9.04.2023 05:25:00

Kapıkırı Bafa Gölü Herakleia

Kapıkırı Bafa Gölü Herakleia

Bafa sosyal medya yaygınlaşana kadar sadece tarih meraklıların uğradığı bir bölge iken bugün yeni bir gezi alternatifi olarak günübirlik gezi noktalarından birine de dönüşmüş durumda. Adını yanında bulunduğu gölden alan belde Muğla’nın Milas ilçesine bağlı bir mahalledir. Bafa’yı bu kadar önemli ve özel kılan şeyler nelermiş bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

 

 

Bafa Nasıl Bir Yer

Bafa eski adı Latmos olan Beşparmak dağlarının eteklerinde kurulmuş olan Herakleia kentinin bugünkü devamı olan bir köydür. Ege bölgesinin en büyük gölü olan Bafa Gölü tarihsel önemi açısından da özellikle birçok yabancı turistin de akınına uğramaktadır. Yukarı Karia bölgesinin de en önemli şehirlerinden birine ev sahipliği yapan köy küçük nüfusu ve yatırım azlığına rağmen kendi imkanları ile bölge turizmine sahip çıkmaya çalışmaktadır.

 

 

Bafa 'da Gezilecek Yerler

HERAKLEİA

 

Bafa’yı bugünkü önemine kavuşturan şey burada yatan tarihtir. Tam olarak ne zaman kurulduğu belli olmayan şehrin adının geçtiği ilk eser M.Ö. 2. yüzyıla dayanmaktadır. Şehrin adı uzun bir süre Latmos olarak kullanıldıktan sonra Roma döneminde adı Herakleia olarak anılmıştır. Şehrin adı mitolojik bir karakter olan Heraklitos’tan gelir.

 

 

Şehrin kurulduğu bölge uzun zaman önce bir göl yerine deniz kıyısı olarak bilinmektedir. Bu eski liman kentinin Büyük Menderes’in alüvyal biriktirmesi sebebiyle göle dönüştüğü tahmin edilmektedir. Deniz ticaretinde de adı sık sık geçen şehirden geriye bir liman kalıntısı da kalmıştır. Şehrin Roma dönemindeki görkeminden geriye kalan yapılardan en önemlileri şehri çevreleyen sur duvarlarıdır. Bugün büyük bir kısmı yıkılmış olan duvarlar oldukça geniş ve uzundur. 

 

 

Şehir merkezinin bulunduğu noktadaki agora hala durmaktadır. Agoranın sütunları ise artık yoktur. Bugün köy ile iç içe bir hale gelmiş olan eski şehir halen tarih meraklılarını ağırlamaktadır. Roma döneminin önemi piskoposluk merkezlerinden biri olan şehir Hristiyanlık için de önem taşımaktadır.

 

YEDİLER MANASTIRI VE KARYA YOLU

Ülkemizdeki en önemli ve en uzun yürüyüş rotalarından biri de Karya Yoludur. Tarih ve doğa sever yürüyüşçülerin her yıl katettiği bu rotalardan biri de Beşparmak dağlarının üzerinden geçip Bafa’ya ulaşmaktadır. Bu rotanın geçiş güzergahı ise Beşparmak dağının sırtlarında yer alan Yediler Manastırıdır. 

 

 

Yediler manastırı ise birçok bölgede anlatılan yedi din adamının, ilim ile ilgilenmek ve burada eğitimler vermek amacıyla inzivaya çekilmesinin geçtiği yerdir. Ayrıca manastır bölgedeki kayaların üzerine konumlandırılarak yabani hayvanlardan da korunacak şekilde inşa edilmiş. Böylesine özel bir yapı ise ne yazık ki koruma altına alınmamış ve kaderine terk edilmiştir.

 

 

 KAPIKIRINDAKİ İMKANLAR

Kapıkırında konaklama için alternatifiniz oldukça az. Bölge koruma alanı olduğu yeni bir inşaat yapılamamakta. Buna çözüm olarak da bölge halkı evlerini veya inşa izni olan arazilerini pansiyona çevirmiş durumda. Bölgede konaklama için 4 pansiyon ve bir de kiralanabilir bir gölevi bulunuyor. Bölgeye ulaşım için ise Milas’tan toplu taşıma imkanı bulunuyor. Havayolu ile gelmek için ise önce Milas-Bodrum Havalimanına ardından Milas’a ve oradan da Kapıkırına uzanan bir aktarma silsilesi yapmak zorundasınız. Köy içerisinde birkaç tane küçük market bulunuyor. Yeme-içme için ise birkaç da restoran bulabiliyorsunuz.

 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1110
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.