22.11.2022 21:30:00

Alanya'da Gezilecek Yerler

Alanya'da Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri, sıcak iklimi ve tarihi yapısıyla Antalya’nın en çok ziyaret alan ilçelerinden biridir. Bulunduğu konumdan ötürü tarihte birçok medeniyet tarafından kent olarak kullanılan Alanya hala bu medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Tarih boyunca Romalılar, Frigler, Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı’nın önemli merkezlerinden biri olması bir yana günümüzde de Türkiye’nin güneyinde turizmin kalbi olarak var olmaya devam etmektedir. Tatil cenneti olarak da tasvir edilen Alanya’nın, tarihi yapılarından birçok doğal güzelliğine kadar mutlaka gezilmesi gereken noktalarını sizler için derledik.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi

Alanya ilçe merkezinde bulunan kale, bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri. Yaklaşık 6 kilometrelik surlar ile çevrelenen yapıya ilçe merkezinden 5-10 dakikalık yürüme mesafesiyle ulaşmak mümkün. 1221 yılında şehri denize karşı muhafaza etmek amacıyla inşa edilen, I. Alaaddin Keykubat döneminde kullanılmaya başlanan bu ihtişamlı yapı, zamanla restore edilerek daha da kuvvetlendirilmiştir. Yapı içerisinde bir adet de sarnıç bulunuyor. Hem tarihiyle hem mimari yapısıyla kesinlikle görülmeye değer bir kale.

Süleymaniye Cami

Süleymaniye Camii Alanya

13. yüzyıl yapılarından olan cami, Alanya ilçe merkezinde Galatasaray Caddesi üzerinde yer alıyor. 13. Yüzyılda I. Alaaddin Keykubat tarafından verilen talimat üzerine inşa edilen yapı, ilerleyen tarihte Kanuni Sultan Süleyman tarafından yapılan eklemelerle günümüzdeki halini almıştır. Mimari özellikleriyle 16. Yüzyılı yansıtan cami, günümüzde ibadete açık olup bölge sakinleri tarafından Alaaddin veya Orta Hisar Camii olarak da biliniyor. Bu mimari harikası camiye uğramadan Alanya merkezinden ayrılmayın deriz.

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Alanya’nın Manavgat ilçesinde yer alan şelale, 3-4 metre yüksekliğinde olup ülkemizin en önemli ve güzel şelalelerinden biridir. Her yıl binlerce kişi tarafından merak edilip ziyarete gelinen şelale, kaynağını Dumanlıdan almaktadır. Kayaların arasından çıkan berrak suyun coşkuyla şelaleye akması, muhteşem manzaranın ana hatlarını oluşturuyor. Çevre sakinleri tarafından hafta sonları sık sık ziyaret edilen şelalede piknik yapmanın keyfini çıkarabilir, şehrin boğucu havasından uzakta, günlük yaşamınızın stresini atabilir ve rahatlayabilirsiniz. Doğanın insanlara sunduğu bu muazzam görüntüyü seyretmek bir yana çevrede rafting, safari gibi aktiviteler de yapabilir, eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Kızılkule

Kızılkule

Alanya’nın sembolik yapılarından biri olan Kızılkule, I. Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir. Denizden gelebilecek zararları önlemek ve şehri savunmak amacıyla yapılan Kızılkule, doğu tarafı 33 metre, batı tarafı doğuya oranla 3 metre daha kısa olan, mimarisi ve konumuyla oldukça dikkat çekici bir yapıdır. 13. Yüzyıl yapılarının en güzel örneklerinden biri olan bu mimari harikasının yapımında kireçtaşı ve devşirme ürünler kullanılmıştır. Diğer dikkat çekici özelliklerinden biri de kuzey cephesinde yapılan giriş kapısında yazan “Allah’a Minnet” yazısıdır. Alanya denince akla gelen ilk yapılardan biri olan Kızılkule’yi görmeden turunuzu noktalamayın.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

Antalya’nın gizemli oluşumlarından biri olan Damlataş Mağarası, Alanya ilçesine 1 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Tarihi asırlardır devam eden oluşumun içerisindeki yüksek oranda bulunan nem ve karbondioksit sayesinde mağaraya gelen astım hastalarına da çok sayıda rastlamak mümkün. 15 metre derinlikte, 200 metrekare büyüklüğünde olup, içinde bulunan pek çok sayıda sarkıt ve dikit bulunduran mağara, ışıklandırılmasıyla ziyaretçilerine adeta bir görsel şölen sunuyor. Mağara gezginlerinin favorileri arasında bulunan oluşum, sağlık turizmi için de oldukça önemli.

Dim Çayı

Dim Çayı

Alanya’nın sıcağından bunalanların sığındığı ilk liman Dim Çayı. Dim Barajı etrafında bulunan bölgede mesire alanı olarak hizmet verilen yerde birçok tesis, kafe, çay bahçesi ve piknik alanları bulunuyor. Çevre sakinleri tarafından hafta sonu kaçamaklarının gözdesi haline gelen Dim Çayı, manzarası ve doğal güzellikleriyle şehir dışından gelen misafirler için de oldukça konforlu mekanlara sahip. Üstelik tesise giriş ücreti de bulunmamaktadır. Tur içinde mola vermek isterseniz, temiz havada içilen çayın tadı burada bir başka oluyor diyebiliriz.

Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu

Alanya’nın ün sahibi doğal güzelliklerinden biri olan kanyon, Sapadere Köyünde ve ilçe merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Denizden 15 kilometre mesafede yer alan kanyonda içine girilebilen doğal havuzlar bulunmakta. Alanda inşa edilen platformlar sayesinde rahatça gezebilir ve bu görsel şölenin tadını çıkarabilirsiniz.

Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara

Damlataş mağarasına oldukça yakın mesafede bulunan Fosforlu Mağara’nın en dikkat çekici özelliği içerisinde fosforlu ışık yaymasıdır. Mağaranın denizine de yansıyan ışıklar özellikle gece geç saatlerde oldukça net görülüyor. Jeolojik yapısı, turkuaz renklerindeki berrak suyuyla her yıl binlerce ziyaretçisini kendine hayran bırakan mağarayı gezi ve özel tekne turlarıyla görebilirsiniz.

Dim Mağarası

Dim Mağarası

Ketsek Mevkii bölgesinde yer alan mağara ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Mağaranın içinde 4 adet galeri bulunuyor. Bölgenin en dikkat çekici oluşumlarından biri olan Dim Mağarası uzunluğu toplamda 360 genişliği 13 metreyi bulan oluşumun tavanlarındaki sarkıt ve diktiler ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

Günübirlik gezilerin baş tacı, Libyalılar, Bizanslılar gibi birçok medeniyete kucak açmış antik kentin bulunduğu alanda ziyaret edebileceğiniz hamam, Apollon Tapınağı ve birçok tarihi ev bulunuyor.  Burası aynı zamanda Antik çağlarda Pamfilya Bölgesi’nin en önemli liman kenti. Tarihi tiyatrosu, tarihi kalıntıları, ihtişamlı yapısıyla ziyaretçilerinde derin anlamlar bırakıyor ve onları adeta kendi tarihine götürüyor diyebiliriz. Mısır kraliçesi Kleopatra ve büyük aşkı Roma İmparatoru Marcus Antonius’un alanda beraber denize girip gün batımını izledikleri söylentisiyle de onu ziyarete gelen yüzbinlerce turistin olduğunu söyleyebiliriz

PLAJLAR

İnce Kum Plajı

İncekum Plajı

İnce kum plajı, yeşil ve mavinin eşsiz birleşiminin yanı sıra en önemli özelliklerinden biri de bölgedeki farklı türlerdeki ağaçların bulunması. Mandalina, greyfurt ve muz ağaçları plaja o kadar yakın ki Antalya’nın kavurucu sıcağından korunmak için bu ağaçların gölgesini tercih edebilirsiniz. Adından anlaşılacağı üzere incecik kumlarıyla en çok tercih edilen plajlardan biri olan İnce Kum Plajı, denizin çabucak derinleşmiyor oluşu ve berraklığıyla aile tatillerinin vazgeçilmezi.

Kleopatra Plajı

Kleopatra

İsmini MÖ 69-30 yıllarında yaşamış olan Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan alan plaj, 2 kilometre boyunca uzanan muazzam görünümüyle Antalya’nın hem en önemli hem de hikayesi ve manzarasıyla en çok merak edilen plajlardan biridir. Kleopatra, aynı zamanda Mavi Bayrak sahibidir. Güvenle yüzmenin keyfini çıkarabilir, çevredeki konfor alanlarından faydalanabilirsiniz.

Portakal Plajı

İlçe merkezine 3 kilometre doğuda yer alan plaj, ulaşımı kolay olup aile tatilleri için idealdir.  Bölgenin en çok tercih edilen halk plajlarından biri olan Portakal Plajı, toplamda 1 kilometrelik sahil uzunluğuna sahip.

Mahmutlar Halk Plajı

İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan plaj, bölgedeki plajlara oranla daha sakin olup, sahil uzunluğu 5 kilometredir. Deniz kumunun bir kısmı kumlu olsa da baz kısımlarında irili ufaklı taşlar bulunuyor. Yine de kalabalıklardan hoşlanmayanlar için doğru adres diyebiliriz.

Emirgan Ulaş Plajı

Mesire alanı olarak da hizmet veren plaj, ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Alanda gün boyu keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok kafe, piknik alanları yemek yiyebileceğiniz tesisler de bulunuyor. Doğayla iç içe görünüme sahip plajın tertemiz kumsallarıyla gelenlerin memnuniyetle ayrılmasını sağlayan plaj Alanya’nın en önemli plajlarından bir diğeridir.

Keykubat Plajı

3 kilometrelik uzunluğa sahip plaj, ilçe merkezinde bulunuyor. Çeşitli ağaçların bulunduğu alan oldukça huzur verici atmosferiyle beraber aynı zamanda da Mavi Bayraklı plajlardan biridir. Çocuklu aileler için de oldukça uygun olan diğer adıyla Begonvil Plajı, çeşitli su sporlarına dair etkinliklere katılıp ve aktiviteler gerçekleştirebileceğiniz özel alanlara da sahip.

Damlataş Plajı

Damlataş Mağarası’nın hemen yanında bulunan plaj ilçe merkezine oldukça yakın mesafede bulunuyor. Diğer plajlara göre biraz dalgalı olan denizi çocuklu aileler için dikkat edilmesi gereken unsurlar taşıyor. Damlataş aynı zamanda bir diğer Mavi Bayraklı plajlar statüsünde yer alıyor.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9445
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.