10.12.2022 18:30:00

Balat’ta Gezilecek Yerler

Balat’ta Gezilecek Yerler

İstanbul'da bulunan Balat, farklı güzellikleriyle hafta sonu kaçamaklarında sıkça tercih edilebilecek yerler arasında bulunuyor. Hamamları, şirin kafeleri ve patrikhaneleriyle küçük bir şehir olan Balat, farklı özelliklere sahip yapılarıyla da görenleri büyülemekte. Herkesin mutlaka hayatı boyunca en az bir defa ziyaret etmesi gereken yerler arasında olan Balat’ta farklı etkinlikler de planlayabilirsiniz. Balat’ta gezilecek yerleribu yazımızda sizler için bir araya getirdik. Gelin ayrıntılı olarak bu yerlere birlikte göz atalım.

Balat Kültür Evi

Bu kültür evinin asıl amacı, Balat’ın daha da kalkınabilir bir halde olmasına imkan tanımak. Kadınların da ekonomik hayata katılımını sağlamaya çalışan kültür evi, farklı sergileri de bünyesinde toplamakta. Aynı zamanda el işi ve kişisel gelişim gibi kurslara da ev sahipliği yaptığını söylemek mümkün. Buradan çıkan el emeği mutfak ürünlerinin satışının yapıldığı yer de Vodina Cafe. Sizler de bu kafe ve kültür evini ziyaret edebilirsiniz.

Agora Meyhanesi

Agora Meyhanesi

1890’lı yıllarda kurulmuş olan bu meyhane, bölgedeki en eski mimari yapılardan birisi olarak karşımıza çıkmakta. Muhteşem dış görünüşüyle de herkesi büyülemekte. Balat’a gelmişken mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi olan bu meyhane, kelime anlamı olarak ‘’meydan’’ anlamında geliyor. Şu an ise Kalkan ailesi tarafından işletiliyor.

Merdivenli Yokuş

Merdivenli Yokuş

Bolca fotoğraf çekmek isteyen kişilerin uğraması gereken ilk durak bu yokuş. Evlerin muhteşem canlı renkleri sayesinde oldukça güzel olan fotoğraflar çekebileceksiniz. Özellikle de düzgün bir sıra ile dizilen bu evleri mutlaka görmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Hafta içi ziyaret etmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü hafta sonları evlerin önünde fotoğraf çekilmek isteyen oldukça fazla ziyaretçi yer alabiliyor. Ayrıca yokuştaki evler UNESCO projesi ile restore edilmiştir. Bu birbirinden harika görünümde olan evleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Aziz Andrea tarafından 4. yüzyılda kurulmuş olan bu patrikhane, tarihi açısından muhteşem bir örnek. Mimarisi açısından pek fazla etkileyici bir özelliğe sahip olmasa da, özellikle de çok eski tarihlerden beri ayakta durması onu özel kılan durumlardan birisi. Eğer yolunuz düşerse Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne uğrayıp bölgenin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ayrıca içeriyi ziyaret etmeniz de mümkün.

Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Küçük Mustafa Paşa Hamamı

1470’li yıllarda yapıldığı kayıtlara geçmiş olan bu hamam, hem kadın hem de erkekler için ayrı alanlardan meydana gelmekte. Hamam olarak kullanılmaya başlanmadan önce de üzerinde yer alan kubbesinden dolayı cami olarak kullanılmış olduğu bilinmekte. 1995 yılına kadar da hamam olarak kullanılmış olan bu yapı sonrasında kapatılmış. Şu anda da yeniden açılmış olan hamam ziyaretçilerini beklemekte.

Gül Cami

Heybetli bir görünüme sahip olan bu caminin minaresinin 2. Selim tarafından yapıldığı biliniyor. Ardından 2. Mahmud dönemine gelindiğinde de cami restore edilmiş ve camiye hünkar mahfili eklenmiştir. Şu anda da ibadet için açıktır.

Ferruh Kethuda Cami

Balat’ta mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir cami örneği olan Ferruh Kethuda Cami, 16. yüzyılda yapılmıştır. 1877 yılında yangından dolayı fazlaca zarar görmüş olan camiye sonrasında yenileme çalışmaları yapılmıştır. İç yapısı ile de hem yerli hem de yabancı turistleri oldukça etkilemekte olan bu camiyi günün her saatinde ziyaret edebilirsiniz. Cami ibadete açıktır.

Çıfıt Çarşısı

Çıfıt kelime anlamına baktığımızda, Osmanlı döneminde Yahudiler için kullanılan bir isim olarak karşımıza çıkmakta. Yahudiler de 1492’li yıllarda bu bölgeye yerleşip çarşı açtıkları için, çarşının ismi Çıfıt olarak kalmıştır. Balat’ın tarihini yakından incelemek isteyen herkesin ziyaret etmesi gereken yerlerinden birisi.

Ayakapı Hamamı

Bu hamamın mimarı Mimar Sinan’dır. Kesme taştan yapılmış olan hamamın 1582’de tamamlandığı biliniyor. Hamama restorasyon çalışması yapılmadığı için ne yazık ki bakımlı bir halde olduğunu söyleyemeyiz. Fakat tarihe kaynaklık etmesinden dolayı gezi listenize eklemenizi öneriyoruz.

İncir Ağacı Kahvesi

İncir Ağacı Kahvesi

İçi ve dışıyla zevkli bir şekilde döşenmiş olan bu rengarenk kahve, gezi sırasında soluk alabilmeniz için tercih edebileceğiniz yerler arasında. Özellikle de tabelasının rengarenk olması yanından geçenleri merak ettirir nitelikte. Ayrıca içerisinde Yeşilçam oyuncularının film afişleri de bulunmakta. İçeride fotoğraf çekebileceğiniz pek çok alan yer almakta. Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 238
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.