7.12.2022 22:45:00

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Balıkesir’e bağlı olan ve Marmara Bölgesi’nin gözbebekleri içerisinde yer alan Avşa Adası, genel olarak yaz mevsimlerinde denizi için konaklamalı olarak ziyaret edilen yerlerden birisidir. Sadece yazın değil diğer mevsimlerde de farklı noktalara sahip olmasından dolayı tercih edilebilecektir. Özellikle de adanın en çok tercih edilme sebeplerinden birisi İstanbul’a yakın olmasıdır. Yaz tatili denildiğinde en çok sevilen yerlerden birisi olan bu ada, hem yerli hem de yabancı turistlere her sene ev sahipliği yapmaktadır. Denizinin temiz olması da bu tercih sebepleri içerisinde yer almakta. İstanbul’dan ulaşım sağlamak isteyen kişiler için de İDO seferleri bulunmakta. Peki Avşa Adası gezilecek yerlerdenildiğinde akla ilk hangi yerler gelmekte? Gelin bu soruya birlikte bakalım.

Avşa Çarşısı

İskele boyunca uzanan bu çarşıda çok farklı hediyelik eşya seçenekleri yer alıyor. Dönerken sevdiklerinize götürebileceğiniz buzdolabı magnetlerinden tutun sizlerin orada konaklarken ihtiyaç duyacağınız eşyalara kadar farklı seçenekler de bu çarşıda yer almakta. Arabalara açık olmamasından dolayı çarşıda gezmek de daha kolay bir hale gelmekte. Aynı zamanda akşamları yürüyüş yapmak isteyen kişilerin bu çarşıdan geçmeleri mümkün. Fakat bayram dönemlerinde ya da hafta sonlarında çarşının çok kalabalık olduğunu söylememiz gerekmekte. Çarşının üst binalarında da konaklamanız için apartlar yer almakta. Plaja yakın olduğu için çokça tercih edilen bu çarşı hem sabah hem de akşamları gezme amaçlı kullanılabilecek.

Manastır

Manastır

Avşa’nın merkezine yakın gezme alanları arayan kişilerin uğrak yerlerinden birisi de Manastır olarak karşımıza çıkıyor. Avşa Adası’na yaklaşık olarak 2 kilometre mesafede bulunan bu yer, tarihi zenginlik açısından sevilen yerlerden birisi. Fakat tarihi eser yönünden ne yazık ki eser kalmadığını söylemeliyiz. Birkaç kalıntıyı bulunduran bu yer eski dönemlerde dinamit ile yıkılmış durumda. Adadan çıkıp yürüyüş amaçlı olarak bu yerden geçip oradaki birkaç kalıntıyı görmeniz mümkün olabilecek.

Şarap Fabrikaları

Avşa Adası’nın denizden sonraki en meşhur ögelerinden birisi de şaraplarıdır. Lezzetli şarap içmek isteyen kişilerin Avşa’da bulunan şarapları tatmalarını öneriyoruz. Avşa’da yapılan şaraplar genel olarak Ada Karası üzümlerinden oluşturulmakta. Avşa’da ayrıca iki farklı şarap fabrikası yer almaktadır. Şarap tadımından keyif alan kişiler bu fabrikaları da ziyaret edebilecektir. Bortaçina ve Büyülübağ isimlerinde olan bu fabrikalardan aynı zamanda şarap da satın alabileceksiniz.

Yiğitler Köyü Plajı

Yiğitler Köyü Plajı

Bazı günler rüzgarlı olan bu plaj, adanın arka kısmında yer almakta. Temiz olan bu plaj, daha sakin olması yönüyle tercih edilebilecektir. Yazın tam olarak hissedildiği dönemlerde tercih edilebilecek olan plajın çevresinde oteller de yer almakta. Avşa Adası’nda konaklamak isterseniz bu taraflardaki otelleri de tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda şemsiye ve şezlong gibi hizmetlerin bu plajda bulunmadığını söylemeliyiz. Kendi havlunuzla beraber giderek güneşlenebilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı

Avşa Adası’nın belli bir bölümünde yer alan servisler bu plaja ulaşım sağlamakta. Özellikle de Avşa Adası’nın gözbebekleri içerisinde yer alan bu plajın hem sakin hem de temiz bir denize sahip olduğunu belirtmeliyiz. Denizin altında çok fazla taş olmaması da isminin nereden geldiğini bizlere göstermekte. Altınkum Plajı aynı zamanda bir halk plajı özelliğindedir. Bundan dolayı da güneşlenmeden önce plaja herhangi bir ücret de ödemeyeceksiniz. Plajın hemen yakınında yer alan restorandan istediğiniz yemekleri ya da içecekleri de almanız mümkün.

Kadınlar Plajı

Avşa Adası’nda en sevilen plajlardan birisi olan bu plaj, sadece kadınlara ait. İsterseniz burada güneşlenip denizin tadını çıkarabilirsiniz. Çok fazla büyük bir plaj olmamasından dolayı da etrafına yakın yerlerde duş ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir yer bulunmamakta. Kısa süreli olarak tercih edilebilecek olan plaja gitmeden önce hazırlıklı olmak daha faydalı olacaktır. Bu plajın da yine ücretsiz olduğunu söylemek gerek.

Çınar Koyu

Çınar Koyu

Avşa Adası’na yaklaşık olarak 6 kilometre mesafesi bulunan koyun, merkezden de ulaşımını sağlamak mümkün. Minibüsler her saat başında yolcu aşıp bu koya ulaşım sağlamakta. Genel olarak Avşa’nın her yerini gezmiş olan kişilerin en beğendiği koylardan birisi de Çınar Koyu olduğu belirtilmekte. Farklı işletmelerin etrafta yer almasından dolayı bu koy civarında da konaklama yapabilirsiniz. İşletmenin yakınında bir yerde denize girecekseniz de şemsiye ve şezlonglara ücret ödemeniz gerekecektir.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3959
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.