4.01.2023 09:45:00

Bursa Osmangazi Gezilecek Yerler

Bursa Osmangazi Gezilecek Yerler

Bursa’nın gezmek için en çok tercih edilen ilçelerinden birisi de Osmangazi’dir. İçerisinde pek çok tarihi bina ile birlikte doğal güzellik ve tatil yeri imkanı sunmaktadır. Bunun için de Bursa’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Osmangazi, günübirlik gezilerinizde de tercih edebileceğiniz bir yer özelliği göstermekte. Bursa Osmangazi gezilecek yerlere beraber bakalım.Bursa Yeşil Cami

İçerisinde pek çok cami bulunduran Bursa, özellikle en bilinen Yeşil Cami’ye de Osmangazi ilçesinde yer vermekte. Önemli eserlerden birisi olan Yeşil Cami’nin en büyük özelliği de üzerinde yer alan çini kaplamalardır. Osmanlı döneminden kalmış olan cami, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Aynı zamanda caminin mermerleri Marmara Adası’ndan getirilmiş. Bunun da sebebi bir dönemler daha da yoğun olan mermerlerin asıl yapıldığı yerin Marmara Adası olması. Öyle ki Marmara Adası’nın eski ismi Mermer Ada olarak kayıtlarda yer almaktadır. Muhteşem bir mimari eser özelliği gösteren Yeşil Cami mutlaka ziyaret edilmeli.

Bursa Kent Müzesi

Osmangazi Heykel’de yer alan kent müzesi, ziyaretçilerine şehrin tarihi özelliklerini sunuyor. Toplamda 3 katlı olan bina içerisinde Osmanlı’ya ait pek çok eserin de yer aldığını söylemek mümkün. Osmanlı tarihi ve kültürüne meraklı olan kişilerin uğraması gereken yerlerden birisidir.

Botanik Park

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen kişilerin sıklıkla ziyaret ettikleri yerlerden birisi de Botanik Park’tır. Park içerisinden çalı, ağaç ve farklı türlerdeki güller dikkat çekmekte. Çocuk alanlarının da yer aldığı bu parkta muhteşem vakit geçirmeniz mümkün hale gelecek. Kafa dinlemek isterseniz mutlaka bu alana uğramalısınız.

Uludağ Milli Park

Kış tatillerinin değişmez adresi olan Uludağ Milli Park sizlere muhteşem olanaklar sunmakta. Kış tatillerinde tercih edebileceğiniz park içerisinde pek çok oteli de bulundurmakta. Bu sayede dilediğiniz otelde konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca kayak yapabileceğiniz bölümler haricinde şelale, göl ve yayla gibi farklı alanları da bünyesinde tutuyor.

Karagöz Müzesi

Osmangazi Çekirge’de yer alan bu müze, Karagöz ve Hacivat hakkında derin detayları ziyaretçilerine sunmakta. Girişlerin ücretli olmadığını da belirtmeliyiz. Saat 09.30 ile 17.30 arasında giriş izni bulunmaktadır. Ayrıca içeriside sahne, galeri ve bir kütüphane de bulunmakta. Ayrıca binanın dış yapısı da görülmeye değer yerlerden.

Merinos Parkı

Bursa Osmangazi içerisinde gezilecek yer arayışında olan kişiler Merinos Parkı’nı ziyaret edebilirler. Temiz hava alabileceğiniz bu yer şehrin en büyük 2. parkı statüsü göstermekte. İçerisinde muhteşem bir doğa bulunduran parkta yürüyebilir, soluklanmak için kafelerde kahvenizi ya da çayınızı yudumlayabilirsiniz. Çocuklar için oyun alanlarına da sahip olduğu için aileler tarafından da yoğun bir ilgiyle karşılanmaktadır.

Bursa Bıçak Müzesi

Osmanlı döneminden gelen bu geleneğin halkla buluşturulabilmesi açısından açılmış olan müze, Bursa’nın en önemli sanatlarından birisi olan bıçak hakkında detaylı bilgi vermekte. Eski bıçakların da sergilendiği müzede farklı malzemelerden üretilmiş olan bıçakları yakından görebilme şansına kavuşabilirsiniz. Müzeye girişler ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Bursa Osmangazi gezilecek yerlerlistenize eklemeniz gereken müzelerden birisi.

İpek Han

Yakın tarihe kadar Bursa’nın en önemli geçim kaynakları arasında ipek böcekçiliği gösterilmekteydi. İçerisinde ipek tüccarları yer almasından dolayı bu ismi almış olan han, ne yazık ki günümüzde bu dükkanlara sahip değil. Mimari açıdan bakıldığında ise Osmanlı döneminden kalmış olan yapı tuğla süslemelerle inşa edilmiş durumda. Hanın içerisinde tekstil dükkanlarını görebilmeniz mümkün.

Irgandı Köprüsü

Bursa’nın tarihi yerlerinden bir diğeri de Irgandı Köprüsü’dür. 1442 yılında yapıldığı bilinen köprünün alt kısmından dere akmakta. Farklı restore işlemlerinden geçerek günümüze gelmiş olan bu yapı görülmeye değer alanlar içerisinde yer alıyor.

Bursa Yaşam Kültürü Müzesi

Bir dönemler konak olarak kullanılmış bu yapı, şimdilerde müze olarak kullanılmaktadır. Restore işlemlerinden sonra müze haline getirilmiş olan konağın Bursa hakkında derin bilgiler verdiği görülmekte. Bursa’nın kültürüne dair her şeyi bu müze içerisinde görmeniz mümkün. Pazartesi günleri kapalı olan müze diğer günlerde ziyaret edilebilecektir.

Bursa Sağlık Tarihi Müzesi

14 Mart Tıp Bayramı’nda açılmış olan Bursa Sağlık Tarihi Müzesi özel bir hastane tarafından kurulmuştur. Cumhuriyet dönemindeki belgeler ve cihazların da yer aldığı müzede eczane de yer almakta. Cumhuriyet dönemine ait olan bu belgeler sayesinde o dönem hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek de mümkün hale getirilmiş. Pazartesi günleri kapalı olan müze, haftanın diğer günlerinde ziyaret için açıktır.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9785
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.