20.12.2022 18:25:00

Batı ve Orta Karadeniz'de Gezilecek Yerler

Batı ve Orta Karadeniz'de Gezilecek Yerler

Türkiye’deki en muhteşem tabiatlardan birisine ev sahipliği yapan Karadeniz, doğal güzellikleriyle herkesin ziyaret etmesi gereken bölgeler arasında yer almaktadır. Yeşilliğiyle herkesin hafızasına kazınan manzaraları ve temiz havasıyla muhteşem zaman geçirmek de mümkün hale gelmekte. Karadeniz Bölgesi’nde gezintiye çıkmak isteyen herkes, oranın doğal güzellikleriyle baş başa kalıp kafa dinleyebilecek. Ayrıca çekebileceğiniz doğa fotoğraflarıyla geçirdiğiniz zamanı ölümsüzleştirmeniz de mümkündür. Karadeniz’de gezilecek yerlere gelin beraber bakalım.

Gölcük Tabiat Parkı- Bolu

Yeşil ve mavinin iç içe geçmiş olduğu bu tabiat parkı, görenleri kendine hayran bırakacak nitelikte. Bolu’nun merkezinden yaklaşık olarak 15 kilometrelik mesafede bulunan bu göl suni bir göl olma özelliğinde. Suni set gölü olan bu gölde çok farklı ağaçlar görmeniz de mümkün. Bu alanda mükemmel zaman geçirmek sizler için olanaklı hale getirilmiş. Ayrıca giriş için belli bir ücret ödemeniz gerekmekte. Saat 08.00 ile 18.00 arasında açık olan bu tabiat parkına ulaşım da kolay bir şekilde yapılmakta.

Gökgöl Mağarası- Zolguldak

Zonguldak’ta yer alan bu mağaranın farklı hastalıklara iyi geldiği bilinmekte. Özellikle de astım hastalarının şifa bulabilmek amacıyla bu mağarayı ziyaret ettikleri elde edilen veriler arasında bulunuyor. Zonguldak merkezde bulunan bu mağara görüntüsüyle de büyülemekte. Giriş için ücret ödemeniz gereken bu mağaranın saat 09.00 ile 18.00 arasında açık olduğu biliniyor.

Ilıca Şelalesi- Kastamonu

Görenleri kendine hayran bırakan, adeta kartpostal görünümünde olan bu şelale, bolca yeşilliğe de sahip. Bu sayede temiz hava almak isteyen kişilerin en çok uğradıkları yerlerden birisi olma özelliğinde. Şelalenin fotoğraflarını çekmek ve şelalenin etrafında yürüyüş yapmak da mümkün. Kastamonu’nun ilçesi olan Pınarbaşı’na yakın olan bu şelaleye ulaşım da özel araçla sağlanabilecek.

İskilip Kaya Mezarları- Çorum

Osmanlı döneminden kalmış olan kalıntıları görmek isteyen kişilerin İskilip Kaya Mezarlarını mutlaka görmeleri gerekiyor. İskilip merkezde yer alan bu mezarlarda Roma döneminde ait kalıntılara ulaşmak da mümkün. Roma döneminde kalma kaya mezarları da bulunmaktadır. Tarihe ilgisi olan kişilerin hayatlarında en az bir kez de olsa mutlaka görmeleri gereken bir yer.

Erfelek Şelalesi- Sinop

Yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu şelaleyi görünce muhteşem güzelliği karşısında böyle bir yerin varlığını sorgulayacaksınız. Etrafında yer alan farklı ağaçların yapraklarının şelalenin üzerine düşmüş olması da şelalenin görünümünü daha da muhteşem kılmakta. Bahar aylarında bu şelaleyi gezmenizi tavsiye ediyoruz. Huzur yakalamak isteyen kişilerin Karadeniz turlarındaki listenin başına eklemeleri gereken yerlerden birisi. Ayrıca burada huzuru bulmanız da mümkün. Şelalenin çıkardığı ses ve muhteşem görüntüsüyle en çok seveceğiniz yerlerden birisi olacak.

Bandırma Vapuru- Samsun

Karadeniz turu yaparken o bölgenin tarihini de görmek isteyen kişilerin Samsun’da yer alan Bandırma Vapuru’nu görmeden ayrılmamaları gerekiyor. Belediye Evleri bölümünde yer alan bu vapurun bire bir aynısının yapılıp sergilendiği görülüyor. Ayrıca içerisi müzeden oluşmakta. O dönemlerin ruhunu daha yakından duymak isteyen kişiler için muhteşem bir örnek.

Borabay Gölü Tabiat Parkı- Amasya

Heyelan gölü olarak bilinen bu göl Amasya’da yer alıyor. Amasya’nın Taşova ilçesinden 25 kilometrelik uzaklıkta bulunan bu tabiat parkı için özel araç gerekmekte. Piknik ve kamp alanı olarak da tercih edebileceğiniz tabiat parkı, sessiz ve huzurlu vakit geçirmek isteyen kişiler için mutlaka tercih edilmeli.

Kral Kaya Mezarlıkları- Amasya

Kalker kayalara oyulmuş olan bu anıt mezarlar, yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok uğradığı yerlerimizden birisi. Toplamda 23 adet mezarlık bulunan bu yer, Amasya’nın merkezinde bulunuyor. Geziniz sırasında mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında. Hem dış hem de içini gezebileceğiniz bu mezarlıklar tarih açısından da çok büyük bir öneme sahip.

Perşembe Yaylası- Ordu

Eşsiz doğasıyla bilinen Ordu, bu güzellikler içerisinde yer alan Perşembe Yaylası’na sahip. Muhteşem manzaraya sahip olan bu yaylada yürüyüşler yapmanız da mümkün. Ayrıca bu yaylada farklı etkinlikler de gerçekleştiriliyor. Safari, yamaç paraşütü gibi farklı sporları yapmak isteyen kişiler için bu etkinliklerin hizmeti de verilmekte. Bu tür ekstrem sporlara ilgi duyan kişilerin mutlaka yaylaya gelip bu sporları yapmaları önerilmekte. Ayrıca yayla 1991 yılında Bakanlar Kurulu’nun aldığı bir karar doğrultusunda turizm merkezi olarak ilan edilmiştir.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6501
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.