8.12.2021 15:55:00

Antalya - Demre

Demre

DEMRE

 

Demre denildiğinde aklımıza ilk gelen şeyler sebzeleri ve meyveleri olsa da burası Likya dönemlerinin ve daha eski kültürlerin en önemli kesişim noktalarından biri olarak tarih sahnesinde yerini almış. Bir tatil merkezi olmaktan çok kültür rotalarının uğrak noktası olarak Demre’yi ve zenginliklerini sizlere anlatmak istiyoruz.

 

 

DEMRE’NİN TARİHTEKİ YERİ

 

Bölgedeki yerleşimlerin tarihin çok eski dönemlerine dayandığı biliniyor olsa da, Demre’nin ilk kayda değer kilometre taşları Likyalılar tarafından döşenmiş. Bugün oldukça açığa sürüklenmiş olan limanı olan Andriake, Akdeniz’in önemli ticaret noktalarında birine dönüşmüş. Bölgedeki diğer tarihi önemlerden biri olan şey ise Hristiyanlık için önemli bir nokta olması. Hristiyanlığı kitap haline getirip dünyaya yaymak için misyonerlik yapan en önemli kişilerden biri olan Aziz Nikolas uzun bir zaman bu bölgede yaşamış. Bu bölgede kurduğu kilise ise özellikle Ortodoks Hristiyanlar için kendisi oldukça kıymetli. Buraya yakın bir bölge olan Patara’da doğan Aziz Nikolas’ın da ölüm de Demre olarak kayıtlarda yer alıyor.

 

 

DEMRE’DE GEZİLECEK YERLER

 

MYRA ANTİK KENTİ

 

Likya bölgesinin Demre’de kurduğu iki şehir bulunuyor. Bunlardan en önemlileri Likya Birliği’nin paralayan yıldızı olan Myra’dır. Myra’nın Likya dönemindeki oy hakkı üstünlüğü gibi farkları onu biraz daha öne çıkarmıştır. Şehir kuruluş haliyle de sırtını daha yaslamış durumdadır. Daha doğru bir ifadeyle şehrin en önemli kısmı dağdaki kayaların oyulması ile inşa edilmiş. Şehrin en karakteristik yanı ise birçok noktadan bu kısmın görülebiliyor olması.

 

 

Myra’nın içerisinde görebileceğiniz diğer kısım ise büyük bir kısmı hala ayakta olan tiyatrosu. Likya düzeninde yapılmış olan tiyatronun kapasitesi ise oldukça fazla. Likya Birliğinin en önemli 6 şehrinden biri olan Myra’nın böylesine özenle inşa edilmesi de önemini bir kez daha ortaya koymuş. 

 

 

Myra Antik Kentinin giriş ücreti 55 lira olup müzekart ile ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz.

 

 

ANDRİAKE LİMANI VE LİKYA MEDENİYETLERİ MÜZESİ

 

Likya bölgesinin en önemli liman kentlerinden biri de şüphesiz Andriake idi. Bu bölge korunaklı limanı ve dağları aşan surları ile oldukça güvenli bir noktaydı. Kendisi ayrıca bir yerleşim yeri olan Andriake oldukçada nüfuslu bir şehirdi. Bölgedeki yerleşim planı sahilden sırtını yasladığı tepeye doğru geniş bir alana yayılmakta. 

 

 

Andriake’nin bölgedeki ticaret merkezlerinden biri olduğunu da şehrin ortasında büyük bir yer kaplayan Agorasından anlayabiliyoruz. Ayrıca şehrin bulunduğu alanı yürüyerek gezdiğinizde ne kadar geniş bir alan olduğunu göreceksiniz.

 

 

Bugün yalnızca kalıntıları kalan Andriake’nin içerisinde Fethiye’den Antalya’ya kadar olan alanı kapsayan Likya medeniyetinin tüm bilgilerinin içinde bulunduğu müzeye ulaşacaksınız. Müze giriş yaptıktan sonra yaklaşık 10 dakikalık yürüyüş ile şehrin içerisinden geçtikten sonra karşınıza çıkıyor. Bölgenin giriş ücreti ise 12.5 lira olup, müzekart ile ücretsiz girebiliyorsunuz.

 

 

Müzenin bulunduğu kısma geldiğinizde içerisinde tüm Likya dönemlerinin ve şehirlerinin bilgileri ve o şehirlerden buraya getirilen bazı parçalar görmeye başlıyorsunuz. Bu parçalar şehir kalıntılarından, ticaret şekillerinden, günlük kullanım eşyalarından ve paralarından oluşuyor. Her bir şehir devletine ait olan salonda o şehri etraflıca tanımış oluyorsunuz. Bu sebeple bu bölgede bir Likya turu yapmak ya da yürüyüşüne dahil olmak istiyorsanız mutlaka ilk olarak burayı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

AZİZ NİKOLAS (NOEL BABA) KİLİSESİ

 

Aziz Nikolas, Hristiyan dünyası için oldukça önemli bir şahsiyet. Kendisi Patara doğumludur. Tıpkı çağdaşlarından Aziz Paul gibi Hristiyanlığı yaymak için kilometrelerce yollar yürüyüp köy köy, şehir şehir misyonerlik yapmış biri. Hatta Demre bölgesinde yürüdüğü bazı noktaların yürüyüş rotası dahi bulunuyor. 

 

 

Tüm Hristiyanlar için önemli olsa da özellikle Ortodoks kilisesi için oldukça önemli bir kişi kendisi. Bu sebeple özellikle Ruslar bu bölgeye sıkça ziyarete gelmekteler. Anadolu’da Hristiyanlar için bir nevi hac görevi gibi görülen ziyaretlerden biri de burası. Öyle ki her ne kadar Aziz Nikolas’ın mezarı buradan İtalya’nın Bari şehrine taşındığı söylense de yeni buluntular ile daha aşağıda bir mezar odası ortaya çıktığı ve asıl mezarın hala burada olduğu yönünde. Bugün hala çalışmalar devam ediyor.

 

 

Bu büyülü kilisenin iç yapısı ise gerçekten de özel bir kişinin adına yapıldığını sonuna kadar hissettiriyor. Özellikle fresklerin ihtişamı her ziyaretçiyi büyülüyor. Bu kilisenin diğer bir adı ise Santa, yani Noel Baba kilisesidir. Çünkü Noel Baba’nın Aziz Nikolas olduğuna inanılıyor.

 

 

 

DEMRE NASIL BİR YER VE ŞEHİRDEKİ İMKANLAR

 

Demre’nin öncelikle bir tatil beldesi olmadığını söylememiz gerekiyor. Burası deniz kum güneş ve büyük otellerin olmadığı bir bölge.Yerli nüfusunun ağırlıkta olduğu ve günübirlik ziyaretçi sayısının da oldukça fazla olduğu bir nokta. Fakat tatil arayışınızda daha çok sakin bir gezi olsun düşüncesi varsa Demre bunun için güzel alternatiflerden biridir.

 

 

Bölgedeki konaklama alanları otel, pansiyon, butik otel, bungalov ve kamping şeklinde. Genel olarak Likya Yolu yürüyüşçülerinin konakladığı bir bölge olduğunu söylersek çok da yanılmış olmayız. Bölge kışın ve bahar dönemlerinde yürüyüşçüler, diğer dönemlerde ise yaz turistleri tarafından yıl boyunca devamlı olarak ziyaret edilmekte. Hiç bitmeyen turizmi olması da bu bölgeyi konaklanabilir bir yer haline getiriyor. Yaz zamanı konaklamalı misafir sayısı da oldukça yükselen şehirde en çok yapılan aktivite ise Andriake’den kalkan tekne turları oluyor. Turlar ağırlıklı olarak Kekova bölgesini gezdiriyor. Demre bölgesinde efektif bir tatil yapmak isterseniz size maksimum 3 gün yeterli olacaktır. Bölgede daha fazla kalmayı düşünüyorsanız diğer beldelerde tatilinize devam edebilirsiniz.Demre giden yolunuz Finike üzerinden geliyorsa yol üzerinde de oldukça fazla sayıda güzel koylar bulabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.


 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3454
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.