23.11.2022 12:00:00

Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin'de Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi Artvin; dağları, ormanları ve en çok da misafirperver insanıyla gidip de pişman olunmayacak yerlerden biri kesinlikle. Şehrin turistik gelişimi doğa turizmi üzerine yoğunlaşsa da içinde tarihini yansıtan birçok yapı da bulunuyor. Gürcistan’ın sınırında yer alan, yemyeşil yaylaları, benzersiz şelaleleri ile doğa tutkunları için muazzam gezi rotasına sahip şehrin, mutlaka görülmesi gereken yerlerine gelin hep beraber göz atalım.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl Sahara Milli Parkı

Şavşat ilçesinin 25 kilometre kuzeyinde bulunan park, Karagöl ve Sahara olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Karagöl bölümünde konaklama hizmeti verilmekte olup, kamp alanları da mevcut. Bu bölgede daha çok ormanlık alan, göl ve çayırlar bulunurken Sahara’da yayla turizminin önemi daha yüksektir.

Mençuna Şelalesi

Mençuna

Artvin’in merkezine 80 kilometre mesafede bulunan şelale, doğal güzelliği ile şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Etrafındaki bitki örtüsü, cıvıl cıvıl kuş sesleriyle görenleri adeta büyüleyen Mençuna, yaklaşık 100 metre yükseklikten dökülen şelale suları sayesinde oluşan 200 metrekarelik bir gölün varoluşunu da sağlıyor. Bu doğa harikasını özellikle nisan, mayıs aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Satlel Kalesi

Satlel

Günümüze dek olukça hasar almasına rağmen ayakta kalan kalenin, tarihin izlerini taşıması açısından mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri Artvin’de. Şavşat ilçesine 2 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi yapı, ne zaman yaptırıldığı net olarak bilinmese de Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde adı geçmekte olup, 9 yüzyılda Belgrat Krallığı tarafından inşa edilmiştir. İçerisinde sarnıç ve şapel kalıntılarının yanı sıra, günümüze kadar gelmeyi başaran sur duvarlarının görenleri kendine hayran bırakması söz konusu. Ulaşımı oldukça kolay sağlanan kaleyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Çoruh Vadisi

Çoruh Vadisi

Çermeli ve Masat çaylarının birleşimiyle ortaya çıkan vadi, ideolojisi Kretase, Palezoik ve Eosen gibi birçok tarihten kalma kaya tipleriyle, ilginç bir yapıya sahip. Birçok yerleşim yerinin beslendiği vadinin bitki örtüsü de oldukça çeşitli. Zengin floraya sahip vadide, 83 bitki tipi var ve yalnıza üçü bu vadiye özgü. Bu hem doğa hem de coğrafi hazineyi görmeden Artvin’den ayrılmayın.

Altıparmak Tabiat Parkı

Şehir merkezine 26 kilometre uzaklıkta yer alan doğal park, 2013 yılında korumaya alınarak milli park ilan edilmiştir. İçerisinde eşsiz dereler, birbirinden önemli tarihi eseler bulunan Altıparmak Tabiat Parkı, doğa sporları için de oldukça uygun. Siz de tarih ve doğanın eşsiz birlikteliğine meraklıysanız, buraya mutlaka uğrayın.

İntkor Yaylası

Artvin’in en göz alıcı yaylalarından biri olan İntkor, Yusufeli ilçesinde bulunuyor. Birbirinden güzel gölleriyle ilgi çeken yaylada toplamda biri volkanik olmak üzere toplam dokuz adet göl mevcut. İçerisinde bulunan bir diğer doğa harikası da Ciro Şelalesi. Temiz havasıyla içinizi ferahlatacak, su sesleriyle kulak dolduran İntkor Yaylasına mutlaka gitmeli hatta düzenli olarak temmuz aylarında çevre sakinleri tarafından düzenlenen yayla şenliklerine katılmalısınız.

Cehennem Deresi Kanyonu

Kanyon

İlçe merkezinin 7 kilometre kuzeybatısında bulunan kanyon, dünya çapındaki sayılı kanyon vadilerinden biridir. 500 metre uzunluğu, 70 metre genişliği ve 6 metre derinliğinden oluşan Cehennem Deresi Kanyonu, Ardanuç suyuna açılıyor. Dağların arasında oluşmuş bu coğrafi oluşumun ulaşımı biraz zor olsa da ismi gibi merak uyandıran yapısı ve konumuyla bu gizemli vadiyi ziyaret etmenize mutlaka değecektir.

Macahel

Borçka ilçesine bağlı olan coğrafya harikası, kendisini oluşturan Camili, Efeler, Kayalar, Uğur, Düzenli ve Maral köyleriyle bilinmekte. 2006 yılında Unesco tarafından Türkiye’nin ilk kez “Dünya Biyosfer Rezerv Alanı” unvanına layık görülen bölgede sizi bolca sis, serin esinti, temiz hava ve ilgi çekici dağ keçileri karşılayabilir. Doğal yaşamın merak edilen yörelerinin ve Karadeniz’in meşhur dik bayırlarının tam adresi burası. Karadeniz turunuzu Macahel’e uğramadan bitirmek olmaz, öyle değil mi?

Dört Kilise Manastırı

Orta Çağ Dönemi manastır oluşumunu etkileyici biçimde yansıtan ve plan açısından Barhal Kilisesi’ne bezeyen Dört Kilise, kompleks bir yapı olup dört farklı bölümden oluşuyor. Yusufeli ilçesine bağlı Tekkale Köyünde yer alan manastır, Tekkale Manastırı olarak da biliniyor. Mimari yapısı ve tarihçesi bakımından oldukça ilgi çeken manastır Artvin’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Cam Teras

Cam Teras

Ülkemizin en yüksek cam teras statüsüne sahip, Sıkıldım Kayası mevkiinde bulunan teras, tarihte köylü tarafından 1954 senesinde kayalara oyularak inşa edilmiş. İl merkezine 12 kilometre mesafede bulunan Cam Teras, Hatila Deresi’nden 220 metre yükseklikte yer alıyor. Gerek manzarası gerekse ürküten yüksekliğiyle dikkatleri üzerine çeken teras, yılda yaklaşık olarak 25 bin ziyaretçiyi ağırlayan Artvin’in en önemli turistik yerlerinden biridir.

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6155
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.