21.05.2023 12:00:00

Gökova Akbük Gezilecek Yerler

Gökova Akbük Gezilece

Başlıkta özellikle Gökova diye belirtmemizin sebebi, Aydın’ın Didim ilçesindeki Akbük ile karıştırılıyor olması.

Yazımızda konu edindiğimiz Akbük, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı olan ve Gökova körfezinin kuzey kıyısında bulunan bir tatil noktasıdır. Tam konumu ise Ören ile Akyaka arasındaki sahil yolunun yaklaşık olarak ortasındadır. 

Ayrıca Akbük e yakın olan yerlerden Toparlar şelalesine gitmenizi şiddetle tavsie ederiz, suyu soğuk ama yaz aylarında çok iyi geliyor 

 

AKBÜK NASIL BİR YER?

Akbük ülkemizde birçok kişinin bilmediği, gitmeye üşendiği ve gidenlerinde unutamayıp tekrar gittiği bir yerdir. Tüm yönleriyle Akbük’ten bahsedip sizlerin de soru işaretlerine cevapları bir yazıyla vermiş olacağız. Akbük, Gökova körfezinin kuzey yakasında bir tepenin suya doğru küçük bir yarımada oluşturması ile oluşturmuştur. Genel olarak körfezden gelen hakim rüzgarları sırtındaki tepelere alarak sakin bir koya dönüşmektedir. 

 

 

Yaz zamanlarında günübirlik ziyaretin de artmasıyla oldukça kalabalıklaşan koy son 2 yıldır pandemi sebebiyle ilaçlanamamasından dolayı inanılmaz bir sinek akınına uğramakta. Bölgede bulunan derenin çevresinde oluşan sazlık alanını çektiği sinekler sıcak günlerde oldukça can yakıcı olabiliyorlar. Deniz her ne kadar mükemmel olsa da gece sinek saldırısına uğramak istemiyorsanız dikkatli gitmenizde fayda var. 


 

AKBÜK’TE NELER YAPILIR?

KOY BÖLGESİ

 

Akbük genel olarak huzur arayanların gittiği maksimum 3-4 gün kalınabilecek bir yerdir. Burada yapabileceğiniz şeyler de oldukça kısıtlıdır. En yakın beldelere ortalama 45 er dakika oluşu da ona hem izolasyon hem de biraz kısıtlılık katmaktadır. Bu bölgede yapabileceğiniz şeylerden en güzeli, koyun çevresini saran tepeyi yürüyerek dolaşmak ve ormanda keşfe çıkmak olacaktır. Özellikle gün batımı zamanında güneş koyun ters yönünden bakmaktadır. Bu tepenin diğer tarafına yapacağınız yürüyüş ile Gökova körfezindeki güzel bir gün batımına tanık olabilirsiniz.

 

 

AKYAKA 

 

Bölgeye en yakın gezi noktası Akyaka’dır. Ülkemizdeki yavaş şehir ünvanına sahip nadir noktalardan biri olan Akyaka Akbük’e 45 dakika mesafededir ve koyun doğusunda yer alır. Akyaka’da bir günlük aktivite yapmak için oldukça küçük bir yer olsa da gündüz Azmak çayını ziyaret edip, tekne ile tura çıkıp ardından kasabada yemek yiyip akşam vaktinde de eğlence mekanlarında hoşça vakit geçirebilirsiniz. 

 

 

ÖREN

 

Eğer bir koydan ziyade açık denizde yüzmek isterseniz, Akbük’ün 35 dakika batısında bulunan Ören’de aynı denizi açık deniz olarak da bulabilirsiniz. Taşlı sahili ile Akbük sahiline oldukça benzemektedir. Akbük’ten tek farkı bir koyda bulunmamasıdır. Bazı market ihtiyaçlarınız için ise Ören’i ziyaret edebilirsiniz. Özellikle yaz zamanı tam bir karmaşaya dönüşen Akyaka yerine Ören’i de tercih edebilirsiniz. Yıl boyu yaşamın aktif olduğu bölgede birçok hizmet bulunabilmektedir. Ayrıca bölgede yamaç paraşütü de yapılmaktadır. 

 

 

AKBÜK’TE BULUNAN İMKANLAR

 

Akbük bölgesinde konaklama adına yeteri kadar imkan bulunmakta. Bölge ufak olmasına rağmen, lüks otel, pansiyon, bungalov ve kamping alanlarına sahiptir. Bölgede market, cafe ve restoran hizmetlerini de bulabiliyorsunuz. Eğer tekne sahibiyseniz ve bölgede vakit geçirmek istiyorsanız yanaşabilmeniz için de bir iskele bulunmaktadır. 

 

Akbük’e toplu taşıma ile gitmek isterseniz, Ören-Akyaka arasında arasında seyrek aralıklarla çalışan dolmuşlar dışında başka bir seçeneğiniz bulunmamaktadır. Bölgeye havayolu ile gelmek isterseniz de, bölgedeki iki havalimanını da kullanabilirsiniz. Bölgenin Milas-Bodrum havalimanı ve Dalaman havalimanına olan mesafeleri ise yaklaşık 1.5 saattir. 

 

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1224
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.