28.11.2022 14:25:00

Yalova'da Gezilecek Yerler

Yalova'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin yüzölçümü olarak en küçük şehirlerinden biri olsa da Yalova, eşsiz vadilerinden şifalı sularına, plajlarından tarihi eserlerine dek önemli turizm kaynağıdır. Biz de Yalova’da görmeniz gereken başlıca yerleri sizler için derledik.

Yürüyen Köşk

Yürüyen Köşk

Mustafa Kemal Atatürk için yaptırılan fakat bir ağacın zarar görmemesi amacıyla 5 metre kadar yana kaydırılan köşk, Atatürk’ün doğaya olan saygısını yansıtmasıyla da oldukça önemli ve kıymet dolu. 1937 yılına dek Atamız tarafından kullanılmış ancak günümüzde müze olarak kullanıldığından bahsetmek gerekiyor. Yapı olarak küçük olsa da zarif mimarisi ve hikayesiyle oldukça dikkat çekici.

Yalova Termal Kaplıcaları

Termal Kaplıca

Ülkemizin en önemli sağlık turizm kaynağı olan kaplıcalara Yalova’da da rastlamak mümkün.  Tarihi Bizans dönemine uzanan ilginç mimarisi ve şifa kaynağıyla ilgi görmeye günümüzde de devam etmekte. Bu kaplıcalar ziyaretçilerine harika deneyimler bırakıyor, mutlaka denemelisiniz.

Çınarcık Sahili

Çınarcık Sahili

Yalova’da yaz sezonunun en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri haline gelen Çınarcık, yazlık evleri, panoramik manzarasıyla gelenleri mest ediyor. Turistlerin her yaz dolup taştığı bölgede vakit geçirmek, tatilinizin en güzel anılarını inşa etmek adına doğru adres diyebiliriz.

Deprem Anıtı

1999 yılı depreminde yaşamını yitirenler adına inşa edilen yapı, Yalova’da hayatını kaybeden 2504 vatandaşın isimlerinin yer aldığı bu anıt, 2000 yılında deprem molozlarının üzerine dikilmiştir. Ülkemizin en çok kayıp verdiği doğal felaketlerden biri olan deprem faktörünün önemini kavramak ve kaybettiğimiz yurttaşlarımızı anmak için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Armutlu Hamamı

Kaplıcalarının yanı sıra hamam kültürünün de oldukça yaygın olduğu şehirde, en ilgi çeken hamamlardan biri olan Armutlu Hamamı, merkeze yaklaşık 51 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İlgi çekici özelliklerinden biri olarak Bizans Dönemi eserlerinin kalıntılarını taşıyan hamam, pek çok rahatsızlığa iyi gelmesi açısından da her yıl binlerce insanın ziyaret sebeplerinden biri. Hem mimarisiyle göz doyuran hem de şifa kaynağı hamamda sizler de keyifli vakitler geçirebilirsiniz, tavsiye ediyoruz.

Yalova Açık Hava Müzesi

Birbirinden özel kalıntıları bünyesinde barındıran müzede Roma, Bizans ve Osmanlılardan kalma pek çok tarihi eserin bulunduğu müze ziyaretçilerine oldukça zengin bir içerik sunuyor. Kültür gezilerinin önemli bir rotası haline gelen Yalova Açık Hava Müzesi 2003 yılından itibaren yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline geliyor.

Sudüşen Şelalesi

Suduşen Şelalesi

Görselliği ve temiz havasıyla ilgi görmeye devam eden özellikle de aile gezilerinin vazgeçilmesi olan Sudüşen, Üvezpınar Köyü’ne 8 kilometre mesafede bulunuyor. Doğa yürüyüşleri, piknik alanları gibi imkanlar tanıyan şelalenin panorama tepesi 120 metre yükseklikte. Her mevsim yeşil bitki örtüsü ile kartpostallara konu olacak güzellikte bu doğa harikasını görmeden Yalova’dan ayrılmak olmaz.

Delmece Yaylası

Yalova seyahatlerinin en ilgi gören bir diğer noktası Delmece, Kocadere ve Teşvikiye beldelerinin güneyinde yer alıyor. Çam, meşe, ıhlamur ve kestane gibi ağaç çeşitliliği yanı sıra yakın çevresinde bulunan derin krater gölü “Dipsiz Göl” ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Yürüyüş parkurları gibi aktivitelere imkân sağlayan alan 400 dönüm genişliğinde. Doğa turlarının doğru adresi Delmece ’yi mutlaka görmelisiniz.

Karaca Arboretum Canlı Ağaç Müzesi

Karaca Arboretum Canlı Ağaç Müzesi

Hayrettin Karaca tarafından 13,5 hektar arazi üzerine kurulan müzede, bugünkü sayıyla yaklaşık olarak 7 bin farklı çeşit bitki, varyete, alttür ve kültür formu bulunuyor. Çeşitli eğitimler sunan Karaca, dünyada şimdiye dek 16 arboretum veya koleksiyon bahçesine verilen Uluslararası Dendroloji (Ağaç Bilimi) Cemiyeti tarafından bir ödüle de Haziran 2004 tarihinde layık görülmüştür. Uluslararası önemi, içerisindeki eğitim ve gözlem olanakları bakımından mutlaka ziyaret edilmesi gereken önemli noktalarda biri.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4814
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz