3.01.2023 14:10:00

Aydın Merkez'de Gezilecek Yerler

Aydın Merkez'de Gezilecek Yerler

Aydın ili Ege Bölgesinde yer almaktadır. Ülkemizin saklı cennetlerinden sayılabilecek bir yer olan Aydın; Didim ve Kuşadası gibi tatil cennetleriyle, güzel plajları, antik kentleri ve doğasıyla gerek yaz gerekse kış turizmi için harika bir yer olarak gözümüze çarpıyor.

AYDIN ARKEOLOJİ MÜZESİ

Aydın Arkeoloji Müzesi içerisinde sergi salonu, çok amaçlı salon, çocuk atölyesi barındıran bölgelerden oluşmaktadır. Aydın’da yapılan arkeolojik kazılar sonucu elde edilen tarihi eserlerin çıkarılıp sergilendiği bu müze, arkeoloji meraklılarının görmek isteyeceği bir yer.

TRALLEİS ANTİK KENTİ

Tralleis Antik Kenti, Aydın’ın direkt merkezinde yer alan bir antik kent olarak dikkatimizi çekiyor. Kestane dağlarının güney yamacında ki plato da yer alıyor. Aydın merkeze 1 km uzakta bulunan antik kent, Argoslular ve Tralleisliler tarafından kurulmuştur.

Helenizm’in etkilerinin de görüldüğü bu Antik kent’de özellikle M.Ö 334 yılında İskender tarafından ele geçirilmesinin ardından bunun yanlış bilgi olmadığının kanıtı olarak sunulabilir. Antik kentte ayakta kalan tek eserin Üç Gözler adı verilen Gymnasiuma ait eserlerdir. Bu yapı Antik çağın eğitim, spor ve kültür eğitimi yaptırılan alan olarak söylenebilir. Roma dönemine ait bir hamam, tiyatro, agora, stadyum kentin diğer yapıları arasındadır.

CİHANOĞLU CAMİİ

Aydın merkez de yer alan Cihanoğlu Camii, Müderris Cihanoğlu Abdülaziz tarafından 1576 yılında inşa ettirilmiştir. 18.yüzyılda Osmanlı mimarisinin etkisi altında olduğu barok dönem mimarisinde yapılmış bir eserdir.

Caminin giriş kapısının etrafında mermer sövelerle sınırlandırılmıştır. Ayrıca bu kapının üzerinde 1756 tarihine ait bir yapım kitabı da bulunmaktadır. 2010 yılında caminin restorasyonu tamamlanmış daha güzel bir görünüme kavuşturulmuştur.

NASUH PAŞA KÜLLİYESİ

Nasuh Paşa Külliyesi, Aydın Merkez’de Köprülü Mahallesinde yer alan bir yapıdır. İçerisinde külliye, hamam, medrese, mescid ve han bulunan Nasuh Paşa Külliyesi, taş tuğla ve devşirme malzemelerden yapılmıştır.

Osmanlı döneminde şehir içi ve avlulu hanlar grubunda yer alan bu Külliye, halk arasında Zincirli Han adıyla da biliniyor. Külliye, Nasuh Paşa tarafından 1708 yılında yaptırıldığı biliniyor.

GÜMRÜKÖNÜ HAMAMI

Erkekler ve kadınlar kısmı olarak çifte hamam şeklinde inşa edilmiş bir hamam olan Gümrükönü hamamı, 15.yüzyıldan 16.yüzyıl sonuna kadar olan bir zaman diliminde inşa edildiği düşünülüyor.

BEY CAMİİ

Bey Camii. Cami Üveys Paşazade Mehmet Bey’in torunu ve Cezayir Beylerbeyi Mustafa Paşa’nın oğlu Süleyman Bey tarafından 1683 yılında yaptırılmış. Bu camiiyi Mimar Sinan’In kalfalarından birisinin yaptığı düşünülüyor. Caminin minaresi bir depremde yıkılmış ve şerefe kısmından yukarısı yenilenmiştir. Ancak orjinalinden çok uzak olan bu restorasyon işlemi, Yunan işgali sırasında tekrardan tahribata uğramıştır. 1956 yılında cami tekrardan onarılıp orijinal haline getirilmiştir.TALES MATEMATİK MÜZESİ

Aydın da yer alan Tales Matematik Müzesi, matematiğin hayal gücü yardımı ile matematiksel algıları arttırıcı eğitim vererek şu an için ilkokul 3. sınıf ve üzeri öğrencilere hitap etmektedir. Müze içerisinde ilköğretim müfredatından üst düzey matematiğe kadar her seviye için istasyonlar mevcut.

Müzede ayrıca, günlük hayattaki matematiğe ilgi çeken, Altın Oran’dan Dört Renk Problemine, açı-görüntü sayısı ilişkisinden, kanalizasyon kapağındaki sırra, Mimar Sinan köprüsünden perspektife, Sezar Şifrelemesinden çeşitli mantıksal oyunlar gibi materyaller de mevcut. Müze gezi turları uzman matematik eğitmenleri ile rehberli turlar ile gerçekleşiyor.

ÇAVUŞ KÖPRÜSÜ

Çavuş Köprüsü; Aydın’ın Efeler İlçesi, Cuma Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. Köprü kesme taş malzeme ile inşa edilmiş. İki sivri kemerden oluşan köprünün kemerlerinden soldakinin kilit taşı üzerinde öküz ya da boğa başı kabartması bulunuyor.

TRALLEİS ANTİK KENTİ

Aydın’ın merkezine 1 km mesafede bulunan Tralleis Antik Kenti, antik kentin ismi olan Tralleis’in kelime anlamı Halkın kenti anlamına gelmektedir. Dağ yamaçlarına kurulan bu kent Üç Gözlü bir yapı şeklindedir. İçerisinde stadyum, hamam, tiyatro gibi alanları içermektedir. Antik çağlarda tuvalet kültürünü merak edenler için bu antik kentin içerisinde ki Latrina adını verdikleri antik tuvaletleri gezebilirler. Aydın’a geldiğinizde görmeniz gereken antik kentler arasında yer almaktadır.

ALABANDA ANTİK KENTİ

Aydın il merkezine yaklaşık olarak 35 km mesafede yer alan Alabanda Antik Kenti, Karia tipi tarihi yapıların sergilendiği Alabanda Antik Kenti’nde, Hitit döneminden Roma dönemine kadar pek çok farklı medeniyetin izleri görülmektedir. İçerisinde meclis binası, iki tapınak, agora ve tiyatro bulunuyor. Arkeolojik olarak kazılar yapılan bu alan Aydın’ın önemli antik kentleri arasındadır. Bölge de yapılan kazılarda çıkartılan eserler Aydın ve İzmir Arkeoloji Müzelerinde sergilenmektedir.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1272
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.