15.06.2022 00:45:00

Adana Pozantı Görülecek Yerler

Adana Pozantı Görülecek Yerler

POZANTI

 

Pozantı, Adana’nın kuzey girişinde bulunan dağların arasında kurulmuş doğa harikası bir ilçedir. Bu yazımızda bahsedeceğimiz yerler Pozantı ve yakın çevresinde görebileceğiniz noktalardır. 

 

 

POZANTI NASIL BİR YER?

 

Toros Dağlarının eteğindeki Çakıt Vadisi boyunca uzanan bir geçiş noktasıdır pozantı. İç Anadolu iklimini durduran yüksek dağların  arasında Akdeniz iklimine ulaştığınız noktada bulunur. Küçük ve tatlı bir ilçe olan Pozantı, yıllar önce bu bölgede kurulacak olan tren yolu hattının merkez üssü olmuş.

 

 

POZANTI’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

BELEMEDİK

 

Ülkemizde sonbaharın en güzel yaşandığı şehirlerden birisi de Pozantı’dır. Pozantı ilçe merkezinin 10 kilometre kadar güneyinde bulunan Belemedik  ise bölgedeki geniş yapraklı ormanları ile her sonbahar rengarenk görünür. Çakıt Vadisi’nin en güzel noktasında olan Belemedik dağların arasında her mevsim serin olan yapısı ile çok sevilen turistik bir bölgedir. Çevre illerden de özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrar. Genellikle hafta sonu ailelerin akın ettiği bölge kampçılık ve doğa yürüyüşü sevenler için en popüler noktalardan biridir.

 

 

GÜLEK BOĞAZI

 

Niğde - Adana otoyolunun hemen üzerinde bulunan ve Mersin il sınırları içerisinde bulunan Gülek boğazı adını Gülek Kalesinden alır. Bölgedeki dağlar arasında kalan vadi bölgedeki en önemli geçiş noktalarından biri olduğu için bu geçişi kontrol etmek ve gözetlemek amacıyla bu kale yapılmıştır. Kalenin bulunduğu yer Pozantı ilçe merkezinin 45 dakika kadar güneyinde Adana istikametinde yer almaktadır. Bu bölgeden yolu geçen birçok kişi fotoğraf çekilmek için uçurumun kenarındaki bu noktaya çıkmaktadır.

 

 

ANAHŞA KALESİ

 

Anahşa Kalesi Geç Bizans dönemi yapılarındandır. Bölgede güvenlik amacıyla yaptırılmıştır. Kalenin bulunduğu yere giden yol Eskikonacık Köyündedir. Gitmesi oldukça zor olan kaleye direkt giden bir yol yoktur. Ana yoldan çıktıktan sonra bir süre toprak yoldan tırmanıp ardından patikadan yürüyerek ulaşabilirsiniz. 1671 yılında Evliya Çelebi tarafından da ziyaret edilmiştir.

 

 

POZANTI’DAKİ İMKANLAR

 

Pozantı konaklama açısından birçok imkana sahiptir. İlçe merkezinde ve Belemedik’te butik otel ve merkez bölgesinde de oteller bulunmaktadır. Şehrin yukarı kısmında da bir tane tatil köyü bulunmaktadır. İlçe merkezinde market, kırtasiye, züccaciye ve el işçiliğine dayalı birçok işletme ve bankalar yer almaktadır. 

 

 

Pozantı’da yeme içme imkanları da oldukça fazladır. Genel olarak ana yol kenarındaki et restoranları meşhurdur. İlçe en çok şalgam suları ile bilinmektedir. Bölgede yol kenarında, ilçe merkezinde ve Belemedik’te restoranlar bulunmaktadır. 

 


 

POZANTI’YA NASIL GİDİLİR?

 

Pozantı Edirne’den Şanlıurfaya uzanan otoban ve bölgedeki D-750 karayolu üzerinde yer alır. Karayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Buna ek olarak bölgeden Adana yönüne giden trenler geçmektedir. Kayseri bölgesinden gelen Erciyes Ekspresi ve Konya’dan gelen Toros Ekspresi Pozantı’da da durmaktadır. Bölgeye en yakın havalimanı Adana’da olup şehre olan uzaklığı 100 kilometredir. Otoban üzerinden yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşılabilmektedir. 

 

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8087
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.