22.10.2022 16:15:00

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en çok nüfusa sahip dördüncü şehri olan Bursa; yemekleriyle, doğal güzellikleriyle her zaman ilgi çekici olmuştur. 2016 yılında Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında dünyada 28. sırada Türkiye’de ise birinci sırada yer almıştır. Bursa aynı zamanda kış turizmi için Türkiye’nin en önemli şehirlerinin başında gelir. 2543 metre yüksekliğe sahip olan Uludağ, Bursa sınırları içinde bulunur ve yerli- yabancı binlerce turist kış aylarında burayı tercih ederler. Bursaya yakın konaklama önerilerimiz için Sapanca Bungalov Evler listemize göz atabilirsiniz, 1 saat uzaklıkta.. Yine Bursa merkeze yakın Bursa Bungalov evler listelerimize göz atın 

 

İşte Bursa’da gezilecek yerler…

 

1-Uludağ Milli Parkı

 

Bursa denince akla gelen ilk şeylerden birisi Uludağ ve kış turizmidir. 1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ; hem günübirlik ziyaretçilerin hem kampçıların hem de uzun bir tatil yapmak isteyenler için çok güzel imkanlar sunmaktadır.

 

Gün boyu kayak yapmanın keyfine vardıktan sonra Bursa’nın enfes İskender Kebabı ve tatlılarını yiyebileceğiniz çok sayıda mekan da mevcuttur. Bunları yapmadan Bursa’dan dönerseniz gerçekten pişman olabilirsiniz.

uludağ

2-Bursa Teleferik

 

Türkiye’nin ilk teleferik hattı Bursa’dadır ve 29 Ekim 1963 yılında açılmıştır. Bu teleferik hattı 9 km yatay uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun teleferik hattı olma özelliğine sahiptir. Bursa’nın şehir merkezi ve Uludağ arasında karayolu dışında alternatif bir ulaşım yöntemi olan teleferikin sunduğu panaromik manzara ise gerçekten görülmeye değer!

 

Temiz bir dağ havası, enfes bir manzara, harika bir gezinti… Gelip kış sporu yapmayacak olsanız bile bu harika ortamı deneyimlemek bile sizi çok mutlu edecek.

Bursa Teleferik

3-Anadolu Arabaları Müzesi

Anadolu Arabaları Müzesi

17.000 metrekarelik geniş bir alanda kurulan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi 2002 yılında açılmıştır. Otomotiv sektörü için önemli bir şehir olan Bursa’da açılan bu müzede, beylirli at arabalarından günümüz modern araçlarına geçişin önemli örneklerini görebiliyoruz.

 

4-Yeşil Türbe

Yeşil Türbe

Bursa şehri simgeleşmiş önemli yapılardan biri de hiç şüphesiz Yeşil Türbe’dir. Yeşil Türbe, 1421 yılında Yıldırım Bayezit’in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Mimari olarak çok sayıda önemli unsurun birarada olduğu Yeşil Türbe tarihe ilgili herkesin muhakkak görmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

5-Gölyazı

Gölyazı

Gölyazı nerededir ve Gölyazı’ya nasıl gidilir soruları gezgincilerin en çok merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Uluabat Gölü kıyısında iki alçak tepeden oluşan küçük bir yarımada üzerine kurulu olan Gölyazı, gerek manzarası gerek kendine has havası ile Bursa’ya gittiğinizde muhakkak ziyaret etmeniz gereken bir nokta.

 

6-Koza Han

Kozahan

Tarihi Bursa dokuları arasında önemi büyük olan Koza Han 2.Bayazit döneminde yaptırılmıştır. 15.yüzyıl sonlarında yaptırılan bu hanlar bölgesinde aynı zamanda tarihi önemli camiler de bulunmaktadır.

 

7-Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri

Osmangazi Türbesi

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey ve oğlu Orhan Gazi’nin anıtlarının bulunduğu bu tarihi türbeler de Bursa için çok büyük öneme sahiptir. Tarihe ilgisi olan herkesin şehre geldiğinde muhakkak gittiği bu türbeler, farklı mimari tasarımları ile de görenlerin ilgisini çekmektedir.

 

8-Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı olan Cumalıkızı Köyü, son yıllarda fotoğrafçıların uğrak yeri olmuştur. Uludağ’ın eteklerinden gelen enfes hava ile Osmanlı mimarisini yakından görebileceğiniz bir yer Cumalıkızık… El işi ürünler yapan dükkanları, çok çeşitli yapıları, butik kafe ve restoranları ile her yaş grubundan turistin muhakkak gitmesi gereken bir yer bu köy.

 

9-İznik Gölü

İznik Gölü

Tarihi güzellikleriyle dolu Bursa’nın doğal güzellikleri de oldukça fazla. İznik Gölü Türkiye’nin en 5.tatlı su gölü. Gölde çok çeşitli türde balık bulunuyor ve bundan dolayı balıkçı teknelerinin de sıkça uğradığı bir yer oluyor İznik.

 

İznik Gölü ve çevresi çok iyi bir çevre düzenlemesinden geçmiştir. Yürüyüş parkurları, bisiklet alanları, mesire alanı gibi çok farklı şekilde kullanılacak şekilde dizayn edilmiştir İznik Gölü…

 

Gölün çevresinde konaklayabileceğiniz bungalov ve oteller de mevcuttur.

 

10-Bursa Cumhuriyet Caddesi

Bursa Cumhuriyet Caddesi

Bursa Cumhuriyet Caddesi, Bursa’nın İstiklal Caddesi olarak bilinmektedir. Trafiğe kapalı olan bu caddede 270 den fazla dükkan bulunmaktadır. Burası günün her saati gerçekten çok yoğun ve Bursalıların sıkça uğradıkları bir yer. Şehrin genel dokusunu anlamak için burayı görmenizi de tavsiye ediyoruz.

11-İskender Yemeden dönmek olmaz!

Bursa denince akla gelen ilk yemek İskender Kebabıdır. Bursa’nın neredeyse çoğu restoranında bulabileceğiniz İskender, şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin muhakkak tercih ettiği bir öğün olmaktadır. Sizlere de Bursa’da İskender yemeyi tavsiye ediyoruz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1032
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.