23.03.2024 21:30:00

Adana Gezilecek Yerler

Adana Gezilecek Yerler

Adana denilince ilk akla gelen şey sıcaklık ve kebap oluyor. Birçok konu ile de sık sık gündeme gelen şehir turistik açıdan da bir o kadar cezbedici olmakta. Şehir tüm kültürel unsurları ile ülkenin birçok noktasındaki kişilerin bir gün gidilecek yerler listesinde en çok merak edilenler arasında yer alıyor

 

ADANA NASIL BİR YER?

Adana ülkemizin en büyük şehirlerinden biridir. Çukurova üzerindeki bereketli toprakları onu büyük bir tarım ve sanayii şehri yapmış durumda. 2 milyona yakın nüfusun yaşadığı şehirde kalabalık ağırlık olarak şehir merkezinde olduğu için oldukça yoğun bir şehir ile karşılaşıyorsunuz. İçerisinden geçen Seyhan nehrinin çevresinde kurulmuş olan şehir merkezi ve çevre bölgeleri ile oldukça zengin bir yaşam alanına sahip. Yol kenarlarında turunç ağaçları ile dolu olan şehir mavi yeşil ve turuncunun bir karışımı gibidir. Özellikle ılık geçen kış aylarında ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

 


 

ADANA’DA GEZİLECEK YERLER?

SABANCI MERKEZ CAMİİ

 

Sabancı merkez camii Adana’nın simgesidir. Şehir merkezinde Seyhan nehri üzerinde bulunan tarihi Taş Köprünün hemen karşısında bulunan camii ülkemizdeki en büyük camilerden de biridir. Klasik Osmanlı mimarisi baz alınarak yapılan camii 1998 yılında tamamlanmıştır. Çevresinde bulunan merkez park ve Taş Köprü ile bir bütün olarak ziyaret edilmektedir.

 

 

ULU CAMİİ VE KÜLLİYESİ

 

Eski Adana merkezini oluşturan bölgedeki en önemli yapı Ulu Camii’dir. Bu camii 1541 yılında ibadete açılmış olup Memlükler, Selçuklular ve Osmanlı’dan izler taşımaktadır. Oldukça geniş bir alana yayılan bu camii aynı zaman külliye olarak da bölgenin kültürel merkezi olmuştur. Geniş avlusu çevresinde bulunan işletmeler ve yakınındaki  “Büyük Saat” ile birlikte ziyaret edilmektedir.

 

SEYHAN BARAJ GÖLÜ, MENDERES VE SEVGİ ADASI

 

Şehrin diğer bir turistik noktası merkezin kuzeyinde bulunan baraj gölü çevresidir. Burası göl kenarı işletmeleri ile dolu olup günün her saatine uygun bir ziyaret noktasıdır. Menderes Parkı yada Sevgi Adası olarak bilinen nokta ise ışıklandırılmış kafeteryalar ile salep ve bici bici üzerine ağırlıklı olarak hizmet vermektedir. Özellikle akşam vakti yoğundur. Adana’nın en ilginç noktalarından biri de bu bölgedir.

 

VARDA KÖPRÜSÜ

 

Adana’nın en ikonik noktalarından biri de şehrin kuzeyindeki Karaisalı ilçesinde bulunan Varda Köprüsü’dür. Bu köprünün yapımı ise 20. yüzyılın başına dayanır. I. Dünya Savaşı zamanında müttefikimiz Almanya’nın yapımını üstlendiği demiryolu ağı çevresinde inşa edilmiş olan bir köprüdür. Uzunluğu 172 metre olan köprünün en yüksek noktası ise 99 metredir. Taş bloklar üzerine inşa edilmiştir. Yapımında ise birçok Alman hayatını kaybetmiştir. Bölgedeki tren yolu yapımında hayatını kaybeden işçiler ise Pozantı’daki Alman mezarlığına gömülmüşlerdir. Köprü şehir merkezine 64 kilometre mesafededir. Yakınında manzaralı bir kafeterya dışında başka bir işletme yer almamaktadır. 


 

 

KAPIKAYA KANYONU

 

Kapıkaya kanyonu, Varda köprüsünün hemen altından başlayan ve yer yer zayıf yer yer yoğun akan suyun peşinde oluşmuştur. Ana girişi ise Kapıkaya köyünde bulunmaktadır. varda Köprüsü ile arasında yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Bu parkur üzerinde ise 2 adet asma köprü bulunmaktadır. Bölgedeki en sevilen turistik noktalardan biridir. İçerisinde piknik yapılan alanlar da bulunmaktadır. 

 

 

MİSİS KÖPRÜSÜ

 

Misis köprüsü Adana-Ceyhan yolu üzerinden birkaç kilometre içeride bulunur. Bu köprü M.S. 4. yüzyılda Roma imparatoru Constantinus tarafından yaptırılmış olup birçok onarım ile bugüne kadar gelmiştir. Köprünün en meşhur hikayesi ise tıp tarihinin en önemli kişilerinden biri olarak bilinen Lokman Hekim ile ilgilidir. Hikayeye göre Lokman Hekim ölümsüzlüğün reçetesini çıkarır. Bu reçeteyi hazırlamaya giderken ise Misis Köprüsünden geçiyordur. Köprüden geçen bir rüzgar ise onun elinden bu reçeteyi alır ve uçurur. Sonra bu reçeteyi unuttuğundan mı yoksa bir işaret olarak görmesinden mi bilinmez ölümsüzlük konusuna bir daha eğilmemeye karar verir. Köprünün en önemli hikayesi ise böyledir.

 

 

ADANA’DA NE YENİR?

Adana denildiğinde akla ilk olarak kebap gelir. Adana’ya gittiğinizde en güzel kebap nerede yenir sorusuna net olarak kimse cevap verememektedir. Herkese göre değişen bir tat söz konusudur. Aşağı yukarı aynı yüksek lezzet bulabileceğiniz kebaplar mezeleriyle de oldukça meşhurdur. Kebaptan önce meze ile doyarsınız cümlesi gerçektir. Şehirde en sevilen kebapçılar 

  • Kebapçı Mesut 

  • Onur Kebap

  • Onbaşılar

  • Yeşilkapı Kebapçısı

  • Küçüksaat Ufuk Usta

 

 

Şehirdeki diğer et lezzetleri için Ciğerci Kel Mahmut , Ciğerci Mehmet , Kifidis Büyüksaat Kebapçısı denenebilir. Tatlı için ise Ağaçaltı halka tatlısı, Kazım Büfe muzlu süt en çok tercih edilen noktalardır. 

 


 

ADANA’DA BULUNAN İMKANLAR

Adana bir büyükşehir olması sebebiyle aradığınız neredeyse her şeyi bu şehirde bulabilmektesiniz. Adana’da en karmaşık olan şey toplu taşıma ağıdır. Hatlar uzun ve karmaşıktır. Şehirdeki metro ise oldukça yetersiz. Turgut Özal bulvarı ile Akıncılar arasında olan hat yeteri kadar tercih edilmemekte. Bunlara ek olarak toplu taşıma ağları ise aynı giden birçok farklı rotadan oluşmakta. Bu sebeple şehir içerisinde mutlaka sorarak araçlara binmelisiniz.

 

 

Şehir içerisinde konaklama imkanı için oldukça fazla seçeneğiniz bulunuyor. Genel olarak oldukça yoğun bir turist döngüsüne sahip olan şehirde her keseye uygun her türde konaklama noktası var. bunlar genel olarak şehir merkezinde bulunuyor.

 

 

ADANA’YA NASIL GİDİLİR?

Adana karayolu ile ulaşımın oldukça kolay olduğu bir yerde bulunmaktadır. Ülkemizin güney şeridinin tam ortasında bulunan şehre  ülkenin her yerinden ana yollar bağlanmaktadır. Bölgeye toplu taşıma ile direkt gidişlerle ve güzergah üzeri duruşlarda oldukça kolaydır. Tren ile ulaşım ise yine mümkündür. Adana’ya tren yoluyla Konya üzerinden Toros Ekspresi ile, Kayseri’den Erciyes Ekspresi ile gelebilir ve Mersin-İskenderun arasında bulunan bölgesel trenle de kolayca ulaşabilirsiniz. 

 

 

Adana’ya havayolu ile gelmek de oldukça kolay. Bugün şehrin merkezinde kalmış olan Şakirpaşa Havalimanı ile şehir merkezi arası yalnızca 10 dakika sürmektedir. Havalimanından merkeze dolmuş seferleri bulunmaktadır. 

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 181
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.