imkanına sahip olacağınız koyda çadır kurabilirsiniz. Hafta sonları şehirden kaçmak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri koylardan birisi olan Panayır İskelesi Koyu, tüm doğal güzelliklerini gözler önüne sermekte.

Kıyıköy Cami

Öncesinde kilise olarak inşa edilmiş olan bu yapı sonrasında ise cami olarak kullanılmaya başlamıştır. Osmanlı döneminden kalma tarihi eserleri yakından görmek isteyen kişilerin tercih edebilecekleri yapılar içerisinde yer alan cami dış ve iç mimarisiyle de oldukça hoş bir görünüme sahip yapılardan. Günümüzde de ibadete açık olan camiyi ziyaret edilebilir ve içerisinde ibadet edebilirsiniz.

Yanasu Mağarası

İlçe merkezine çok uzak olmayan bu mağara, Vize’den 20 km mesafede yer almakta. Günübirlik gezilerde ziyaret edilebilecek olan mağara,  Türkiye’nin en büyük 3. mağarası olma özelliğindedir. Bu özelliği sayesinde de diğer mağaralardan ayrılmakta. Sarkıt, sütun ve damlataş gibi yapıları mağara içerisinde görebilmeniz mümkün. Giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek olmayan mağarayı yılın her günü rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Selvez Koyu

Vize’ye en yakın yerler içerisinde olan Selvez Koyu, 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sakin ve huzurlu vakit geçirmek istiyorsanız bu koy tam size göre. Doğal güzellikleri ve bol oksijeniyle rahatlamanın keyfini çıkarabileceksiniz. Koyda bulunan deniz sayesinde yaz tatillerinizde serinlemek adına denize girebilmeniz de mümkün. Denizi de oldukça temiz ve dalgasız özellik gösteriyor.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5297
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz