14.08.2023 13:00:00

Çeşme Gezilecek Yerler

Çeşme Gezilecek Yerler

İzmir’in tatil denilince ilk akla gelen lokasyonlarından biri de şüphesiz Çeşme’dir. Hemen yanı başındaki Alaçatı’dan ziyade daha fazla yerleşik nüfusu bulunan şehir daha çok yıl boyu yazlıkçıları tarafından nüfuslandırılmaktadır. Bölgedeki yaşamın uzun süredir devam etmesinin verdiği bir oturmuşluk da bulunmaktadır. Bu yazımızda Çeşme’yi sizlere en özel şekilde anlatacağız.

İzmir’in ve ülkemizin adalar hariç en batı noktasıdır Çeşme. Ege denizine nazır kurulmuş eski bir şehirdir. Çeşme şehir merkezi, Çeşme marinadan başlayıp, Tekke plajına kadar uzanan bir yerdir. Bu hat boyunca uzanan kısmı çarşı kesmektedir. Çarşının sonunda ise şehrin ana yapıları ve dolmuş durakları bulunuyor. Çeşme’nin adı ise şehirde bulunan yüzlerce ve binlerce yıllık çeşmelerin oldukça fazla olmasından gelir. 

Çeşme  Görülmesi Gereken Yerler 

Çeşme merkezde görmeniz gereken yerlerden ilki Çeşme Kalesi’dir. Çeşme Kalesi 1508-1509 yılları arasında  II. Bayezid döneminde Venedikle yapılan savaşlardan sonra bölge halkını ve ticaretini korumak maksadıyla yapılmıştır. Ege denizindeki en önemli limanlardan biri olan Çeşme limanı Piri Reis’in haritasında ve Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de yer almaktadır. Bugün ise kale müze olarak kullanılmaktadır. Çeşme kalesinin ve müzenin giriş ücreti 25 liradır ve müzekart geçmektedir.

Çeşme Kalesi, Osmanlı  Rus deniz savaşının kalıntılarının bulunduğu bir noktadır. İçerisinde Osmanlı ve Rus askerlerine ait eşyaların da bulunduğu bir müze vardır. Kalenin içerisinde bir de camii bulunuyor. Yakın dönemde ise restore edilen camii kullanıma da açılmıştır.  Caminin giriş kısmı ise kalenin üst tarafındadır. Kalenin çevresinde görebileceğiniz diğer şeylerden biri de Cezayirli Hasan Paşa ve aslanının heykelidir. Kalenin yine önünde denizden çıkarılan ve bu bölgede yaşanmış savaşlardan arda kalan toplar ve çapalar bulunmaktadır. 

 1. Çeşme Marina
 2. Çeşme Kalesi
 3. Çeşme Müzesi
 4. Tarihi Kervansaray
 5. Çeşme Çarşısı
 6. Aya Haralambos Kilisesi
 7. Alaçatı
 8. Ilıca
 9. Ildırı
 10. Erythrai Antik Kenti
 11. Quente Beach
 12. Breeze Beach
 13. Germiyan Köyü Otantik Ev
 14. The Beach of Momo
 15. Kocakarı Plajı
 16. Ayayorgi Koyu
 17. Cove
 18. Yuzu Beach
 19. Sole & Mare
 20. Buradan Ovacık
 21. Before Sunset
 22. Boheme Beach
 23. Delikli Koy
 24. Altınkum Halk Plajı
 25. Fly In Beach Altınkum
 26. Fun Beach Altınkum
 27. Çeşmeköy
 28. Urla
 29. Karaburun
 30. Sığacık
 31. Sakız Adası

Bu yerleri Kesinlikle görmelisiniz

 

TARİHİ KİLİSELER

Çeşme’de görülmesi gereken iki de kilise bulunur. Bu kiliselerde ilk bölgede uzun yıllar yaşayan Ortodoks Rumlar tarafından 1832 yılında yaptırılmış olan Aya Haralambos kilisesidir. Aya Haralambos kilisesi uzun zamandır kapalı iken restorasyon sonucu yakın zaman içinde yeniden ziyarete açılmıştır. Bu kilise turistler için sergi ve konserlerde gayrimüslim halk için de ayin noktası olarak kullanılmaktadır. 

Diğer kilise ise Çeşme merkez ile Dalyan’ın kesişim bölgesindeki Aya Yorgi kilisesidir. Turistik değeri olan bu kilisenin yakınındaki Aya Yorgi koyu da oldukça meşhurdur. Kilise ve koyun bulunduğu bölge Çeşme merkezinin kuzey batısında yaklaşık 5 kilometre mesafededir.

Çeşme Yeme İçme Mekanları

Çeşme’de yemek yemek isterseniz de en önemli yemek atomdur. Atom, sandviç yada tabakta servis edilen panelenmiş tavuk ve yanında özel soslu bir salatadan oluşur. Salataların çeşitleri ise değişmektedir. Onu diğer yemeklerden ayıran en önemli şey sosudur. Çeşme’de atom yemek için en iyi yer Asucan’dır. Başka da bir alternatif de bulunmamaktadır.

İkinci yemek ise bölgenin genel yemeği olan kumrudur. Kumru için ise en önemli fark sadece Çeşme’de bulunan kumruya benzeyen ekmeğidir. İzmir genelinde bu ekmek sadece burada vardır. Kumru için ise Çeşme merkezde birkaç alternatifiniz bulunuyor ve lezzetleri aşağı yukarı aynı.

Çeşme’deki diğer yemek alternatifi ise tatlılarıyla meşhur olan İmren ve Rumeli pastaneleridir. Türkiye çapında meşhurlardır. Öyle ki en önemli 10 pastane arasında gösterilmektedirler. İçerisinde Çeşme’ye özel reçeller,dondurmalar ve kurabiyeler bulunur. Önlerinde her zaman sıra bulunur. 

 

 1. Kumrucu Hikmet
 2. Tokmak Hasan’ın Yeri
 3. Ayasaranda İmren Restaurant
 4. Horasan Balık
 5. Ferdi Baba
 6. Rumeli Pastanesi
 7. Arpège Patisserie
 8. Dost Pide & Pizza
 9. Nevi
 10. Mazi
 11. Enginarlı Midye Dolmacı Özgür
 12. Yusuf’un Yeri
 13. Bay Balık
 14. Kolburano’s
 15. Dalyan Restaurant-Cevat’ın Yeri
 16. Noni’s House
 17. Lavandas
 18. Asma Yaprağı
 19. Yeniyer
 20. Ovasofra
 21. Iskozcu Canbaba Restoran
 22. Langusta

 

SAKIZ KOYU FESTİVALİ

Çeşme’de yıl içerisinde katılabileceğiniz en farklı etkinlik Sakız Koyunu festivalidir. Bu festival, Çeşme’de bulunan sakız ağaçları ve onları yiyen koyunların katıldığı bir güzellik yarışmasıdır. Sakız koyunu, yılda yalnız bir kez yavrulayan özel bir koyun türüdür. Nesli her geçen gün azalan bu özel koyun türünü korumak ve tanıtmak üzere düzenlenen festival her yıl Eylül ayında Ovacık’ta gerçekleşir. 

Çeşme Konaklama

Çeşme’de konaklama için ise genel olarak küçük oteller ve pansiyonlar bulunur. Lüks oteller ise Çeşme’nin dışında bulunur. Şehire ulaşım ise oldukça kolaydır. Çarşının en sonunda dolmuş durakları bulunur. Buradan Alaçatı, Ildır, Dalyan, Urla yada İzmir gibi noktalara gidecek dolmuş veya otobüsleri bulabiliyorsunuz. Restoran ve eğlence mekanları için şehirde en çok tercih edilen nokta marinadır.

Tabiki de Çeşme'ye gelmişken Alaçatı'ya uğramayı unutmayın..

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3320
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.