27.04.2023 12:00:00

Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum Gezi Rehberi

Ülkemizde tatil cenneti denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Bodrum’a gitmeyi düşünüyorsanız bulabileceğiniz en ayrıntılı yazı buradadır. Her noktası ve köşesi ayrı zenginlik içeren ve ayrı hayatlar yaşanan Bodrum’u sizlere en özel şekilde anlatalım.

 

 

BODRUM NASIL BİR YER?

Bodrum, Muğla’nın güney batısında yer alan ve içerisinde onlarca tatil beldesi bulunan büyük bir ilçedir. Yaz döneminde nüfusu milyonları aşan Bodrum’un her köşesinde farklı bir hayat yaşanır. Bodrum ilçe merkezi ilçenin tam ortasında yer alır. Bu bölgeye gelecek olan kişiler önce Bodrum’u görüp ardından kendi tatil köşesine çekilirler. Tamamını gezmenizin en az 2 hafta süreceği Bodrum her yaz döneminde büyük bir tatilci karmaşasının profesyonel ellerle idare edildiği büyük bir makina gibidir.

 

 

BODRUM’UN KÖŞELERİ

 

BODRUM MERKEZ

Otogar

Bodrum şehir merkezi ilk olarak hakim olmanız gereken yer. Her şey burada bağlanmaktadır. Şehre doğru yol alırken indiğiniz bayırdan bembeyaz bir rüyaya girer gibi olursunuz. Kanınızın kaynamaya başladığı o masalsı şehrin tam ortasında otogar bulunur. Bu küçük otogarın içerisinde de tüm beldelere dağılan dolmuş durakları yer alır. Her yere gitmek için her zaman otogara dönmeniz gerekmektedir.

 

Bodrum Çarşı

Otogardan aşağı doğru inen yol Bodrum’un çarşısının başlangıcıdır. Üstü açık ve kapalı noktalardan geçerek başlayan çarşı birkaç sokağa dağılarak genişler. Her sokağında ayrı bir yaşam olan şehrin tüm sokakları denize çıkar. Çarşı içerisinde ağırlıklı olarak giyim ve hediyelik eşyaların bulunduğu dükkanlar yer alır. Restoranlar her ne kadar çarşının içerisinde bulunsa da genel olarak sahil çevresinde yer alır.

 

Bodrum Kalesi ve Bodrum Plajı

Çarşıdan aşağı indiğinizde yol ikiye ayrılır. Sağınıza döndüğünüzde kaleye gidersiniz. Kalenin içerisinde müze ve sergi alanları bulunur. Müzenin giriş ücreti ise 30 lira olup müzekart ile giriş yapabiliyorsunuz. 

 

Çarşıdan sola döndüğünüzde ise sağlı sollu restoranların arasından plaja ulaşıyorsunuz. Bodrum’un özellikle akşam saatlerinde kalbinin attığı yer bu plaj ve çevresidir. Plaj kenarına kurulan ışıklı masalar denize nazır bir akşam yemeğine davet eder sizi. Büyülü gün batımı eğlenceli geceleri ile Bodrum Plajı ve çevresi mutlaka ziyaret edilmelidir.

 


 

Zeki Müren Sanat Müzesi

Bodrum denilince akla gelen kişilerden ilki Halikarnas Balıkçısı olarak anılan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlıdır. Her köşede onun yazılarını okuyabilirsiniz. Halikarnas Balıkçısından sonra da bu şehrin en önemli ismi aslen buralı olmasa da kalplerde Bodrumlu olarak taht kurmuş olan Zeki Müren’dir.

 

Zeki Müren Sanat Müzesinde, sanat güneşimize ait birçok parça bulunmaktadır. Sahne yaşamı boyunca giydiği kostümlerinden, şahsi eşyalarına kadar birçok parça bulunuyor. Her köşede yaşamından kesitler ve ona dair hikayeler ile de onu daha iyi tanımamızı amaçlayan anekdotlar bulunuyor. Çarşının hemen içerisinde bulunan müzeyi de mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.


 

Bodrum GÜMBET

Gümbet denildiği zaman akla gelen ilk şey gece hayatıdır. Bölgedeki gece kulüplerinin birçoğunun bulunduğu bölge aynı zamanda konaklama için de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok otel, pansiyon ve apart tesisi bulabileceğiniz şehir oldukça kalabalıktır. Merkezine inen ve sahilinden uzanan iki ana caddesi bulunur. Gece hayatının aktığı barlar sokağında ise 10’dan fazla gece kulübü bulunur.

 

Gümbet sahili ise eğlencenin devam ettiği başka bir yerdir. Daha çok beach bar ve soft müzik şeklinde sahilde de eğlence devam eder. Sahil bölgesinde de birçok lüks otel sıralı olarak bulunur. Gümbette bulamayacağınız nerede hiçbir şey yoktur fakat şehir o kadar karmaşıktır ki gözünüzle görmeniz çok zordur. Eğer Gümbet’in kalabalığından uzaklaşmak isterseniz de bunun için alternatif Bodrumla Gümbeti ayıran ve Bodrum’un simgelerinden biri olan “yel değirmenlerine” gidebilirsiniz. Sahilden Bodrum istikametine devam ederek buraya ulaşabilirsiniz.

 

 

BİTEZ

Bodrum’un en uğrak yerlerinden olan Bitez, yarımadanın güneybatısında yer alır. Bodrumdan yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunur. Bu bölgede birçok otel ve eğlence mekanının bulunduğu yer olsa da hemen komşusu olan Gümbete kıyasla oldukça sakindir. Kendi koyu ve sahili bulunan Bitez, dondurmasıyla ünlüdür.

 

 

AKYARLAR

Bodrum’da en güzel plaj neresi diye sorulursa bunlardan biri de şüphesiz Akyarlar’da bulunan Karaincir Plajıdır. Eskiden meşhur olan Biri Bizi Gözetliyor programının çekildiği sahilinde bulunduğu kısım Akyarların doğu girişindedir ve bugün otel olarak işletilmektedir. Her köşesi ayrı hikaye olan Bodrum’un Akyarlar beldesi de daha çok sakin bir yapıya sahiptir. Ağırlıklı olarak kış dönemi de burada yaşayan yazlık sahiplerinin bulunduğu bu bölgede konaklama ve temel market alışverişlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Diğer ihtiyaçlarınız için Turgutreis’e gitmeniz gerekmektedir.

 

 

TURGUTREİS

Bodrum’un en büyük tatil beldelerinden biri de Turgutreis’tir. Yarımadanın batısında bulunan beldelerin merkezi konumunda olan belde bölgenin en sonudur. Karşısında bulunan Kos adası manzaralı gün batımları ile meşhurdur. Limanı ve alışveriş merkezi, büyük marketleri, konsept cafeleri, begonvilli çarşısı ile Bodrum’daki tatilin en önemli merkezlerinden biri olmaktadır. Çevresindeki birçok yer ile de lokal toplu taşıma bağlantıları olan şehir Bodrum için ikinci bir merkez konumundadır. Bu bölgede tatil düşünüyorsanızda konaklamanın tüm versiyonlarını burada bulabilmektesiniz. Sosyal yaşam için de her türlü aktiviteye Turgutreisten ulaşabilirsiniz.

 

 

GÜMÜŞLÜK

Turgutreis’in yukarı komşusu Gümüşlük Bodrum’un en huzurlu köşelerinden biridir. Masalsı bir ortamı ve içinde sakladığı huzuru sizlere tatil deyiminin tam karşılığını vermektedir. Eğer çılgın bir eğlenceden ziyade bir aşk tatili yapmak isterseniz Gümüşlüğü seçmelisiniz. Küçük çarşısı, sahilleri, yürüyüş rotaları, gün batımları ve rengarenk çarşısıyla sizlere adeta romantik bir ada ortamı vermekte. Geldiğiniz zaman dönmenizin zor olacağı bu noktada birçok konaklama alternatifine sahipsiniz. Tatil esnasında oluşabilecek tüm ihtiyaçlarınızı da burada giderebilirsiniz.

 

 

YALIKAVAK

Yalıkavak beldesi bölgenin marina merkezidir. Bölgeye gelen lüks yatçıların ve üst sınıf tatil severlerin en çok tercih ettiği yer Yalıkavak’tır. Bölgede birçok sahil bulunuyor olsa da en güzel noktalar beach clublara veya lüks otellere tahsis edilmiştir. Tatilin her tonunu bulabileceğiniz bu bölge yüksek kaliteli eğlencenin de Bodrum’daki merkezidir.

 

 

GÜNDOĞAN, TÜRKBÜKÜ, TORBA

Bodrum yarımadasının en izole beldeleri bunlardır. Genel olarak bir şehir yaşamından dahi söz edemeyeceğimiz bölge Bodrum’un ultra lüks otellerine ayrılmış bir yerdir. Bu bölgelerdeki oteller genel olarak bir sırta inşa edilmiş olup aşağılarında kendilerine özel sahilleri vardır. Çoğunlukla açık büfe ve ala-carte restoranları bulunan ve buradan hiç çıkmasanızda her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz olan bu otellerde en çok tercih edilen aktiviteler deniz sporlarıdır. Bu otellerin birçoğunun da gece kulüpleri kendi bünyesinden bulunmaktadır.

 


 

BODRUM’DAKİ İMKANLAR

Bodrum Etkinlik, Gece Hayatı

Bodrum’ya yapabileceğiniz tüm etkinliklere bulunduğunuz tatil beldesinden ulaşabilmektesiniz. Her bölge su sporları, tekne turları, safariler için kendi acentaları ile dolup taşmaktadır. Gece hayatı için ise en popüler noktalar Bodrum, Gümbet ve Yalıkavak’tır.

Bodrum Konaklama

Bodrum’da konaklamanın her çeşidinin tüm bütçelere göre olan versiyonlarını bulabilmektesiniz. Ülkemizde yatak kapasitesi olarak en büyük ilçelerden biri Bodrum’dur. 

Türkiye'nin en lüks ve önde gelen Otelleri yine burada bulunmaktadır

Mandarin Oriental, Susona gibi birbirinden ünlü ve Lüks Otellere Bodrum'da ulaşabilirsiniz.

Bodrum Ulaşım

Bodrum’un her köşesine gitmek için Bodrum merkezden hareket eden dolmuşlar bulunmaktadır. Ayrıca Bodrum’un Ortakent beldesi tüm beldelere ayrılan kavaşak konumunda olduğu için beldeler arası geçişlerde önce buraya ulaşmanız sizi diğer yerlere de ulaştıracaktır. Araba ve motorsiklet kiralama konusunda ise yaz döneminden Bodrum oldukça yoğun bir sirkülasyona sahiptir. İstanbul ve çevresindeki illerdeki araçların bir kısmı sezon başında Bodrum’a kiralanmak üzere getirilir. Bodrum’a havayolu ile gelmek isterseniz de şehrin 35 kilometre kuzeyinde de Milas-Bodrum havalimanı bulunur.

Bodrum Alışveriş

Bodrum’un her bölgesinde alışveriş için sonsuz alternatifleriniz bulunmaktadır. Eğer Bodrum’da avm alışverişi yapmak isterseniz de 3 adet avm şansınız bulunuyor. Bunlardan Oasis Avm ve Avenue Bodrum açık hava avmleridir. Oasis Gümüşlük kavşağında, Avenue Bodrum ise Oasisten 5 kilometre yukarıda yine ana yol kenarında bulunmaktadır. Bölgedeki en büyük avm ise Ortakent’teki Midtown Alışveriş Merkezi’dir.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Sitemiz üzerinden Bodrum Gulet Kiralama işlemlerini yapabilirsiniz 

Yine Bodrum'da Villa kiralama için Bodrum Villa Kiralama listelerimizde birbirinden güzel evler sizi bekliyor

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4278
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.