3.03.2022 14:05:00

Bafra Kızılırmak Deltası

Kızılırmak

KIZILIRMAK DELTASI KUŞ CENNETİ

 

Ülkemizin en büyük nehri olan Kızılırmak’ın denize döküldüğü noktada oluşturduğu kilometrelercekarelik deltada ayrı bir doğa harikası bulunuyor. Samsun’un kuzeybatı ilçelerinden biri olan Bafra’daki delta her yıl onbinlerce kuşu ağırlıyor. Bu enfes doğa harikasını daha da yakından tanıyalım.

 

 

KIZILIRMAK DELTASI NASIL BİR YER?

 

Kızılırmak Deltası, Kızılırmak nehrinin binlerce yıl boyunca biriktirdiği alüvyonların deniz kıyısında biriktirmesiyle oluşmuş olan bir nevi doldurma toprak parçasıdır. Deniz kıyısından kilometrelerce içeriye kadar giden bu toprak parçası zemin suyuna yakınlığı ve mineralli yapısıyla oldukça bereketli bir arazidir. Bu arazi bereketli yapısı ile kıyı topraklarından ayrılarak farklı türlerin yaşamasına kolaylık sağlamıştır.

 

 

Büyüklü küçüklü göllerden oluşan delta üzerindeki su varlığı mevsimsel olarak değişim gösterse de senenin büyük bir kısmı sulak olarak kalmaktadır. Bu alanlarda yaşayan birçok çeşit kuş türü ve değişik bitki türleri izole bir yaşam sürmektedir. 

 

 

KIZILIRMAK DELTASINDAKİ KUŞ VARLIĞI

 

Her geçen yıl küresel ısınmanın etkisiyle kuruyan sulak alanlar sebebiyle her geçen yıl bölgeye gelen kuş sayısı azalmaktadır. Yakın zaman içerisinde yaşanan yangın ile de bölgedeki kısa ağaçların bir kısmı da yanmıştır. Bu gibi sebepler dolayısıyla bu özel alanda görebileceğimiz canlı sayısı yok olmaya devam etmektedir.

 

 

Ülkemizde görülen kuş türlerinin yaklaşık %75’i delta içerisinde de görülebilmektedir.  Kalıcı kuş sayısı ise oldukça azdır. Bu sebeple kuş cennetindeki çeşitli kuşları görmek istiyorsanız kuşların göç dönemlerini takip etmelisiniz. Genel olarak göç zamanı bahar aylarına denk gelmektedir.

 

 

Bölgede en çok rastlanan kuş türlerinin ana gruplarından Deniz Kartalı, Tepeli Pelikan, Kara Leylek, Leylek, Turna, Balıkçıl, Ördek, Yağmurcan ve alt tür olarak da onlarca çeşidi bulunmaktadır. Aşağıdaki fotoğrafta deltada tespit edilmiş kuş türlerinden bazılarını görebilirsiniz.

 

 

KIZILIRMAK DELTASI NASIL GEZİLİR?

 

Delta çevresinde tur atmanın iki başlangıcı bulunuyor. Deltanın iki girişinde bulunan tesislerden gezilere başlayabiliyorsunuz. Deltanın içerisine aracınızla giriş yapamıyorsunuz. Girişlerdeki otoparka aracınızı bıraktıktan sonra gezinizi 3 şekilde yapabliyorsunuz. En çok tercih edilen gezi türü otobüs turudur. Küçük otobüslere binerek deltanın içerisindeki yolları dolaşabiliyorsunuz. İki giriş arasında girip geri dönen bu otobüsler ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Bu tur yaklaşık olarak gidiş dönüş olarak 2 saat sürmektedir.

 

 

Delta içerisindeki diğer gezi alternatifi yürüyerek gezmektir. Toplamda 14.5 kilometrelik yolu yürüyerek diğer tarafa geçmek oldukça vakit alacağından genel olarak bisiklet kiralayabilirsiniz. Bisikletinizle yapacağınız tur gidiş dönüş yaklaşık 2 saat sürmektedir. Tek yön ise 1 saate gidilebilmektedir. Bu tur için en iyi alternatiftir. Çünkü istediğiniz noktada durabilir ve orada gezebilirsiniz.

 

 

KIZILIRMAK DELTASINDAKİ İMKANLAR

 

Delta içerisinde yalnızca giriş noktalarında imkanlar bulunmaktadır. Bu noktalarda restoranlar bulunmakta. Aynı zamanda bisikletlerinizi de buralardan kiralayabiliyorsunuz. Bunlara ek olarak da Yörükler köyü tarafından yapılan girişte bungalov otel imkanı bulunuyor. Aynı zamanda buralarda bisiklet turu yapmadan önce yanınıza su veya içecek de alabilirsiniz. Bölgede bunlar dışında herhangi bir imkan bulunmuyor. Bölgede mutlaka yapılması gereken şeylerden biri de deltada serbest dolaşan mandaların sütünden yapılan manda yoğurdundan yemek olacaktır. Bafra’ya gelmişken Bafra pidesi yemeden de dönmeyin deriz. 

 

KIZILIRMAK DELTASI KUŞ CENNETİNE NASIL GİDİLİR?

 

Kızılırmak Deltasına Samsun veya Sinop üzerinden gidebiliyorsunuz. İki şehrin ortasında yer alan Bafra Samsun’a 50, Sinop’a 100 kilometre mesafede bulunmaktadır. Deltanın bulunduğu yere gitmek için toplu taşıma ile Bafra’ya ulaşabiliyor olsanız da oradan deltaya giden bir toplu taşıma bulamıyorsunuz. Buradan gitmek için mecburen taksiye binmeniz yada araç kiralamanız gerekiyor.  

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4913
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.