18.12.2022 15:25:00

Bursa Gezilecek Yerler Doğa

Bursa'da Gezilecek Yerler Doğa

Marmara Bölgesi’nde yer alan Bursa, ‘’Yeşil Bursa’’ ismi ile anılmakta. Bu isme sahip olmasının da arka planında muhteşem doğa güzellikleri bünyesinde taşıması yer almakta. Yemyeşil bir doğaya sahip olması, temiz bir oksijen solumak isteyen kişiler için kesinlikle tercih edilmesi gereken şehirlerden birisi. Muhteşem güzellikleri içerisinde bulunduran Bursa, yabancı turistlerin de ilgi odağı olan şehirlerimizden birisi. Bursa gezilecek yerler doğa başlıklı bu yazımızda sizler için Bursa’da yer alan doğal güzelliklere sahip mekanları bir araya getirdik.

Uludağ

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan yerlerden birisi de şüphesiz ki Uludağ’dır. Bünyesinde bulunan oteller sayesinde tatil sürenizi uzatıp konaklamanız da mümkün. Muhteşem doğa güzelliğine sahip olan Uludağ’ın eşsiz güzelliklerini görmenizin yanı sıra kayak yapabilme imkanına da sahip olabileceksiniz. Uludağ Bursa’ya gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken yerlerden birisi. Ayrıca bu dağa kış mevsiminde gelmenizi öneriyoruz. Muhteşem manzaralara sahip olan Uludağ’ı yakından görebilir ve alanda eşsiz fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Gölyazı

Doğal güzellikleri açısından zengin olan Gölyazı, Ulubat Gölü’nün üzerinde bulunuyor. Farklı kafeleri sayesinde kahvenizi yudumlarken dinlenmeniz de mümkün. Ayrıca çevresinde çok fazla restoranı da bulunduran Gölyazı, ziyaretçilerinin oturup dinlenmesine imkan tanımakta. Zambak Tepe’ye çıkıp Gölyazı’nın tüm manzarasını görmeniz de mümkün olacak. Dilerseniz oltanızla burada balık da avlayabilirsiniz. Sakinlik ve doğa güzelliği arayan kişilerin tercih etmesi gereken alanlardan birisi.

İznik Gölü

Bursa denince akla gelen yerlerden birisi de İznik Gölü olmakta. Balık çeşitliliği açısından oldukça zengin olan bu gölde balık tutabilirsiniz. Yüzme ya da sörf gibi sporlara da imkan tanıyan göl, muhteşem doğasıyla sizleri baş başa bırakıyor. Doğa güzelliklerini gördükten sonra dilerseniz etrafında yürüyüş yapıp enerji de toplayabilirsiniz. Hafta sonlarında gezilecek yerler için de ideal konumlardan birisi.

Suuçtu Şelalesi

Bursa’nın doğa güzellikleri deyince Suuçtu Şelalesi’ni listeye eklememek olmaz. Genel olarak kampçılar tarafından da tercih edilen bu şelaleye özellikle yaz mevsimlerinde pek çok ziyaretçi akın etmekte. Ağaçlarla çevrili olan şelalede kafa dinlemeniz mümkün. Şehrin karmaşasından kurtulmak isteyen Bursa halkının da hafta sonu ziyaret ettikleri alanlardan birisi. Toplamda 38 metre yükseklikten akan şelale muhteşem fotoğraf kareleri için de tercih edilebilir özellikte.

Misi Köyü

Hafta sonlarında piknik yapabileceğiniz bir yer arayışındaysanız Misi Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Sit alanı olarak tanımlanmış olan bu yer tarih geçtikçe güzelliğini koruyan nadide yerlerden birisi. İçerisinde ayrıca çay da bulunan bu köyde etrafındaki kafelerde oturup dinlenmek de mümkün olacak. Kampçıların da duraklarından birisi olan köy aynı zamanda karavan alanını da bünyesinde taşımakta.

Uluabat Gölü

Kuşların göç yolu üzerinde yer almasından dolayı koruma altına alınmış olan bölümlerimizden birisi. Farklı kuş türlerinin de gözlemlenebileceği bu göl, Ramsar alanları içerisinde bulunuyor. 21 farklı balık türünün de içerisinde bulunduğu bu göl aynı zamanda Nilüfer yataklarına ev sahipliği yapmakta.

Botanik Park

1998 yılında tam anlamıyla sit alanı olmuş olan bu park, içerisinde birbirinden farklı bitki ve hayvan türünü de bulundurmakta. Koşu ve yürüyüş alanlarının da içerisinde yer aldığı park, aileler tarafından da oldukça sevilmekte. İçerisinde yer alan çay bahçeleri soluklanmanız adına tercih edilebilecek bölümlerden. Ayrıca çocuklu aileler tarafından tercih edilmesinin bir diğer nedeni de içerisinde su oyun havuzu ve çocuk oyun alanı bulunduruyor olması. Çocuklarınızla beraber harika vakit geçirebileceğiniz Botanik Park’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ayvaini Mağarası

Doğal güzellikleriyle zengin olan Bursa’nın bir diğer güzelliği de Ayvaini Mağarası’dır. 5.5 kilometrelik uzunlukta olan bu mağarada gölet ve dikit de yer almakta. Girişler ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır.

Atatürk Kent Ormanı

Odunluk Mahallesi içerisinde yer alan bu orman 150 hektarlık alana sahiptir. Piknikçilerin de sevdiği alanlardan birisi olan bu ormanda yürüyüş yapıp bisiklet sürebileceğiniz 6,5 kilometrelik alan bulunuyor. Dilerseniz bu alanda temiz hava ile beraber yürüyüş yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Çocuk oyun alanına sahip olmasından dolayı çocuklarınızla vakit geçirmeniz de mümkün. Gözlem kulesinden Bursa’nın muhteşem güzelliğine de bakabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekebilmek için de bu kuleye çıkabilirsiniz.

Oylat Vadisi

İnegöl ilçesinde yer alan vadi, Oylat Kaplıcaları’nı ziyaret edebilmeniz için de önem taşımakta. Dilediğiniz mevsimde vadiyi ziyarette bulunabilirsiniz. Özellikle de bu vadinin profesyonel fotoğrafçılar tarafından çokça tercih edildiğini söylemek mümkün.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 852
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.