7.01.2023 10:50:00

Büyükada'da Gezilecek Yerler

Büyükada'da Gezilecek Yerler

Büyükada, birbirinden farklı mimari yapılara sahip köşkleri, renkli renkli çiçekleri ve tarihi yapılarıyla İstanbul’un yoğunluğundan uzaklaşıp dinlenebileceğiniz bir yer. Özellikle yaz aylarında eğlenceli vapur yolculuğuyla geleceğiniz ada Prens Adaları’nın en büyüğü olarak bilinmektedir. Adaya geldiğinizde gelenek haline gelmiş olan dondurmalarından tatmayı unutmayın. Rengarenk çiçeklerle süslenen sokaklarından geçerek berrak maviliklere yürüyeceğiniz ada da gezebileceğiniz yerler:

Aya Yorgi Kilisesi

Müthiş manzarasıyla ünlü Büyükada’nın en çok ziyaret çeken yerlerinden biri olan kilise yerli ve yabancı turistlerin ilk durak noktası. Önceleri bulunduğu yerde bir manastır olan kilisenin adı da “Ayı Yorgos” olarak kullanılmaktaydı. Hac ibadeti olarak gördükleri bu kilise Ortodoks Hristiyanları için önem arz ediyor. Günümüzde Aya Yorgi olarak anılan kilise de fotoğraf çekmek kesinlikle yasak.

Rum Yetimhanesi

Avrupa’nın en büyük dünyanın ise ikinci büyük ahşap yapısı olan Rum Yetimhanesi Büyükada’da rağbet gören yerlerden bir diğeri.  Büyükada’nın tepesinde yer alan ahşap yapı günümüzde formunu hala korumaktadır. 1964 yılından itibaren kapalı olan yetimhaneyle ilgili pek çok rivayette bulunmakta. Özellikle binada yangın çıkmasını konu alan hikayeyi adada yaşayan yerlilerden dinleyebilirsiniz. Her ne kadar ziyarete açık olmasa da manzarası ve tarihi yapısı sebebiyle görülmeye değer.

Adalar Müzesi

İstanbul’un ilk çağdaş şehir müzesi olarak bilinen müzede kronolojik sıraya göre 10 dakikada Prens Adaları, adaların doğası, ilk insan izleri, ilk yerleşimler, gelenekler ve ritüeller gibi pek çok sürekli sergi bölümleri bulunmaktadır.  Ayrıca birçok geçici sergiye de ev sahipliği yapmış olan Adalar Müzesi tarihi eşyalardan belgelere, filmlerden ses kayıtlarına kadar birçok önemli içeriğe sahip. Adalar’ın yer aldığı konumdaki tüm jeolojik değişim ve gelişimleri bünyesinde taşıyan müze ziyaretçiler tarafından ilgi çekiyor.

Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Özellikle romanlarıyla Türk Edebiyatında önemli bir yer edinmiş yazar Reşat Nuri Güntekin’in evi de Büyükada’da yer almaktadır. Önemli sanatçıların soluduğu havayı, yaşadığı yerdeki atmosferi eserleriyle bağdaştırdığımızdan hep merak içinde oluruz. Pembe ve beyaz renkleriyle çevrili ev deniz kenarında olduğu için yalı köşk olarak da görülmektedir. Günümüzde müze olarak kullanılmasa da atmosferi ve konumu açısından görülmesi gereken ada evlerinden biri.

Büyükada Milli Parkı

Büyükada’nın sahip olduğu doğal güzelliklerin başında gelen bir tabiat parkı burası. Hem ada havası soluyup hem de yemyeşil doğasına ve sevimli hayvanlarına rastlayabileceğiniz bu yer geziniz için birçok imkan sağlıyor. Konaklama tesisleri, piknik alanları, yürüyüş parkurları, plajı, spor sahası, restoranlar ve manzara seyir alanlarının bulunduğu çok yönlü bir tabiat parkı burası. Gittiğinizde keyif alacağınız, dinlenip aynı zamanda eğlenebileceğiniz bu parka uğrayıp fotoğraf çekmenizi tavsiye ederim.

Mizzi Köşkü

Farklı mimarisi ve dikkat çekiciliğiyle bilinen köşk, George Mizzi tarafından yaptırılmıştır. Köşk, bir dönem otel olarak günümüzdeyse apart olarak kullanılıyor. Köşkün sol kısmında yer alan kule kırmızı tuğladan yapıldığı için yerliler tarafından Kırmızı Kuleli Köşk olarak da anılmakta. Büyükada’da yer alan ve özellikle mimari yapısıyla sizleri cezbedecek köşkte konaklayabilir isterseniz de gezebilirsiniz.

 

 

Conk Paşa Köşkü

Diğer adı John Avridimis Köşkü olan yapı Con Paşa ve ailesi için yaptırılmıştır. Yapıldığı dönemin mimari özelliklerini harmanlayarak bünyesinde toplamış olan yapı Büyükada’nın farklı köşkleri arasında hemen dikkat çekebiliyor. Dış süslemeleri, ahşap yapısı, sütunlu balkonları ve çatısında yer alan kuleleri bir araya gelerek köşke ihtişam katıyor. Ziyaretçilerini büyüleyen köşk bahçesinde de çeşitli heykeller barındırıyor.

Büyükada Saatli Meydan

Büyükada’nın merkez konumundaki meydanında çeşitli alışveriş yerleri, dondurmacılar ve restoranlar bulunuyor. Meydana adını da veren saat kulesi çevresinde yer alan çiçeklerle ortama müthiş bir hava katıyor. Adanın sembolü haline gelmiş olan saat kulesi Büyükada’ya geldiğinizde de sizi selamlayan ilk yapıt. Kimi zaman adada yaşayanların buluşma noktası kimi zaman da çocukluk fotoğraflarının baş tacı olmuş saat kulesine yerliler çok önem verir.

Dilburnu Tabiat Parkı

Büyükada’da sevilen bir diğer doğal parkta Dilburnu. Adadaki çoğu tarihi yapıyı çevresinde barındıran parka gezinizin sonunda gelip piknik yapabilirsiniz. Kızıl sincaplar, tosbağalar ve cıvıl cıvıl kuşların bulunduğu park denize yakınlığı sayesinde birçok koya da sahip. Koylarında denize girebileceğiniz parkta doğa yürüyüşleri yaparak da zaman geçirebilirsiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6599
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.