2.12.2022 14:50:00

Antalya Merkezde Gezilecek Yerler

Antalya Merkezde Gezilecek Yerler

Akdeniz’in incisi Antalya Merkez “Turizmin Başkenti” olarak anılmaktadır. Hem yaz turizmini hem tarihi detayları içinde barındıran şehir hem yeşilliğiyle hem masmavi deniziyle güzelliğini gözler önüne seriyor. Bu şehrin denize çıkan sokaklarında bisikletinizle denize sıfır palmiyeli yollardan geçerek gezebilir şehrin özgün lezzetlerini deneyebilir ve keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Antalya’da turistseniz ve Merkezi’ni keşfetmek istiyorsanız günübirlik Antalya karttan alıp Merkez’de yer alan Arkeoloji Müzesi’nin yanından hareket eden nostalji trenlerine binerek gezinize başlayabilirsiniz.

Antalya Tarihi Kaleiçi

Antalya Tarihi Kaleiçi

Sadece sokaklarında gezerek bile keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bu yer, antika dükkanları, restoranlar, oteller ve eski ahşap evlerle dolu.  Özellikle bahar aylarında çiçeklerle bezenen bu sokağa üç kapılı Hadrianus Kapısı’ndan giriş yapabilirsiniz. Üç Kapılar olarak da adlandırılan bu yapının tarihi Roma İmparatorluğu dönemine dayanmaktadır. Gündüzleri kadar geceleri de aktif olan şehrin Kaleiçi sokaklarında ve Hadrianus Kapısı’nda fotoğraflar çekilerek sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Konyaaltı Sahili

Konyaaltı Sahili

Antalya’nın Merkezi’nde yer alan bu plaj yazın yerlilerin ve turistlerin kışın da özellikle turistlerin zaman geçirdiği yerlerden biri. Temiz ve sıcak deniziyle keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bu sahilin adı hakkında rivayetler bulunmakta. Antalya ile Konya’nın birbirine bağlı olduğu Osmanlı döneminde askerlerin toplandığı alan “Konyaüstü” olarak anılırmış. Konyaüstünün alt tarafında kalan plaj içinde halk “Konyaaltı” demeye başlamış. Yaz, kış aktif olan bu sahilin yan tarafında yer alan Antalya Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenen konserlere katılabilirsiniz.

Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu Parkı

Deniz kıyısında yer alan bu parkta birçok bitki türü, çiçekler ve ağaçlar yer almaktadır. Bu doğa harikası yerde aynı zamanda 54 farklı kuş türü de bulunmaktadır. Çalı Bülbülü, Yeşil Papağan, Arı Kuşu, İshak Kuşu gibi birbirinden ilginç ve güzel kuş türünü görebilirsiniz. Sevdiklerinizle piknik yapabilecek, gün doğumu ve batımını izleyebilecek, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bu park temiz havasıyla sağlığınıza da iyi gelecektir.

Doyran Göleti

Doyran Göleti

Antalya’nın kamp yapmak için elverişli yerlerinden biri de Doyran Göleti. Yemyeşil doğası, gölün kendine has rengi ve çevresinde yer alan dağlar ile şehrin içinde yeni bir şehirle buluşuyorsunuz. Karavanınız ile de gelebileceğiniz bu yerin çevresinde herhangi bir tesis bulunmadığı için ihtiyaçlarınızı önceden karşılamalısınız. Eskiden adı “Doyuran” olan bu yer için halk burada yenen her şeyin doyurduğuna inanmaktadır. Doğa yürüyüşleri yapmak ve kafa dinlemek istiyorsanız sizin için doğru bir adres olacaktır.

Antalya Saat Kulesi

Antalya Saat Kulesi

Şehir merkezinin kale görünümlü bu saati turistleri tarihi yapısıyla karşılamaktadır. Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan yapı Tarihi Kaleiçi Kapısının mevkiinde yer almaktadır. Saat kulesinin ardından Tarihi Kaleiçi’ni gezebilir. Sonrasında da limana inerek korsan gemileri gibi süslenmiş tur gemileriyle merkezin dışındaki deniz mağaralarını ve Antalya şelalelerini ziyaret edebilirsiniz.

Antalya Aquarium

Burası 40 tematik akvaryumdan sonra uzunluğu 131 metreyi bulan dünyanın en büyük tünel akvaryumudur. Birçok deniz canlısıyla karşılaşabileceğiniz akvaryumun dışında Snow World & Ice Museum’da gerçek kardan toplar yapabilir ve aynı zamanda botlarla buzdan kaydıraklarda kayabilirsiniz.  İçinde maceracı, tropik bir alan oluşturan WildPark’ı gezmeyi unutmayın.

Antalya Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi

Antik Yunan, Helenistik ve Roma kent ve kasabalarının merkezi olan Antalya bu tarihi dönemlerin izlerini barındırmaktadır. Bu izlerin birçoğunu bünyesinde sergileyen müzenin Doğal Tarih Salonu’nda soyu tükenmiş sefalopodların fosilleri Tarih Öncesi Salonu’nda Paleolitik, Mezolitik, Kalkolitik, Neolitik dönem buluntularına yer verilmektedir. Müzede aynı zamanda seramik, mozaik, lahit, paralar, portreler içinde salonlar bulunmaktadır.

Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

2011 yılında açılan müze, Sunay Akın danışmanlığında kurulmuştur. 1860 ve 1980 arası dönemdeki antika oyuncakların yer aldığı dergide yerli ve yabancı üretim birçok oyuncağa rastlamak mümkün. Müzenin girişinde Antalya’nın kültür ve medeniyetinin simgesi niteliğinde kâğıttan bir gemi ile karşılaşıyorsunuz. Bunun gibi ince detayların Red Kit, Şirinler, Keloğlan ve daha nicesinin yer aldığı müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

Tünektepe Teleferik Tesisleri

Antalya Körfezi, Toros Dağları ve şehrin geniş çerçevesini gökyüzünden izleyebileceğiniz bir fırsat. Sarısu Mesire Alanı içinden hareket eden teleferik Tünektepe dağına doğru gitmektedir. Antalya’nın manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz teleferik turundan sonra sosyal tesis içerisinde dünya mutfağından lezzetleri de deneyebilirsiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9472
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.