14.12.2022 10:05:00

Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum'da Gezilecek Yerler

Orta Karadeniz bölümünde yer alan Çorum, tarihi boyunca farklı medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. Bu durumdan kaynaklı olarak Çorum içerisinde görülmesi gereken pek çok tarihi yer bulunmakta. Eski Mısır Medeniyetine kadar uzanan tarihi sayesinde Çorum’un farklı kültürleri bir arada bulundurması ve o medeniyetlerden de izler taşıması bizim için büyük bir öneme sahip. Çorum’da gezilecek yerler önerisi sayesinde turlarınızı daha rahat planlayabilirsiniz. Ayrıca yazımızı okuyup Çorum hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve mutlaka görmeniz gereken yerleri de listenizin ilk sırasına taşımak mümkün.

Hattuşaş Antik Kenti

Hattuşaş

Anadolu tarihi boyunca önemli bir merkez üssü görülen Hattuşaş, aynı zamanda döneminde Hitit İmparatorluğu’nun başkenti görevini de üstlenmiştir. 1834 yılında yapılan bölge araştırmasında çok önemli ve değerli unsurlar elde edilmiştir. Elde edilen kalıntılardan birisi de ilk yazılı antlaşma tabletleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihte de bu kadar önemi olan bu antik kent kesinlikle gezilmeye değer alanlardan birisi. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de bulunan bu yer turistlerin her daim ilgisini çekmeyi başarmış olan yerlerden. Antik kenti hem yaz hem de kış mevsimlerinde belirlenen saatler arasında gezebileceksiniz. Ayrıca antik kente giriş için belli bir ücret de vermeniz gerekiyor.

Çorum Kalesi

Çorum Kalesi

Seyahatname içerisinde de yer almış olan bu kale, il merkezinde bulunmakta. Taş, moloz taş kullanılarak inşa edilmiş olan bu binanın tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Kalenin içerisinde toplamda 42 adet konut ve 1 cami de bulunmakta. Etrafı koruma bariyerleriyle çevrilmiş olan Çorum Kalesi, Çorum’da gezerken mutlaka ziyaret etmeniz gereken alanlardan birisi.

Çorum Saat Kulesi

1896 yılında yapılmış olan bu bina, Osmanlı döneminden elimize kalmış olan yapılar arasında yer almakta. 27,5 metre yüksekliğinde olan bu kule, Yedisekiz Hasan Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Ayrıca mimaride Türk mimarisinin buram buram hissedildiğini de söylemek mümkün. Kule tam merkezde yer almakta olup etrafından araçların geçişi yapılmaktadır. Çorum’un simgelerinden birisi olarak kabul edilen bu kuleyi sizler de görebilir ve gitmişken fotoğraflamasını da yapabilirsiniz.

Ali Paşa Hamamı

Çorum’daki Saat Kulesi’ni gördükten hemen sonra yakınında bulunan bu hamamı ziyaret edebilirsiniz. 1573 senesinde yapılmasından dolayı oldukça köklü bir geçmişe sahip olan hamam, 2008 yılından beri hizmete açıktır. Her hamamda olduğu gibi Ali Paşa Hamamı girişleri de ücretli bir şekilde yapılmaktadır. Günün yorgunluğunu atmak adına bu hamamı tercih edebilirsiniz.

İncesu Kanyonu

Toplamda 12 kilometre uzunluğunda olan bu kanyon, rafting amaçlı da tercih edilmektedir. Halk arasında Uzungeçit adı bu kanyona verilmiştir. Dinlendirici bir yapıya sahip olması da turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmesine imkan tanıyor. Ayrıca kanyonun ileri kısımlarında yer alan Kybele kabartması da görülmeye değer yerlerden birisi.

Kargı Yaylası

Çorum merkezden 140 kilometre kadar uzaklıkta olan bu yayla, rahatlamak ve şehrin karmaşasından kurtulmak isteyen kişilerin ilk durakları arasında. Muhteşem doğası sayesinde herkesi büyüleyen bu yayla hafta sonlarında yerli halk tarafından çokça tercih ediliyor.

Çatak Tabiat Parkı

Yürüyüş yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilecek olan bu park, şehir merkezinden 22 kilometrelik uzaklıkta yer alıyor. Özel aracınızla ya da otobüslerle parka ulaşım sağlamanız da mümkün. Özellikle de hayvan ve bitki çeşitliliği açısından zengin olan park, temiz bir hava almak isteyen kişilerin ortak tercihi.

Pir Baba Parkı

Hem yürüyüş yapmak hem de oturup dinlenmek isteyen kişiler Pir Baba Parkı’nı mutlaka ziyaret etmeliler. Kermeslerin de düzenlendiği bu park, aynı zamanda içerisinde kafe de bulundurmakta.

Sıklık Tabiat Parkı

Bir diğer mesire alanı olan bu park, Çorum merkezde yer almakta. Giriş saatlerinin de 08.00 ile 17.00 arasında olduğunu belirtmeliyiz. Bu saatler arasında huzurlu vakit geçirmek isteyen kişililer tarafından gidilecek yerler arasında. Çay bahçesi ve tuvalet gibi farklı alanlara da sahip olması, daha uzun vakit geçirilebilecek yerlerden olduğunu gösteriyor.

Obruk Barajı

Obruk Barajı

Baraj gölünün etrafında piknik yapılabilme imkanının bulunması, barajın çokça ziyaret edilen yerler arasında bulunmasını sağlamakta. Farklı kuş çeşitlerini görmeniz ve doğa ile baş başa vakit geçirmeniz mümkün. Ayrıca buraya gelmişken farklı fotoğraf çekimleri de yapmalısınız.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2575
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.