27.11.2022 15:30:00

Afyon'da Gezilecek Yerler

Afyon'da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin termal başkenti olarak da bilinen Afyonkarahisar, Batı Anadolu ve İç Anadolu’nun birleşim noktasında bulunuyor. Mermercilik ve gıda sektöründe oldukça gelişmiş olan şehir bugünkü ismine 2005 yılında kavuşmuştur. Milattan öncesine kadar uzanan tarihiyle kültürel anlamda zenginleşmiş Afyon’un gezilecek yerlerine gelin hep birlikte göz atalım.

Afyon Kalesi

Afyon Kalesi

Adeta şehrin simgesi haline gelen yapı, bir kayanın üzerine inşa edilmiş olup yerden yüksekliği 226 metredir. Günümüzde görkemli duruşu ile yoğun ilgi gören bu eserin tarihi milattan önce 1350’li yıllarda dayanıyor. Zamanında düzenlenen seferler sırasından askerlerin kış aylarını burada geçirmesi amacıyla yapılmıştır. İçerisinde Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinden kalma saray, erzak depoları, su sarnıçları, cephanelik ve kıymetli eşyaların da saklandığı mahzenler bulunuyor. Tüm şehri ayaklar altına alan ve Ulu Cami manzaralı bu tarihi eseri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ulu Camii

Afyon Ulu Camii

Selçuklu Dönemi’nin eşsiz örneklerinden biri olan cami, 1273 yılında Selçuklu Veziri Sahip Ata tarafından yaptırıldı. 40 ahşap sütun ve başlık üzerine oturtulmasından dolayı en eski ahşap direkli cami özelliğine de sahiptir. Günümüzde eski biçimine sadık kalınarak restore edilen cami, baklava dilimi tuğla mimarisi ve ahşap yapısıyla tarih ve mimarinin eşsiz buluşmasını ziyaretçilerine sunuyor.

Frig Vadisi

Frig Vadisi

Milattan önce 750’lerden sonra ortaya çıkan Friglerden kalma tarihi eser, Sülün Köyü sınırları içinde yer alıyor. Frig Uygarlığının ritüelleri ve sosyal yaşamlarından özellikler barındırdığı için evrensel bir önem taşıyan vadiyi, 3 rota üzerinden incelemek mümkün. Bunlar Afyon, Kütahya ve Eskişehir sınırları içinde yer alıyor. Afyon üzerinde bulunan rotada sütunlu mezar odaları, aslanlı mezar odaları vadinin en önemli özelliklerini taşımaktadır.

Kırkgöz Köprüsü

Kırkgöz Köprüsü

Bolvadin merkezinin dışında Akarçay üzerinde bulunan köprü, kuzey ve güney bölümü olarak ikiye ayrılmakta olup Anadolu’nun en eski ve en uzun köprülerinden biridir. Güney bölümü I.Manuel Kommen tarafından 40 göz olarak mermer ve bazalt taşından yaptırılmasıyla ismini buradan alan köprü daha sonra 16. Yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan tarafından kuzeye doğru 64 göz daha uzatılarak toplam 200 metre uzunluğa ulaşmıştır.  Köprünün ayaklarından Roma ve Bizans dönemlerine ait mimari izlere, mezar taşları gibi önemli kalıntılara rastlanılmaktadır. Tarihi turların vazgeçilmez adresi Kırk Göz Köprüsü, Afyon’un mutlaka görülmesi gereken önemli tarihi eserlerinden biri.

Yedi Kapılar Manastırı

Yedikapılar Manastırı

Afyon’un Bolvadin ilçesinde yer alan bir diğer önemli tarihi yer olan, 8. Yüzyılın izlerini barındıran Yedi Kapılar Manastırı, Kemerkaya mevkiinde yer alıyor. Yer altı sığınağı bulunan tarihi yapı U şeklindeki planıyla görülmeye değer manastırlardan biri.

İscehisar Peri Bacaları

İscehisar Peribacaları

Ankara ve Afyon yolu üzerinde görülen peri bacaları, Bayat, İhsaniye ve Bolvadin ilçelerinde de bulunuyor. Afyonkarahisar’da mutlaka görülmesi gereken peri bacalarının bulunduğu yol, Turizm Kuşağı Yolu olarak da bilinmekte olup, bahsedilen ilçeleri birbirine bağlamasıyla da oldukça önem arz etmektedir.

Kocatepe Atatürk Anıtı

Atatürk Anıtı

Büyük Kalecik Kasabası içinde 1874 rakıma sahip Kocatepe’de bulunan anıt, coğrafi konumu nedeniyle Afyonkarahisar ve Sinanpaşa ovalarına hakimdir. Tarihi itibariyle oldukça önem arz eden Kocatepe’de bulunan Atatürk Anıtı, kaidesi ile beraber 7,5 metre yüksekliğinde olup, bronzdan yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu açısından oldukça önemli zaferlerin alındığı bu bölge, tarihimizi bilmek ve yaşatmak adına mutlaka ziyaret edilmelidir.

Afyonkarahisar Müzesi

Şehir merkezinde, Kurtuluş Caddesi üzerinde yer alan müzede 44.383 adet eser sergileniyor. İçerisinde Roma ve Bizans İmparatorluğu, Hitit, Frigya ve Helenistik devirlerine ait eserlerin yanı sıra Paleolitik devre uzanan birçok eser olup oldukça zengin içeriğe sahip bu müzeyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 311
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.