1.12.2022 08:45:00

Ayvalık'ta Gezilecek Yerler

Ayvalık'ta Gezilecek Yerler

Ege sahil kıyısında bulunan yüzölçümü küçük bir ilçe olan Ayvalık, ülkemizin en önemli turizm noktaları arasında yer almaktadır. Balıkesir’in birçok medeniyete ev sahipliği yapan sahil kasabası, tarihi ve eşsiz doğal güzellikleriyle, temiz ve berrak deniziyle tatilcilerin özellikle tercih ettikleri rotalardan biri... Biz de Ayvalık’ta mutlaka görmeniz gereken bu yerleri sizler için listeledik.

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası

Volkanik lavlardan oluşan, şeytanın ayak izleri olarak bilinen ayak izleriyle hafızalarda yer edinen yüksek bir tepede bölgeye hâkim bir konumda bulunan Şeytan Sofrası hem ismiyle hem hikayesiyle herkesin merak ettiği ve Balıkesir’in en çok ziyaret edilen noktası. İsmini gün batımının kızıllığında şeytanların taş masada oturup sohbet ediyorlarmış gibi görünen gölge oyunlarından alan tepe, doğa yürüyüşçülerinin ve fotoğrafçıların da gözdesi. Balıkesir’e gelmişken Şeytan Sofrasını ziyaret etmeden ve birbirinden güzel manzara fotoğrafları çekmeden bölgeden ayrılmayın.

Taksiyarhis Anıt Müzesi

Taksiyarhis Anıt Müzesi

Balıkesir’in en sık ziyaret edilen turistik ilçelerinden Ayvalık’ta yer alan bölgenin ilk kilisesi olarak da anılan Taksiyarhis Kilisesi, 2012 yılında restorasyona uğrayıp müze haline gelerek ziyarete açıldı. Klasik mimarisiyle oldukça etkileyici görünen kilise Mareşal Fevzi Çakmak Caddesinde bulunuyor. Hz. İsa’nın yaşamını anlatan mermer ikonalar, altın süslemeli oymalar ve kabartmalar ile ziyaretçilerini adeta büyüleyen yapı çarpıcı iç mekân tasarımızla bizce de kesinlikle görülmeye değer.

Cunda Adası

Cunda Adası

Ayvalık ilçesinin 23 adasından biri olan Cunda; masmavi denizi, altın sarısı kumsalıyla Balıkesir deyince ilk akla gelen yerlerden biridir. Şarkılara konu olan Arnavut kaldırımlarında yürüyebilir, adada bulunan restoranlarda her çeşit deniz ürününü tadabilirsiniz. Doğal güzelliğiyle, mimarisiyle sizi kendine hayran bırakacak Cunda’dan ayrılmak istemeyecekseniz. Adanın tarihi dokuları sizi geçmişe götürebilir bizden söylemesi.

Saatli Cami

19. yüzyılın ikini yarısında Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilen, 1928’den sonra camiye dönüştürülen yapı ilçe merkezindeki İsmet Paşa Mahallesi’nde bulunuyor. Şehir içi ulaşım araçlarıyla kolayca varılan cami, ismini kilise iken inşa edilen çan kulesinin sonraki yıllarda saat kulesine dönüştürülmesinden almıştır. Ayvalık’taki önemli tarihi ve mimari yapılardan biri olan Saatli Cami’yi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Cennet Tepesi

Cennet Tepesi

Armutçuk Bölgesinde yer alan tepe, Şeytan Sofrasından sonra bölgede en çok ilgi gören tepedir. Ayvalık ve Cunda Adası’nı kuş bakışı izleyebileceğiniz, temiz havası ve panoramik manzarasıyla görenleri oldukça memnun eden bir rota. Ayvalık’a gelmişken bu tepede fotoğraf çekilip, temiz havaya doymadan ayrılmak olmaz.

Ayazma Kilisesi

Ayvalık merkezinde Kemalpaşa Mahallesinde bulunan diğer adıyla da bilinen Faneromeni Kilisesi, bölgenin genç dönem yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Dini kaygılar göz önünde bulundurulmayarak inşa edilmesiyle rakiplerinden farklı olan Ayazma, kuzeydoğu-güneybatı yönünde inşa edilmiş olup, Rum Ortodoks kiliselerinden biridir. Neo Klasik stili yansıtan süslemeleri ve yapısında bölgenin yöresel malzemelerinden biri olan Sarımsaklı taşının kullanılmasıyla da dikkat çeken bir kilise Ayazma. 2001 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılan yapı ise günümüzde hala oldukça ilgi gören kiliselerden biridir.

Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı

Genel olarak plajlarıyla meşhur olan Ayvalık’ın en çok ilgi gören plajlarından biri Sarımsaklı. 7 kilometre uzunluğunda, 100 metre ene sahip plaj, ince tanecikli kum kalitesi ve berrak deniziyle gelenlerin yüzlerinde tebessümle ayrıldığı, ülkemizin memnuniyet derecesi yüksek olan plajları arasında yer alıyor. Bölgede bulunan çeşitli konaklama yeri, kafe ve restoranlar, su sporları gibi aktivitelere sahip plaj, aile tatillerinin ve günübirlik kaçamakların en güzel uğrak noktası diyebiliriz.

Küçükköy

Küçük Köy

Merkeze 5 kilometre uzaklıkta bulunan kendine has pek çok özelliğe sahip köy, Rumlar tarafından Yeniçarohrori olarak adlandırılmış olup tarihi Fatih Sultan Mehmet Dönemine kadar uzanır. İçerisinde birçok sanatçının atölyesinin bulunmasıyla da sanat ve bilim köyü olarak da anılıyor Küçükköy. Tarihi yerleri ve birbirinden güzel sokaklarıyla bakmaya doyamayacağınız bir manzara sunuyor. Ayvalık’a gelmişken Küçükköy’ü görmeden buradan ayrılmayın bizden söylemesi.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8661
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.