27.04.2023 09:45:00

Akyaka Görülmesi Gereken Yerler

Akyaka Görülmesi Gereken Yerler

Dünya genelinde huzurun ve ağır yaşamın yer aldığı noktalara verilen bir unvan olan “Cittaslow” unvanı, ülkemizde Akyaka’da da bulunuyor. Uzun süre boyunca sakin bir yaşamı olan şehir bu unvanı aldıktan sonra ülkemizde de oldukça meşhur bir hale geldi. Özellikle yaz döneminde artık “cittaslow” unvanının esamesi okunmamaya başladı. Her yıl onbinlerce turistin her gün aktığı bir yere dönüşen Akyaka’nın bu yoğunluğu daha ne kadar taşıyabileceği ise merak konusu.

 

AKYAKA NASIL BİR YER?

Akyaka, Gökova körfezinin en sonundaki bir köşede yıllar boyunca sessiz sakin gelişmeye başlamış, ilk gelenlerin özenle yaptığı mimarinin devam ettiği evlerden oluşan ve birçok güzelliği bir arada bulunduran küçük bir bölgemiz. Eski zamanlarında bir kısmı sulak bir bölge olan Akyaka’da okaliptus ekimleri ile toprak kurutulmuş ve daha fazla yaşam alanı sağlanmış. İki caddeden oluşan bu tatlı sahil kasabasını yakından tanıyalım.

 

AKYAKA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

AZMAK ÇAYI    

Akyaka’yı diğer yerlerden ayıran en önemli zenginlik şüphesiz Azmak Çayıdır. Azmak aslında bölgenin genelinde dağdan gelen soğuk suların genel adıdır. Çevredeki bütün köylerde bu aşırı soğuk ve genel olarak sodalı olan sulara “Azmak” adı verilir. Bu çayların en meşhuru ise Akyaka’da bulunanıdır. 

 

 

Azmak çayı, Akyaka’nın hemen aşağısında denize döküldüğü yerden içeriye doğru uzar. Azmak çayının doğduğu yerden denize kadar ulaştığı tüm yol bölgedeki teknelerle gezilebilmektedir.   Etrafı sazlıklarla dolu olan bu su oldukça berrak bir şekilde sizlere adeta bir akvaryum deneyimi sunar.

 

 

Azmak çayını böyle meşhur kılan özelliklerinden biri suyun sıcaklığının yıl boyunca 8 dereceden yukarı çıkmamasıdır. Özellikle yaz zamanı daha da buz etkisi yapan suya girmek ise ayrı bir eğlence olup ve içinde beklemek de cesaret işidir. Bu soğuk suların diğer bir özelliği de sodalı olmasıdır. Kadın Azmağı olarak geçen bu bölge kadınların çamaşır yıkamaya inmesi sebebiyle bu adı almıştır. Suyun özelliğinden dolayı herhangi bir kimyasal kullanmanıza gerek kalmadan çamaşırlarınız bir süre içerisinde tamamen temizlenmektedir. Eğer denemek isterseniz, kirli bir çamaşır ile gireceğiniz dereden 5 dakika sonra temiz olarak çıkabilirsiniz.

 


 

KORDON BOYU

Azmak çayının kenarından başlayan yürüyüş alanı önce iskeleye ulaşıp ardından el yapımı ürünlerin satıldığı çarşının içinden geçip sahile ulaşır. Sahilin yanından devam eden bu küçük yürüyüş alanı karşı kıyıya kadar devam edip restoranların arasından mesire yerine çıkar. Buradan da devam ettiğiniz takdirde suya girilebilecek son iskeleye ulaşmış olursunuz. Yaklaşık 15-20 dakikada yürüyüp bir o kadar  sürede de geri dönebileceğiniz bir parkurdur burası.

 

 

AKYAKA ORMAN KAMPI

Akyaka bu kadar meşhur olmadan önce en meşhur olan yeri bu orman kampıydı. Geniş bir alanı içine alan yüksek çamların altındaki bu kamp alanı eski kampçıların ülkemizdeki uğrak yeriydi. Bu bölge birçok gençlik kampı organizasyonlarının da uğrak yeriydi. Bugün ise artan kampçılık sebebiyle daha çok tatilcilerin uğrak yerine dönüşmüş durumda. 

 

 

Genel olarak temiz, güvenlikli bir alana kurulu olan kamp alanında birçok imkan bulabiliyorsunuz. Denize giriş noktaları ise oldukça güzel. Akyaka merkezindeki sahilin oldukça sığ olması sebebiyle burası bölge için güzel bir denize giriş noktası. Giriş ve çıkış saatlerinin sınırlı olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Gitmeden önce de mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız çünkü kontenjan usulü bir çalışma şekli bulunuyor.

ÇINAR PLAJI

Çınar Plajı ise Akyaka’ya gelenlerin denize girmek için en çok gittiği yerlerden biridir. Akyaka merkezine oldukça yakın olan bu plajın ise iki bölümü bulunuyor. İlk bölüm yol kenarına arabanızı çekebildiğiniz ve yüzebildiğiniz kısım, diğer bölüm ise üzerinde özel bir işletme bulunan ve beyaz kum (ısınmayan) döktürülmüş küçük bir sahili olan bölümdür. İkinci bölüme giriş ücretli olup ödediğiniz ücret ile içeride yiyip içebilmektesiniz. 

 

 

AKYAKA’DA BULUNAN İMKANLAR

Akyaka özel bir alan olduğu için burada bulabileceğiniz imkanlarda oldukça kısıtlı olmakta. Sınırlı alanda kurulmuş olan oteller genel olarak butik otel, pansiyon veya villa kiralama şeklinde hizmet vermekteler. Büyük otel sınıfında ise yalnızca birkaç seçeneğiniz bulunuyor. 

Şehirde alışveriş, sağlık gibi diğer imkanlarda bulunuyor fakat yer azlığı sebebiyle hepsinden azar azar bulunuyor. Yeme içme için ayrılan alan ise daha fazla. Bölgenin hem yukarısında, hem Azmak kenarında hem de iç kısımlarında restoran, cafe, pub ve diğer eğlence mekanları bir hayli mevcut. Şehirdeki en büyük problemlerde biri de park sıkıntısı. Şehirdeki en büyük otopark Azmak tarafında bulunuyor.

 

 

AKYAKA’YA NASIL GİDİLİR?

Akyaka’ya gelmek oldukça kolay. Eğer buraya karayolu ile gelmek isterseniz Marmaris istikametine doğru yola çıkmanız gerekiyor. Eğer Muğla üzerinden geliyorsanız, Gökova’ya inen virajlı bayırdan aşağı inerken Marmaris kavşağına gelmeden 2 kilometre önce Akyaka’ya dönüş veriyor. Genel olarak herkes bu dönüşü kaçırdığı için Gökova kavşağından bayırı tekrar geri çıkmak zorunda kalıyor. Bu sebeple bayırın son kısmına geldiğinizdeki dönüş tabelasını kaçırmayınız.

Akyaka’ya havayolu ile gelmek isterseniz de iki seçeneğiniz bulunuyor. Akyaka bu iki seçeneğin tam ortası diyebiliriz. Muğla ilinde bulunan Dalaman ve Bodrum havalimanları ile bölgeye gelebilir ardından havalimanındaki servislerle Akyaka’ya geçebilirsiniz. Akyaka’ya, Dalaman havalimanı 1 saat 10 dakika, Milas-Bodrum havalimanı ise 1.5 saat mesafededir. 

 

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 7165
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.