18.12.2022 09:30:00

Bornova Gezilecek Yerler

Bornova Gezilecek Yerler

İzmir şehir merkezine 10 kilometrelik uzaklıkta yer alan Bornova, şehrin en sevilen semtlerinden birisi. İzmir içinde kolay ulaşım olduğu için İzmir’in neresinde olursanız olun toplu taşıma sayesinde Bornova’ya kolaylıkla ulaşabilmeniz de mümkün olacaktır. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmasından dolayı da eski medeniyetlerin eserlerini bu alanda görmemiz mümkün. Bornova turistik alanlardan birisi. Bundan dolayı da yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağında olan yerlerden. İzmir seyahatine çıkmadan önce Bornova gezilecek yerlerlistemizi okuyup bu listeye göre plan yapmanızı öneriyoruz. Bu sayede daha kaliteli vakit geçirmeniz mümkün olabilecek.

Forum Bornova

Şehir içerisinde yer alan en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olan Forum Bornova, ünlü olan mağazaları bünyesinde barındırmakta. Kazım Dirik Mahallesi’nde yer alan Forum Bornova her mevsim farklı bir güzelliğe sahip. Saat 10.00 ile 22.00 arasında ziyaretçilere açık halde olan bu yer, aynı zamanda İzmir’in ilk açık yapıdaki alışveriş merkezi olma özelliğinde. Ayrıca Forum Bornova’ya ulaşımın da oldukça kolay olduğunu söylemek mümkün. Dilerseniz özel aracınızla bölgeye giriş yapabilirsiniz. Özel aracınız yoksa da toplu taşıma araçlarıyla Forum Bornova’ya ulaşabilmeniz mümkündür. Yaz akşamlarında yürüyüş yapabileceğiniz bir alan olan Forum Bornova, aileler tarafından da oldukça tercih edilmekte. İzmir’in simgelerinden olan palmiye ağaçlarının Forum Bornova içerisinde de yer aldığını söylemek mümkün. İçerisinde sinemanın da yer aldığı bu alışveriş merkezinin üst katında farklı yeme içme yerleri bulunmaktadır. Avrupa tarzında tasarlanmış olan bu alışveriş merkezini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Aradığınız hemen hemen bütün mağazaları da burada bulabileceksiniz.

Homeros Vadisi

Çamiçi’nde yer alan bu vadi, turistlerin ziyaret ettikleri alanlardan birisidir. İlçe merkezinden 10 kilometrelik bir mesafede yer alması da ulaşımın kolay bir şekilde yapılmasına imkan tanımakta. Dilerseniz toplu taşıma ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu vadi, adını ünlü Homeros’tan alıyor. Antik Yunan döneminde yaşamış olan Homeros’un bu alandaki bir mağarada yaşadığı düşünüldüğü için vadiye de bu ismin verildiği bilinmektedir. İçerisinde yer alan farklı göletler mutlaka gezilmeye değer alanlar içerisinde. Piknik imkanına sahip olabileceğiniz bu vadi, yerli halk tarafından da hafta sonları sıklıkla ziyaret edilmekte.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı

Kızılay’da bulunan Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, ilçe merkezinden hareket eden toplu taşıma araçlarıyla ulaşım için uygundur. İlçe merkezine de oldukça yakındır. Farklı etkinliklerin içerisinde yer aldığı bu alanda özellikle de Buz Sporları Salonu dikkat çekmekte. Buz hokeyi ve amfi tiyatronun da içerisinde yer aldığı bu alan mutlaka ziyaret listenize eklemeniz gereken yerler arasında. Sevdiklerinizle bu alanda keyifli vakit geçirmeniz de mümkün olacak.

Küçükpark

Üniversitelilerin buluşma noktalarından birisi olan Küçükpark, içerisinde pek çok işletmeyi de bulundurmakta. Yeme içme yerlerinden eğlence yerlerine kadar pek çok işletmeye ev sahipliği yapan Küçükpark’ta kaliteli vakit geçirmeniz mümkün. Ayrıca içerisinde kahvaltı mekanları da bulunduğu için kahvaltılarınız için tercih edebileceğiniz yerlere sahip. Yürüyüş yolları üzerinde yürüyüşünüzü yapabilir ve farklı dükkanları da keşfedebilirsiniz.

Bornova Büyük Park

Fevzi Çakmak Caddesi’nde bulunan bu park, ilçe merkezinden 3 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Toplu taşıma ile de ulaşım sağlamak mümkün. Bir dönemler mezarlık olarak kullanılan bu alanın üzerinde bölge düzenlemesi yapılmıştır. Şimdilerde ise dinlenme alanı olarak tercih edilmekte. Turistlerin ilgi odağındaki yerlerden birisi olan Bornova Büyük Park, yürüyüş yapabileceğiniz alanlara sahiptir. Dilerseniz bisiklet de sürebilirsiniz. Özellikle de yaz mevsimlerinde kalabalıklaşan bu alan, arkadaşlarınızla vakit geçirebilmeniz açısından tercih edilebilir alanlar arasında. Girişlerin ücretsiz olduğunu da söylemekte yarar var.

Yeşilova Höyüğü

İlçe merkezine 6 kilometrelik uzaklıkta yer alan bu höyük, en eski yerleşim yerlerinden birisi olma özelliğindedir. Bundan dolayı da yapılan arkeolojik çalışmalar sayesinde pek çok bilgi elde edilmiştir. Her mevsim açık olan bu alanda arkeolojik çalışmalar hala devam etmektedir. Ailenizle beraber ziyaret edebileceğiniz bu alan çocukların da ilgisini çekmektedir. İnteraktif müzeye sahip olması çocuklarınızın eğlenirken öğrenmesine de imkan tanıyacaktır. İzmir’in tarihi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak bu müze sayesinde mümkün hale getirilmekte. Ayrıca Yeşilova Höyüğü mimarisiyle de herkesi etkisi altına alacaktır. Yeşilova Höyüğü’nü ziyaret ederken aynı zamanda burada yer alan Taş Devri Köyü’nü de ziyaret listenize eklemenizi öneriyoruz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2663
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.